BRATISLAVA.
"Výklad a aplikácia ustanovení zákona o petičnom práve musí rešpektovať podstatu a zmysel petičného práva," zdôraznil Čaplovič s tým, že petičné právo predstavuje jednu z foriem priamej demokracie.
"Je jedným z prostriedkov, prostredníctvom ktorých dochádza k uplatneniu princípu suverenity občanov zakladajúceho ich legitímny nárok zúčastňovať sa na správe vecí verejných. Petície predstavujú nástroj ochrany práv, majú podobu kvalifikovaných podaní. Sú tiež nástrojom kontroly verejnej správy," dodal vicepremiér.
Pripomenul, že špeciálna právna úprava petičného práva týkajúceho sa iniciovania referenda je obsiahnutá v zákone o spôsobe vykonania referenda, osobitná právna úprava petícií v súvislosti s výkonom samosprávy je zas napríklad v zákone o obecnom zriadení a tiež v zákone o voľbách do samosprávy obcí.
Parlament dnes odobril aj novelu vodného zákona od poslancov Smeru-SD Jozefa Buriana, Tibora Lebockého a Mojmíra Mamojku. Právna norma spresňuje, ktorí vlastníci môžu požadovať náhradu majetkovej ujmy za preukázané obmedzenie užívania pozemkov.
Má tiež zabrániť možnej duplicite uplatňovania si nárokov vlastníkmi pozemkov, resp. ich správcami alebo nájomcami. Novela zákona o vodách zároveň zakazuje vlastníkom poľnohospodárskych a lesných pozemkov postúpiť, poskytnúť ako bankovú zálohu alebo inú garanciu pohľadávky voči povinným subjektom. Zakazuje sa tiež inak ich prevádzať na tretie subjekty.
Prešla aj novela zákona o hlavnom meste SR od Jána Zvonára (Smer-SD) a Rafaela Rafaja (SNS). Tá umožní bezodplatný prevod nehnuteľného obecného majetku z vlastníctva Bratislavy do vlastníctva mestských častí, ktorý už bol mestským častiam doteraz zverený na plnenie úloh. Týka sa to najmä budov škôl, školských zariadení a zariadení sociálnych služieb.