BRATISLAVA. Parlament by mal voliť vedenie fondu, odvolané ešte vlani kvôli kauze podozrivého prevodu pôdy reštituentom vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej, na začínajúcej marcovej schôdzi.
Na predstavenie vlastných nominantov preto dnes opozíciu opätovne vyzval premiér, predseda Národnej rady (NR) SR, šéf ĽS-HZDS aj minister pôdohospodárstva. "Fond nie je schopný pokračovať v činnosti práve preto, že je znefunkčnená jeho rada. Opozícia už druhý mesiac bojkotuje jeho činnosť," vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) po rokovaní predstaviteľov troch koaličných strán.
Činnosť SPF stojí kvôli prístupu opozície aj podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. "Závisí od postoja opozície, či pristúpia pri hlasovaniach ku konštituovaniu týchto orgánov. Ak sa to rozhodnú bojkotovať, vieme si aj tak poradiť, potom budeme musieť hlasovať bez nich," upozornil po koaličnej rade.
Téme voľby vedenia SPF sa dnes venovali aj premiér Robert Fico (Smer-SD) a šéf rezortu pôdohospodárstva Vladimír Chovan (nominant ĽS-HZDS) v rámci kontrolného dňa na Ministerstve pôdohospodárstva (MP) SR. "Máme rovnaký názor, že je veľmi nešťastné, ak opozícia blokuje činnosť tejto inštitúcie," vyhlásil Fico. Z 11 členov pozemkovej rady šiestich nominuje vláda a piatich parlament, z čoho dve miesta zo zákona patria opozícii.
"Opozícia odmieta nominovať týchto ľudí, hoci majú možnosť vykonávať kontrolnú právomoc na veľmi vysokej úrovni. Tým nám bránia naštartovať prácu SPF a riešiť veci, ktoré sú čím ďalej tým viac horúce," upozornil premiér. Okrem riešenia reštitučných nárokov sú takto podľa neho blokované napríklad aj rozhodnutia fondu vo vzťahu k veľkým štátnym stavebným projektom.
Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK však už pred časom deklarovali, že do konca volebného obdobia nenominujú svojich kandidátov na členov Rady SPF. "Dohodli sme sa tak preto, že tí, ktorí tam boli nominovaní, boli zneužití na politické ciele a na to, aby nejakým spôsobom zakryli to, čo sa na fonde udialo," vysvetlil predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos.
Vláda svojich šiestich kandidátov na nových členov Rady SPF schválila ešte 5. februára, no o ich vymenovaní definitívne rozhodne až parlament. Ten ešte začiatkom decembra minulého roka odvolal z funkcie šiestich členov Rady SPF nominovaných vládou, ako aj troch členov nominovaných parlamentom za vládnu koalíciu. Zvyšní dvaja opoziční zástupcovia v rade sa svojho členstva sami vzdali. Kabinet ešte predtým odvolal z funkcie aj generálneho riaditeľa fondu a jeho námestníka. Výmena vedenia SPF súvisela s medializovanou kauzou podozrivého prevodu pôdy reštituentom vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej, pri ktorej podľa predsedu vlády všetci zodpovední ľudia vo fonde zlyhali.