BRATISLAVA. Neodborné fungovanie štátneho podniku (š. p.) Lesy SR s prvkami korupcie viedlo iniciatívu Ľudia pre lesy k vypracovaniu téz nového zákona o š. p. Lesy SR. "Chceme takto konštruktívne zmeniť doterajší stav fungovania tohto podniku.
O navrhnutých tézach budeme diskutovať s politickými stranami 9. marca v Bratislave," uviedol člen petičného výboru uvedenej iniciatívy Ján Mičovský. Tézy prezentoval dnes na pôde Transparency International Slovensko (TIS) na tlačovej konferencii venovanej protikorupčným opatreniam navrhovaným pre novú vládu SR.
"Množstvo udalostí okolo š. p. Lesy SR sa už prevalilo. Ich súčasťou bola aj petícia, ktorá je iba deklaráciou. Novým zákonom ponúkame štátu riešenie vzniknutej situácie," povedal Mičovský. "Iniciatíva Ľudia pre lesy preto navrhuje prijatie osobitného zákona, v ktorom sú zapracované protikorupčné tézy, založené na tom, že ako členovia iniciatívy poznáme súčasný stav v podniku a vieme, že aj takéhoto významného podniku 'sa zmocnili' ľudia, ktorí majú zadanie riadiť podnik tak, že to nekorešponduje s efektívnym a úspešným riadením."
Medzi návrhmi v novom zákone je aj vytvorenie 7-člennej dozornej rady z odborníkov, a to na 7 rokov. "Musia to byť odborníci vo svojom fachu, morálne nespochybniteľní," konkretizoval Mičovský.
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.