SME

J&T sľubuje redakcii Pravdy slobodu

Druhý najčítanejší seriózny denník Pravda zmenil majiteľa. Môže sa ním stať aj skupina J&T, ktorá obchod sprostredkovala a má na denník predkupné právo.

(Zdroj: Shooty)

Druhý najčítanejší seriózny denník Pravda zmenil majiteľa. Môže sa ním stať aj skupina J&T, ktorá obchod sprostredkovala a má na denník predkupné právo.

BRATISLAVA. Denník Pravda v pondelok zverejnil, že zmenil majiteľa, od roku 2006 je to už druhá zmena vlastníckych pomerov. Medzinárodná mediálna skupina Northcliffe International ju predala spoločnosti Florena, podstatné však je, kto obchod sprostredkoval: finančná skupina J&T, ktorá už teraz stojí za televíziou Joj.

Neznámu Florenu vlastní podľa českého obchodného registra firma Insfin. Tá má sídlo na rovnakej adrese ako J&T.

Hovorca finančnej skupiny Maroš Sýkora údaje v registri označil za neaktuálne, za firmou Florena už stoja klienti J&T. Ich mená tají a neprezradil ani cenu, za ktorú denník pre klienta kúpili.

Pravda sa bude musieť zmeniť, myslí si Lukáš Fila.

J&T zvažuje kúpu

Finančná skupina predaj Pravdy sprostredkovala a má aj predkupné právo. „Určitý čas ho budeme pozorovať a potom sa rozhodneme, či ho kúpime," povedal o vydavateľovi Pravdy Sýkora.

Možnosť kúpy Pravdy nevylučuje ani komentár spolumajiteľa finančnej skupiny Ivana Jakaboviča. „Keď sme zaregistrovali záujem britských majiteľov predať Pravdu a Avízo, identifikovali sme to ako zaujímavú investičnú príležitosť. V médiách vidíme veľký potenciál," píše sa v tlačovej správe. Tieto vyjadrenia mediálnemu analytikovi Miroslavovi Kollárovi „naznačujú, kto je skutočným hráčom v pozadí".

Zasahovať do obsahu denníka J&T podľa Sýkoru nemieni. Dôvod na zmenu v smerovaní redakcie nevidí ani šéfredaktor denníka Juraj Porubský. „Redakcia bude naďalej robiť také noviny ako doteraz," povedal.
Podpredseda predstavenstva vydavateľa Miroslav Nemček príchod nového majiteľa nekomentoval.

Čo na to konkurencia

Pravda je momentálne štvrtým najpredávanejším slovenským denníkom. V decembri minulého roku bola jej denná predajnosť približne 52­tisíc kusov. Medziročne tak jej predaj klesol takmer o sedemtisíc kusov.
Prepad v predaji prišiel po tom, čo sa Pravda v novembri 2008 pokúsila pritiahnuť nových čitateľov zmenou formátu. Odišla od takzvaného európskeho k menšiemu, typickému skôr pre bulvárne noviny.

O kúpe Pravdy rokoval aj vydavateľ denníka SME. „Petit Press bol záujemcom o kúpu denníka a vyše pol roka rokoval s akcionármi spoločnosti Perex," povedal riaditeľ vydavateľstva Alexej Fulmek. Nakoniec podľa neho rozhodla z pohľadu Petit Pressu neprimeraná cena.

Vydavateľstvo Ringier, ktoré vydáva denník Nový Čas, hodnotí zmenu majiteľa ako „jasný zámer s nejasnou budúcnosťou". Povedal to predseda predstavenstva Peter Mertus.

Jasný majiteľ je dôležitý

Generálny riaditeľ vydavateľa Hospodárskych novín Milan Mokráň kúpu Pravdy komentuje ako „záujmovú investíciu na maximálne 5 až 7 rokov".

Pre seriózny celoštátny denník s tradíciou je podľa Mokráňa veľmi dôležité, aby jeho vlastník bol transparentný.
Súhlasí s ním aj mediálny analytik Gabriel Šípoš. J&T ako skrytý vlastník alebo ako dôležitý sprostredkovateľ obchodu, nie je najšťastnejším partnerom pre médium, tvrdí. „J&T je skupina s mnohými ekonomickými aktivitami. Novinári Pravdy sa tak dostanú do konfliktu záujmov častejšie ako pri svojom bývalom investorovi," povedal.

Pravda o J&T napísala viacero kritických textov, titulky za posledné obdobie o tom hovoria jednoznačne: Mikolajova agentúra kŕmi žralokov z J&T, či Vláda Smeru dala mýto firme z daňového raja s prepojením na J&T.

Konflikt záujmov je podľa Šipoša viditeľný aj na práci televízie Joj, ktorá len veľmi striedmo informovala o problémoch pri zavádzaní elektronického mýta. Firma, ktorá ho zabezpečuje, je tiež spájaná s J&T.

Spájanie médií nik nezastaví

Je len na rozhodnutí J&T, či využije možnosť riadiť televíziu aj denník.

BRATISLAVA. Hoci zákon krížové vlastníctvo tlačených a elektronických médií nepovoľuje, v praxi to nie je problém. Zhodujú sa na tom mediálni analytici a ukazuje to aj história uplatňovania zákonného zákazu.

Ak by sa teda J&T rozhodla, že bude popri Joj prevádzkovať aj denník Pravda, nemožno jej v tom zabrániť.
Predseda licenčnej rady Miloš Mistrík nechcel možnosť preverovania možného krížového vlastníctva komentovať, kým nebude mať dostatok informácií.

Mediálny analytik Gabriel Šípoš hovorí, že zákaz sa dá ľahko obísť. „Aj predaj Pravdy ukazuje na reálnu nevymáhateľnost toho zákona."

Podobne uvažuje aj analytik Miroslav Kollár. Pripomína obchádzanie krížového vlastníctva v časoch Pavla Ruska, alebo v prípade televízií Joj a TA3 či spoločnosti šíriacej televízny signál. „Oficiálne je vždy všetko v súlade so zákonom. Neoficiálne zainteresovaní vedia pravdu," povedal.

Slovensko už zažilo, že jedna podnikateľská skupina mala podiel vo viacerých typoch médií. Ján Kováčik a Pavol Rusko boli v polovici deväťdesiatych rokov spolumajiteľmi televízie aj týždenníka Markíza, kontrolovali Rádio Okey aj denník Národná obroda. Licenčná rada toto prepojenie nikdy ani nezačala preverovať.

Veronika Folentová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 819
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 209
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 096
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 244
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Gianluca Scamacca (vľavo) a Ibrahima Konaté v zápase Atalanta - Liverpool.

Leverkusen neprehral v ďalšom zápase, vyrovnával však v 89. minúte.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu