BRATISLAVA. Chlapi v krojoch plieskajúci bičmi a cvendžiaci ovčiarskymi zvoncami. Aj tak včera vyzeral protest východniarov v centre Bratislavy.
Pred parlament a Úrad vlády dorazili asi šesťdesiati, aby poslancov a ministrov vyzvali na urýchlené zrušenie Vojenského obvodu Javorina. Ten zaberá takmer celé pohorie Levočských vrchov v okrese Kežmarok.
„Prišli sme o zrušenie obvodu požiadať preto, aby sme už neboli šikanovaní vojenskou políciou, keď sa chceme dostať na vlastný majetok," hovoril demonštrant a šéf jakubianskych urbárnikov Štefan Guláši. „Pozemky nakúpili naši dedovia, ktorí na ne zarobili v Amerike. Teraz mnohí z nás musia zarábať v Írsku, hoci by sme mohli hospodáriť na vlastných lúkach a v lesoch," vravel ďalší urbárnik Michal Bučko. O vrátenie pozemkov požiadalo 8166 ľudí.
Kým sú pozemky súčasťou vojenského obvodu, civilisti na ne môžu vstúpiť len s priepustkou a hospodáriť na nich môže iba štát. Urbárnici sú presvedčení, že ich okrádajú o drevo.
Majetok iba na papieri
Viac ako tristo hektárov pasienkov a lesov zhabal štát na výcvik vojakov v 50. rokoch. Areál zriadil v katastroch 24 obcí, štyri z nich pochoval.
O zrušení obvodu rozhodla vláda v roku 2002, vojaci odtiahli o tri roky neskôr. Vojenský režim v ňom však pre spor o obnovenie jednej zo zaniknutých obcí doteraz zrušený nebol. Armáda tak za stráženie areálu platí ročne milión eur.
Spor už v septembri rozhodol Ústavný súd, tisíce ľudí sa však stále nemôžu dostať k pozemkom. Napriek tomu, že mnohým už boli papierovo vrátené. Ministerstvo obrany tvrdí, že najprv muselo počkať, kým nález súdu zapracuje do zákona parlament. Teraz zas čakajú na voľby. Tak minister obrany Jaroslav Baška (Smer) reagoval na iniciatívu Moniky Gibalovej z KDH, ktorá v parlamente navrhla, aby poslanci zaviazali vládu na zrušenie obvodu do mesiaca.
Problém sú vraj voľby
Ministerstvo za tým vidí politikárčenie. „My to pred voľbami nemôžeme predložiť, pretože podľa iného zákona sa nemôžu meniť katastrálne územia po vyhlásení termínu volieb," vysvetľoval Baška aj demonštrantom, medzi ktorých po rokovaní vlády prišiel. Parlamentné voľby sú vyhlásené na 12. júna.
Ľudia ministra presviedčali, aby obvod zrušili aspoň ku dňu po voľbách. „Ak sa môžu prijímať zákony, ktorými sa rušia ministerstvá a účinnosť je až po voľbách, prečo sa tak nemôže zrušiť aj obvod," pýtali sa.
Baška oponoval, že rezort potrebuje viac času. „My to pripravíme, do vlády to už potom predloží môj nástupca," opakoval demonštrantom. Tí z námestia odchádzali sklamaní, bez konkrétneho termínu.
„Sme z oblasti, kde sa stal Veľký Slavkov a Veľká Lomnica, určite sú aj za týmto nejaké skupiny, ktoré majú záujem o pozemky," zúfal si demonštrant Martin Pitoňák. „My už neveríme, pretože po tých svinstvách, ktoré sa udiali, už veriť nemôžeme," vravel sklamane.

Beata
Balogová
