SME

Inšpektori biologickej bezpečnosti preverili i akváriové rybky

Najmä dodržiavanie povinností používateľov genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov kontrolovali vlani inšpektori biologickej bezpečnosti. Porušenie zákona zistili len v siedmich prípadoch.

BRATISLAVA. Najmä dodržiavanie povinností používateľov genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov (GMO) kontrolovali vlani inšpektori biologickej bezpečnosti. Sledovalo to spolu 218 z 335 kontrol, ktoré uskutočnili minulý rok. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Michal Štefánek, spolu 192 sa týkalo tzv. zámerného uvoľňovania GMO v životnom prostredí, ale napríklad aj v akváriách a 26 v uzavretých priestoroch.

Ďalších 117 kontrol uskutočnili v oblasti environmentálneho označovania výrobkov. Inšpekcia biologickej bezpečnosti je pritom jedným zo šiestich odborných útvarov Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Vykonáva štátny dozor nad používaním genetických technológií a GMO, ako aj kontrolu environmentálneho označovania výrobkov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorcu Slovenskej inšpekcie životného prostredia "je potešiteľné, že porušenie zákona zistili len v siedmich prípadoch a uložili štyri pokuty v celkovej výške 5 079 eur. Zatiaľ sa však neskončili všetky správne konania o uložení pokuty. Právoplatnosť nadobudlo tiež šesť opatrení na nápravu zistených nedostatkov".

Inšpektori biologickej bezpečnosti zistili vlani v uzavretých priestoroch štyri porušenia zákona, z ktorých v troch prípadoch išlo o používanie genetických technológií a GMO bez potrebného súhlasu ministerstva životného prostredia a v jednom o nezverejnenie havarijného plánu. Tri porušenia zákona odhalili kontroly zámerného uvoľňovania GMO, ktoré sa sústredili na pestovanie geneticky modifikovanej kukurice, repky, sóje a zemiakov, ale napríklad aj na chov akváriových rýb.

SkryťVypnúť reklamu

Pri kontrolách u predajcov akváriových rýb a akváriových potrieb sledujú inšpektori, či sa nevyskytujú geneticky modifikované akváriové ryby Danio rerio. Na celom Slovensku vlani uskutočnili až 111 takýchto kontrol. Ryby kontrolovali vizuálne použitím svetla príslušnej vlnovej dĺžky, pri ktorej sa produkt transgénu (cudzieho génu) najčastejšie prejavuje. Zároveň preverili dokumentáciu o ich pôvode. Počas kontrol odobrali dve podozrivé vzorky, pričom v jednej sa potvrdila prítomnosť nežiaduceho transgénu.

Vlani sa sledovalo tiež pokusné zavádzanie 13 druhov geneticky modifikovanej kukurice u nás. Kontroly robili na experimentálnych pracoviskách počas celého obdobia používania tejto kukurice, od jej dovozu na naše územie a sejbu až po zber a uskladnenie. Spolu vykonali 59 týchto kontrol, pri ktorých zistili dve porušenia zákona o GMO, ktoré sa týkali nedodržania podmienok uvedených v súhlase ministerstva. SIŽP podľa Štefánka "dôsledne dbá na to, aby pestovanie tejto pokusnej kukurice bolo v súlade s prísnymi legislatívnymi požiadavkami Európskej únie". Inšpektori Inšpekcie biologickej bezpečnosti vlani odobrali 159 vzoriek geneticky modifikovanej kukurice, repky, sóje a zemiakov. Výsledky analýzy všetkých vzoriek ešte nie sú známe.

SkryťVypnúť reklamu

Najpriaznivejšie dopadlo 117 kontrol dodržiavania zákona o enviroznačke. V rámci nich inšpektori skontrolovali 13 rôznych skupín výrobkov v 143 predajniach, nákupných strediskách a na iných miestach a nezistili žiadne porušenie zákona.

SIŽP vznikla v roku 1991. Je odborný kontrolný orgán, ktorý vykonáva štátny dozor vo veciach starostlivosti o životné prostredie, ako aj miestnu štátnu správu v oblasti integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania životného prostredia. Vlani vykonali jej inšpektori vyše 4 000 kontrol a uložili 894 pokút v celkovej výške takmer 790-tisíc eur. SIŽP sa aktívne angažuje aj v európskej sieti inšpekcií biologickej bezpečnosti European Enforcement Project (EEP).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu