BRATISLAVA. Michalovský okresný predseda Jozef Soročina si vlani neprilepšil len o koncoročnú odmenu.
Právoplatne vyhral aj spor s ministerstvom spravodlivosti, ktoré mu za výroky exministra Daniela Lipšica z KDH vyplatí vyše 99-tisíc eur.
Rozsudok vyhlásil košický krajský súd koncom mája, na ministerstvo ho doručili v posledný deň úradovania Štefana Harabina pred jeho odchodom na Najvyšší súd. To, či sudcovi odškodnenie vyplatili, ministerstvo neuviedlo.
Soročina žiadal odškodnenie 333-tisíc eur (10 miliónov korún) za invektívy. Tie mal zažívať počas disciplinárneho konania podaného v roku 2004 Lipšicom, ktorý tvrdil, že je podvodník. Vtedy zhruba tri roky nemohol súdiť.
Pohŕdanie
Kolegovia a priatelia vraj prejavovali k sudcovi pohŕdanie a odpor. Disciplinárne a trestné stíhanie pre údajný poistný podvod za 30 miliónov korún aj medializácia sa podľa rozsudku odzrkadlili na zdraví, tvrdil podľa rozsudku sudca.
Prežíval vnútorný psychický nepokoj, stúpol mu krvný tlak, enormne sa zvýšila hladina cholesterolu a všetko to vyvrcholilo cukrovkou. Špeciálny súd aj disciplinárne súdy ho napokon oslobodili.
Z rozsudku vyplýva, že Soročina argumentoval, že „pred účastníkmi konania už nikdy nebude mať vážnosť a dôstojnosť ani postavenie nezávislého sudcu. Jeho meno ostane navždy pošpinené.“ Práve michalovského sudcu dáva Štefan Harabin za príklad dobrého sudcu.
Súd sudcovi prihodil
Trebišovský okresný súd Soročinovi vlani v januári za Lipšicove slová prisúdil 66-tisíc eur. Proti rozsudku sa odvolal Soročina aj ministerstvo.
Tvrdilo, že odškodnenie je prehnané, neuviedlo však, akú sumu má súd sudcovi prisúdiť. Krajský súd v Košiciach v máji 2009 odškodnenie zvýšil o ďalších 33-tisíc eur.
Odôvodnil to tým, že Lipšic zasiahol nielen do Soročinových práv, ale spustil aj medializovanie sudcu.
Hovorca ministerstva Michal Jurči tvrdí, že ministerstvo využilo všetky právne argumenty na vyvrátenie žaloby.
„Je veľmi ťažké obhajovať prípad, keď bývalý minister poruší základné ľudské práva a ústavné garancie.“ Prípad Soročinu označil za príklad zneužívania politickej moci voči občanom.
Ministerstvo počas súdneho konania nepoprelo, že konaním Lipšica bolo zasiahnuté do sudcových práv. Jeho priame vyjadrenia pre médiá označilo ako zarážajúce, vyjadreniami pre novinárov porušil prezumpciu neviny.

Beata
Balogová
