SME

Via Iuris: Hrozba straty eurofondov trvá

Aj keď parlament schváli novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, Slovensko bude stále čeliť hrozbe zastavenia finančných prostriedkov z fondov EÚ.

BRATISLAVA. Aj keď parlament schváli novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), Slovensko bude stále čeliť hrozbe zastavenia finančných prostriedkov z fondov EÚ. Tvrdí to Via Iuris - Centrum pre práva občanov.

"Novela má viacero závažných nedostatkov a nezabezpečuje občanom právo zúčastniť sa na povoľovaní projektov tak, ako to vyžadujú predpisy Európskej únie," konštatuje združenie vo vyhlásení. Svoje výhrady už tlmočilo Európskej komisii, ktorá ich posunula predstaviteľom vlády. "Z doterajších rokovaní vyplýva, že vládny návrh nie je dostatočný na zosúladenie slovenskej legislatívy s právom EÚ," dodáva Via Iuris. Združenie pripravilo k novele pozmeňujúce návrhy na odstránenie nedostatkov, ktoré zaslalo všetkým poslancom Národnej rady SR. Vyzýva ich, aby tieto návrhy podporili a odvrátili hrozbu zastavenia poskytovania finančných prostriedkov z EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Vládny návrh novely zákona je podľa Via Iuris v rozpore s predpismi EÚ z viacerých dôvodov. Združenia tvrdí, že nezabezpečuje dostatočnú účasť občanov pri povoľovaní veľkých projektov, ako sú napríklad elektrárne, chemické továrne, bane, diaľnice, spaľovne či skládky odpadov. Návrh zákona tiež neumožňuje, aby sa do povoľovania zapojili aj iné osoby, ktoré majú na povoľovaní záujem, napríklad obce alebo právnické osoby. Via Iuris vidí problém i v tom, že sa verejnosť nemôže vyjadriť k povoľovaniu banskej ťažby, ktorá má závažný vplyv na životné prostredie i zdravie. V tejto súvislosti poukazuje združenie na zámery ťažiť na Slovensku urán.

Verejnosť by sa mala zúčastňovať i na povoľovaní jadrových elektrární a elektrární, napríklad jadrovej elektrárne v Mochovciach, tvrdí ďalej Via Iuris. Vládny návrh zákona hovorí o tom, že verejnosť sa môže zúčastniť na povoľovaní len vtedy, ak tomuto povoľovaniu "bezprostredne predchádzal" proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. "Tak by mohla byť verejnosť vylúčená z povoľovania jadrových zariadení v prípade, že proces posudzovania vplyvov na životné prostredie prebehol v dávnejšej minulosti," upozorňuje Via Iuris.

SkryťVypnúť reklamu

Európska komisia vo februári tohto roka upozornila slovenskú vládu, že naše zákony neumožňujú občanom dostatočne sa zúčastniť na povoľovaní veľkých projektov s najzávažnejším dopadom na zdravie a životné prostredie. Podľa vyjadrenia EK preto hrozí, že Slovensko príde o peniaze z fondov EÚ, ktorými majú byť mnohé veľké projekty financované. Odhaduje sa, že by mohlo ísť až o osem miliárd eur. Vláda následne predložila do parlamentu novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorá mala nedostatky vyriešiť. Parlament o tejto novele bude rokovať na schôdzi, ktorá sa začala dnes.

V prípade neschválenia novely hrozilo, že Slovensko by mohlo prísť o takmer dve tretiny z približne 12 miliárd eur určených pre Slovensko na programové obdobie 2007 až 2013 na projekty spadajúce pod EIA. Minister životného prostredia Jozef Medveď odmietol, že by jeho rezort konal na poslednú chvíľu. Strana zelených naopak zdôrazňuje, že vláda urobila potrebnú zmenu skoro po 1,5 roku od prvej výzvy Európskej komisie na nápravu. Keďže horel čas, verejnosť opäť nedostala šancu vyjadriť sa k zneniu návrhu zákona v riadnom legislatívnom procese, poznamenal predseda Strany zelených Peter Pilinský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu