Bratislava 2. marca (TASR) - Zatiaľ čo SNS by aj po júnových parlamentných voľbách vyhovovalo súčasné zloženie vlády so Smerom a HZDS, šéf hnutia Vladimír Mečiar by si vystačil aj v dvojkoalícii s najsilnejšou vládnou stranou. "Ak by to nebolo možné, nech si Smer vyberie tretieho," vyhlásil po dnešnom rokovaní Koaličnej rady.
"My vás máme radi, aj celé HZDS," reagovala prvá podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová, ktorá je presvedčená, že toto volebné obdobie bolo pre Slovensko úspešné a nevidí dôvod, prečo to nezopakovať. "Čo nám bráni?" spýtala sa.
Upozornila, že SNS si vie len ťažko predstaviť spoluprácu "s niekým z tej druhej strany brehu" vrátane SMK. "SNS je jednoduchá strana a povie otvorene, že my s Maďarmi nepôjdeme za žiadnych okolností, pretože by to bola zrada národných záujmov. Takisto ani s tým hybridom Híd, alebo ako sa tá strana volá, pretože to je tiež iba hranie sa na niečo," vyhlásila Belousovová.
SNS: Sociálny netvor Kaník vymenil ksicht
Zvažovať podľa nej nemožno ani spoluprácu s SDKÚ, "ktoré si teraz navlieklo škrabošku a nazvalo ju Radičová, aby sa pod ňu schoval Dzurinda". Belousovová tvrdí, že podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová robila "škrabošku Dzurindovi" aj v čase, "keď odchádzal Kaník, tzv. sociálny netvor, a potrebovali vymeniť ksicht". Bývalého ministra práce Ľudovíta Kaníka vtedy v ministerskom kresle vystriedala práve Radičová.
SNS považuje aj takéto správanie za pokrytecké, a keďže podľa Belousovovej národniari hrajú s odkrytými kartami, tak verejne vyhlásila, že SNS sa s pokrytcami ako je SDKÚ či KDH dohodnúť určite nemôže. Zároveň dodala, že najoptimálnejšie by preto bolo rovnaké zloženie vládneho kabinetu ako v súčasnosti.
Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) zopakoval dlhodobé stanovisko najsilnejšej vládnej strany, podľa ktorého sa Smer k vývoju po voľbách vyjadrovať nebude. O tom, kto bude zostavovať vládu a aké bude mať možnosti, totiž podľa Pašku rozhodnú voliči 12. júna, kedy sa uskutočnia voľby do Národnej rady SR.
Mečiar: Preukazovanie pôvodu majetku sa vymaže ako škvrna z textilu
Predseda HZDS Vladimír Mečiar tentoraz nebude iniciovať podanie zákona o preukazovaní pôvodu majetku na Ústavný súd, bude však právnymi radami pomáhať každému, kto sa bude v tejto veci chcieť obrátiť na slovenské alebo európske súdy. "Pár jednoduchých ťahov a vygumuje sa to ako škvrna z textilu," odhadol osud zákona v prípade jeho schválenia po dnešnej Koaličnej rade líder HZDS.
Keď bol zákon o preukazovaní pôvodu majetku v roku 2005 po prvý raz schválený v Národnej rade, poslanci HZDS iniciovali podanie na ÚS SR, ktorý ho z principiálnych dôvodov zrušil ako protiústavný. Preto dnešný vládny návrh, takmer totožný s pôvodným zákonom, dopĺňa novela ústavy.
"Zabralo mi to neobyčajne veľké množstvo času. Moja metóda práce bola taká: hľadaj všetky právne ustanovenia, ktoré ti umožnia vládny návrh podporiť. Výsledok bol negatívny, nenašiel som ani jedno," povedal Mečiar. Zákon podľa neho hlboko zasahuje do oblasti základných ľudských práv.
"Nečistota metód zavedie takú možnosť ľubovôle postihov a sankcií, aká tu ešte nebola, otrasie základmi právneho štátu. Oplatí sa to robiť, je efekt z toho taký, ako sa sľubuje?" opýtal sa Mečiar, podľa ktorého pomerne široká parlamentná podpora zákonu o preukazovaní pôvodu majetku súvisí skôr s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. "Verí štát svojmu právnemu poriadku, keď má potrebu prijímať mimoriadne zákony?" vyhlásil predseda HZDS.
Na Ústavný súd sa neobráti
Na ÚS SR sa Mečiar obracať nebude, keďže sa jeho aktivity v prípade pôvodne schváleného zákona dávali v médiách do súvislosti s jeho možnými obavami o vlastný majetok. "Nemám majetku toľko, aby spadal do kategórie 1500-násobku (zákon sa vzťahuje len na osoby s majetkom vyšším, ako je 1500-násobok minimálnej mzdy, pozn. TASR), to po prvé. A po druhé, tie represívne kroky, ktoré boli voči mne vykonané, boli tak rozsiahle a zopakovať ich kedykoľvek môžu," ohradil sa Mečiar.
Jeho stanovisko čiastočne podporila aj prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, ktorá ako osoba síce zákon podporí, očakáva však, že napokon skončí na Ústavnom súde.