Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Poslanci parlamentu dnes prelomili veto prezidenta Ivana Gašparoviča. Odmietli jeho názor, že navrhovaná 90dňová lehota pre Ústavný súd, v ktorej musí rozhodnúť o sťažnostiach na výsledky komunálnych volieb, je krátka.
Lehotu poslanci schválili začiatkom februára s novelou zákona o obecnom zriadení, aby zmenili súčasnú prax. Niektorí primátori, starostovia a poslanci totiž rozhodovali v mene mesta či obce aj roky, kým súd rozhodol, či boli zvolení zákonne.
Lehota sa však nepáčila Ústavnému súdu, ktorý namietal, že posudzovanie volebných sťažností je časovo náročné a vyžaduje si výsluch množstva svedkov. Argumentoval aj počtom sťažností. Po voľbách v roku 2006 ich prišlo 140, poslednú rozhodli po vyše dvoch rokoch.
S výhradami sa prezident stotožnil a zákon parlamentu vrátil. Poslancov však nepresvedčil. „Ak výsledok volieb nezodpovedá skutočnosti, je falšovaný, pozmeňovaný alebo zle spočítaný, nemôže mať za následok, aby takýto poslanec či starosta mohol bezhranične vykonávať funkciu," tvrdila v rozprave Katarína Tóthová z HZDS.
Podporili ju opoziční poslanci aj vplyvná poslankyňa Smeru Jana Laššáková a potopenie návrhu prezidenta sa tak zdalo jednoznačnou záležitosťou. Napokon však neprešiel len o tri hlasy, keď zaň nečakane zahlasovali poslanci Smeru. „Pomýlila som sa," vysvetlila Laššáková.
„Bola to pre nás jedna z najzásadnejších zmien v novele, ktorá zabráni spochybňovaniu rozhodnutí samosprávy," privítal zamietnutie návrhu podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány. Hovorca prezidenta Marek Trubač naopak vyhlásil, že prezident zákon pravdepodobne opäť nepodpíše. Platiť však bude i tak.
Novela zavádza aj viacero noviniek, ktoré posilňujú postavenie primátorov a starostov. Šéfovia miest a obcí si napríklad budú môcť sami vyberať zástupcov. Sami budú môcť rozhodovať aj o organizácii úradu a platoch úradníkov.

Beata
Balogová
