SME

Mamojkova novela vysokoškolského zákona neprešla výborom

Novela vysokoškolského zákona z dielne poslanca Mojmíra Mamojku (Smer-SD), ktorá zvyšuje vek garantov a umožňuje odborným vysokým školám udeľovať inžiniersky a magisterský titul, dnes v školskom parlamentnom výbore neprešla.

BRATISLAVA. Keďže výbor ako gestorský neprijal platné uznesenie k návrhu, v ktorom by odporúčal zákonodarnému zboru Mamojkovu iniciatívu schváliť, do pléna pôjde nové znenie zákona bez tohto odporúčania.

Členovia výboru neodobrili ani navrhované posunutie účinnosti novely až po ukončení komplexných akreditácií. Za návrh hlasovali štyria opoziční poslanci a ostatní štyria z radov koalície sa zdržali.

Mamojkov návrh novely zákona o vysokých školách vyvoláva rozporuplné názory. Poslanci ju síce na februárovej schôdzi posunuli do druhého čítania, podľa SNS však koaliční partneri pri hlasovaní národniarov "podrazili". Smer-SD ani ĽS-HZDS s týmto tvrdením nesúhlasia, odvolávajú sa na možnosť voľného hlasovania.

SkryťVypnúť reklamu

Rektori nesúhlasia

Po dnešnom rokovaní Koaličnej rady šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar uviedol, že jeho hnutie novelu podporí. Prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová potvrdila, že národniari svoj odmietavý postoj k návrhu nezmenili, a teda v pléne za jeho prijatie nezahlasujú. Zároveň predpokladá, že odporúčanie nepodporiť Mamojkovu iniciatívu dostanú aj poslanci Smeru-SD. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) však jej názor nepotvrdil. Uviedol iba, že s predkladateľom Mamojkom bude ešte o problematických bodoch hovoriť.

Národniarom novela prekáža, keďže, ako tvrdí ich minister Ján Mikolaj, "je proti zmyslu celej reformy, ktorú v rámci vysokého školstva uskutočňujeme". Podľa neho by sa ňou dehonestovala celá snaha na rozdelenie vysokých škôl podľa kvality.

SkryťVypnúť reklamu

Nesúhlasia s ňou ani rektori univerzít a niektorých vysokých škôl. Podľa nich by sa tým politickou cestou znehodnotili očakávané efekty komplexnej akreditácie. Z dôvodu nesúhlasu poslali členom zákonodarného zboru otvorený list, v ktorom ich žiadajú, aby novelu odmietli.

"Výzva rektorov je racionálna a myslím si, že meniť pravidlá hry počas zápasu by sa nemalo. Nemôžeme určitú sústavu škôl hodnotiť za iných podmienok ako inú," povedala minulý týždeň pre TASR Oľga Nachtmannová (Smer-SD), ktorá, ako tvrdí, nehlasovala za posunutie novely do druhého čítania. Zároveň potvrdila, že s novelou nesúhlasí a rovnako by hlasovala teraz.

SDKÚ je za

Šéfka výboru Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) je naopak presvedčená, že novela je dobrá. "Jednoznačne podporujem zrušenie obmedzenia veku, čo ani pán Mamojka síce nezavádza, len zvyšuje, ale je to aspoň polkrok smerom k zrušeniu obmedzenia vekovej diskriminácie," vyhlásila Rosová, ktorá považuje vzniknutú "hystériu" okolo právnej úpravy za neopodstatnenú.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že v klube SDKÚ-DS neprijali jeho členovia jednoznačné stanovisko k Mamojkovej novele. "To znamená, že poslanci budú hlasovať podľa vlastného názoru a uváženia," poznamenala pre TASR Rosová s tým, že v klube najsilnejšej opozičnej strany prevláda názor v prospech podpory návrhu zákona.

Exminister školstva Martin Fronc (KDH) nevidí dôvod, prečo by za novelu nezahlasoval. Svoj postoj pre TASR odôvodnil tým, že navrhovaná právna norma dáva do súladu platný zákon a problém podľa neho nie je ani posunutie vekovej hranice garantov. To, či aj celé KDH bude hlasovať za novelu, zatiaľ nevedel povedať, keďže v klube KDH vraj stále na túto tému diskutujú.

Podobne je na tom aj SMK. "Práve rokuje klub a ja ich idem informovať o tom, ako sme dopadli v našom gestorskom výbore," uviedol pre TASR bývalý šéf ministerstva školstva László Szigeti (SMK). "Zatiaľ tie názory sú také, že časť by hlasovala za, ale sú tam jednotlivci, ktorí by za prijatie zákona nezahlasovali," priblížil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 519
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 632
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 726
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 672
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 844
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 821
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Carlos Sainz

Španiel údajne Brita v spätných zrkadlách vôbec nevidel.


Reuters
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu