BRATISLAVA.
Ide o prvú platbu nevyhnutnú na dokončenie prebiehajúceho historicko-archeologického výskumu tábora. Zároveň je to maximálny príspevok participujúcich krajín na tento rok. Archeologické práce by mali pokračovať od marca do konca roka 2010. Uvedené peniaze poputujú tiež na realizáciu expertných stretnutí a prípravu podkladov na vyhlásenie medzinárodnej súťaže na architektonický projekt a realizáciu stavebných a rekonštrukčných prác.
Slovensko na projekte, v rámci ktorého vznikne v areáli bývalého koncentračného tábora múzeum, spolupracuje s Poľskom, Holandskom a Izraelom. Celkové náklady sa odhadujú na šesť miliónov eur, pričom na financovaní sa podieľajú všetky štyri krajiny. V budúcnosti sa však počíta tiež s finančným a odborným zapojením ďalších štátov, mimovládnych a medzinárodných organizácií. Tým sa výrazne zníži miera finančnej účasti jednotlivých partnerov projektu.
Miesto pamäte Sobibor bude spravovať poľské ministerstvo kultúry, ktoré zabezpečí aj budúce krytie jeho prevádzkových nákladov a adekvátnu pamiatkovú ochranu.
V tábore prišlo o život takmer 25.000 Židov zo Slovenska, čo bolo najviac zo všetkých táborov. Pamätnú tabuľu pripomínajúcu osud slovenských občanov židovského pôvodu v Sobibore odhalili v roku 2005. Účasťou na tomto projekte Slovensko vysiela jasný signál medzinárodnému spoločenstvu, že prikladá mimoriadny význam otázke definitívneho vyrovnania sa s tragédiou holokaustu. Druhou iniciatívou vlády SR týkajúcou sa tejto tragickej dejinnej udalosti je vybudovanie Múzea holokaustu v bývalom koncentračnom a pracovnom tábore v Seredi.