BUDAPEŠŤ. Slovensko-maďarská cena za dobré susedstvo a porozumenie putuje tento rok symbolicky do Tatier a na Cyprus. Minister zahraničných vecí Slovenska Miroslav Lajčák a jeho maďarský kolega Péter Balázs ju dnes vo vstupnej hale maďarského rezortu diplomacie odovzdali zástupcom tatranskej horskej záchrannej služby a príslušníkom slovensko-maďarského kontingentu na Cypre.
Kým záchranári, ktorých na ocenenie navrhlo SMK, si cenu zaslúžili záchranou troch maďarských horolezcov, ktorých zasypala lavína začiatkom januára v Dračej Dolinke, vojaci v zmiešanej jednotke SLOVHUNCONu, udržiavajúci mier na nepokojnom Cypre, dostali cenu vďaka svojej dlhoročnej vzájomnej spolupráci na návrh šéfa slovenského rezortu obrany Jaroslava Bašku.
Vystihujú ducha ceny
„Slovenskí a maďarskí mierotvorcovia sú dobrým príkladom toho, že vieme spolupracovať navzájom a ešte aj v prospech iných. Sme presvedčení, že svojim dlhoročným spoločným pôsobením vystihujú ducha tejto ceny," povedal o vojakoch z Cypru Lajčák.
Balázs zase vyzdvihol prácu slovenských záchranárov, ktorí pomáhajú turistom neraz s nasadením vlastného života bez ohľadu na národnosť. Obe skupiny okrem ceny dostanú po 2000 eur. Ako vojaci, tak aj záchranári sa cítia poctení, tvrdia, že si len robili svoju prácu.
„Je to pre nás veľká pocta, že táto naša záchranná akcia bola ocenená. Zároveň je to pre nás výzva do ďalšej práce," povedal Igor Trgiňa, jeden zo skupiny 45 záchranárov, ktorí v Dračej Dolinke zachránili okrem dvoch ďalších horolezcov aj maďarského národného hrdinu - prvého Maďara, ktorí vystúpil na najvyšší vrch sveta Mont Everest Zsolta Erössa. On, ani jeho kolega Ján Kušnirák problémy v slovensko-maďarských vzťahoch necítia. „Mám len pozitívne skúsenosti aj z južného Slovenska. Obyčajní ľudia problémy medzi sebou nemajú," hovorí Kušnirák.
Fantastická spolupráca
Rovnaký názor na napätie medzi Slovákmi a Maďarmi má aj Miloš Vasko, ktorí prebral ocenenie za slovenskú 196-člennú časť zmiešaného kontingentu a jeho maďarský kolega László Domján, ktorý sa o cenu podelí v rámci 84-členného maďarského kolektívu. Problémy vraj neboli ani v ich vzájomnej spolupráci na Cypre, kde sledujú dodržiavanie mieru na zelenej línii medzi gréckou a tureckou časťou ostrova.
„Či je niekto Maďar alebo Chorvát, je tam jedno, robíme rovnakú robotu," hovorí Vasko. Domján vzájomnú spoluprácu so Slovákmi zhodnotil ako fantastickú, ktorá sa po 9 rokoch pôsobenia v oblasti premenila na priateľstvo.
Hoci do druhého ročníka slovensko-maďarskej ceny prišlo takmer o polovicu menej nominácií na oboch stranách ako vlani, bola symbolická aj 15. výročím podpísania základnej zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom. Ocenenie, na ktorého každoročnom odovzdávaní sa dohodli ešte bývalý slovenský minister zahraničia Ján Kubiš so svojou vtedajšou maďarskou kolegyňou Kingou Gönczovou v roku 2007, získali minulý rok literárny vedec a bývalý veľvyslanec v Budapešti, dnes podpredseda Mostu-Híd Rudolf Chmel a maďarská obec Hejce za pomoc pri havárií slovenského vojenského lietadla vracajúceho sa misie v Kosove v roku 2006.

Beata
Balogová
