Pôvodný text tlačových agentúr sme o 20:29 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Minister výstavby a nominant SNS Igor Štefanov už pred vyšetrovateľmi vypovedal o nástenkovom tendri. Vo veci je začaté trestné stíhanie, ale zatiaľ nebol nikto obvinený. „Vykonávame potrebné úkony,“ povedal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Prokuratúra zisťuje, kto by mohol byť za predražené nákupy trestne zodpovedný. Štefanov nepovedal, kto to je podľa neho, pretože si nie je „celkom istý, či tu nejaká trestnoprávna zodpovednosť je“.
Premiér Robert Fico bol včera u Štefanova na kontrolnom dni. Pochválil ho za to, ako sa ministerstvo stabilizovalo a za program zatepľovania. To, že ponechal vo funkcii ministra, ktorý vyberal víťaza z nástenky blízkeho SNS, premiérovi neprekáža. „Mne prekáža, že mi otázku kladie denník SME, ktorý od rána do večera klame,“ povedal Fico.
Nástenkový tender na podnet Fica znovu kontroluje Najvyšší kontrolný úrad. Hoci Fico avizoval, že kontrola sa skončí do konca roka, stále trvá. Podľa Štefanova by sa mala skončiť v najbližších dňoch. NKÚ teraz skúma komentár ministerstva k svojim výsledkom a potom rozhodne.
Fico avizoval, že Štefanova odvolá, ak kontrola ukáže, že peniaze v tendri neboli použité účelne. To, že tender bol predražený, je pritom známe už niekoľko mesiacov. Preto ho aj odmietla preplatiť Európska komisia.
Chronológia nástenkového tendra
5. júna 2007 - Minister výstavby Marian Janušek (nominant SNS) podpísal s výhercom tendra zmluvu o realizácii objednaných prác.
27. mája 2008 - MVRR požiadalo Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) o poskytnutie stanoviska k procesu prebiehajúceho verejného obstarávania.
3. júna 2008 - ÚVO poslalo ministerstvu výstavby list, v ktorom konštatuje, že pri skúmaní postupu verejného obstarávateľa pri výbere zmluvných partnerov z predloženej dokumentácie nezistil konanie, ktoré by bolo v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní a ktoré by zásadným spôsobom ovplyvnilo jeho výsledok.
28. novembra 2008 - ÚVO začal kontrolu nástenkového tendra. Úrad následne potvrdil, že pri kontrole zistil viaceré, aj závažné, porušenia zákona o verejnom obstarávaní. Podľa predsedu ÚVO Bélu Angyala bola zmluva podpísaná v rozpore so súťažnými podkladmi, preto nemala byť uzatvorená, konzorcium malo byť zo súťaže vylúčené a tender zrušený.
13. marca 2009 - O tender na MVRR sa začala intenzívne zaujímať aj Európska komisia (EK). Slovensko navštívila komisárka zodpovedná za čerpanie eurofondov Danuta Hübnerová. Eurokomisárka požiadala slovenskú stranu o poskytnutie informácií z vyšetrovania nástenkového tendra.
8. apríla 2009 - ÚVO potvrdil, že kontrola tendra zistila procesné a vecné nedostatky, ktoré poukázali na nesprávnu aplikáciu zákona o verejnom obstarávaní.
9. apríla 2009 - Premiér Robert Fico po oboznámení sa s výsledkami kontroly vyzval ministra Januška, aby do piatich dní odstúpil, inak navrhne prezidentovi jeho odvolanie.
14. apríla 2009 - Marian Janušek podal demisiu. Jeho nástupcom sa stal ďalší nominant SNS Igor Štefanov.
17. apríla 2009 - EK sa rozhodla preskúmať nástenkový tender, ktorý vypísalo MVRR SR.
22. apríla 2009 - Na mimoriadnej schôdzi NR SR sa opozícia neúspešne pokúsila odvolať z funkcie nového ministra výstavby Igora Štefanova, ktorý bol podľa nej za nástenkový tender spoluzodpovedný.
23. apríla 2009 - Vláda na mimoriadnom zasadnutí uložila ministrovi výstavby, aby zabezpečil zrušenie zmluvy v tomto tendri bez finančných škôd pre SR a vypísal nové verejné obstarávanie.
28. apríla 2009 Víťazné konzorcium z nástenkového tendra potvrdilo, že zruší zmluvu na dodávku služieb podpísanú ešte v lete 2007.
6. mája 2009 - NKÚ ukončil svoju prvú kontrolu podkladovej dokumentácie k nástenkovému tendru a po jej preštudovaní konštatoval porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Zápisnicu z kontroly minister výstavby Igor Štefanov odmietol podpísať, lebo sa nestotožnil so zisteniami úradu.
20. mája 2009 - Poslanci NR SR opäť rozhodovali o odvolaní Igora Štefanova z funkcie ministra výstavby a regionálneho rozvoja. Za vyslovenie nedôvery voči nemu sa vyslovilo 51 zo 103 prítomných zákonodarcov. Na odvolanie člena vlády je pritom potrebných minimálne 76 hlasov.
8. septembra 2009 - Úrad boja proti korupcii začal v súvislosti s nástenkovým tendrom trestné stíhanie pre podozrenie z machinácie pri verejnom obstarávaní. Stíhanie začalo smerovať proti niektorým pracovníkom ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja
6. októbra 2009 - EK oznámila, že sa so slovenskými úradmi dohodla na uzavretí kauzy nástenkového tendra. Po stretnutí s ministrom výstavby Igorom Štefanovom to v Bruseli potvrdil Nicholas Martyn z generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku (DG Regio). Komisia rozhodla, že výdavky súvisiace s týmto tendrom Slovensku nepreplatí.
29. októbra 2009 - Igor Štefanov čelil na pôde parlamentu už po tretíkrát pokusu o odvolanie z funkcie ministra výstavby, ktoré iniciovala opozícia. Dôvodom bolo predovšetkým rozhodnutie EK v súvislosti s nástenkovým tendrom. Za vyslovenie nedôvery však hlasovalo len 54 zo 121 prítomných poslancov.
12. novembra 2009 - V poradí druhú kontrolu na ministerstve výstavby začal NKÚ. Hlavným predmetom kontroly sa stala účelnosť využívania eurofondov pri obstaraní služieb v rámci nástenkového tendra.
20. novembra 2009 - EK potvrdila, že zastavila konanie voči Slovensku vo veci možného porušenia právnych predpisov v spornom tendri. Dôvodom je skutočnosť, že MVRR už ukončilo predmetnú zmluvu o poskytovaní služieb s víťazným konzorciom.
26. januára 2010 - Ministerstvo výstavby požiadalo NKÚ o predĺženie lehoty na preštudovanie záverov úradu, zistených pri kontrole vo veci účelnosti využívania prostriedkov štátneho rozpočtu v rámci nástenkového tendra.
8. februára 2010 - NKÚ potvrdil, že rezort výstavby doručil v stanovenom termíne námietky voči protokolu o výsledku kontroly nástenkového tendra. Úrad sa k nim musí vyjadriť a do definitívneho podpisu protokolov výsledky kontroly nebudú zverejnené.
tasr
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub lepšie čerpať eurofondy
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať:
- aby sa skrátil zdĺhavý proces vyhodnocovania projektov a tým aj minimalizovali ťažkosti spojené s efektívnym čerpaním zdrojov Európskej únie, ktoré je na veľmi nízkej úrovni
- aby sa zvýšila kontrola a transparentnosť čerpania európskych fondov a odstraňovalo riziko prípadov vrátenia pridelených zdrojov a uloženia prísnych sankcií
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívne využitie peňazí z eurofondov pomôže zvýšiť kvalitu života.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda úspešne dočerpala eurofondy určené na programovacie obdobie 2004-2006 v sume takmer 1,2 mld. eur. V roku 2009 však Európska komisia požiadala Slovensko o vrátenie 38 mil. eur. Podstatne menej úspešná bola vláda pri čerpaní prostriedkov určených na roky 2007-13. K septembru 2009 Slovensko vyčerpalo iba 1,6% z 13,4 mld. eur, pričom schválené boli projekty vo výške 18,8%. Pre porovnanie, Česká republika čerpala fondy takmer 4-krát rýchlejšie. Prideľovanie eurofondov poznačilo aj viacero škandálov, keď napríklad Európska komisia stopla preplatenie 11 mil. eur víťazovi nástenkového tendra a podobný krok hrozí aj pri čerpaní fondov sociálnymi podnikmi zriaďovanými ministerstvom práce.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
