SME

Stiahnutie Holanďanov podľa všetkého nebude mať vplyv na bezpečnosť našich vojakov

Na bezpečnosť slovenských vojakov pôsobiacich v misii ISAF v Afganistane, nebude mať avizovaný odchod Holanďanov z tejto vojenskej operácie vplyv. TASR to dnes v exkluzívnom rozhovore potvrdil generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky, medzinárodných vz

BRATISLAVA. ťahov a legislatívy Ministerstva obrany (MO) SR Július Demetrian.

Holandsko plánuje v lete tohto roku stiahnuť vojakov z misie Severoatlantickej aliancie (NATO) ISAF v Afganistane. O stiahnutí vojakov reálne uvažuje aj Kanada a do budúcnosti nie je istý ani postoj Austrálie. Postoj Holandska považujú západní pozorovatelia a špecialisti za záťaž pre NATO. Mnohí tvrdia, že holandskí vojaci sa len pridali k postoju miestneho obyvateľstva, ktoré považuje sily NATO za okupantov.

-Ako podľa vás prípadné stiahnutie holandského kontingentu ovplyvní slovenských vojakov na základni, ich ďalšie pôsobenie v nej a ich možné nasadenie do bojových akcií?-

SkryťVypnúť reklamu

Úloha vedúcej krajiny je veľmi zodpovedná a náročná. Namiesto holandského kontingentu môže nastúpiť iba krajina, ktorá bude schopná počtom vojakov aj svojou autoritou prevziať úlohu vedúcej krajiny. V týchto dňoch o tom rozhoduje NATO. Treba pripomenúť, že Slovensko v provinciách Uruzgan a Kandahár nepôsobí iba s Holandskom, ale aj s ďalšími krajinami, napríklad s Kanadou alebo Austráliou. V misii ISAF je spolu 86.000 vojakov zo 43 krajín.Odchod 2000 vojakov holandského kontingentu je vzhľadom na ich vynikajúcu expertízu a dobré vnímanie zo strany Afgancov, a to aj v civilnom sektore, istým spôsobom smutná správa. Celkový výsledok operácie to však ovplyvniť nemôže. Krok Holanďanov nebude mať vplyv na bezpečnosť našich vojakov v provincii Uruzgan.

SkryťVypnúť reklamu

-Nedá sa podľa vás avizovaný odchod Holanďanov a tiež ďalších predpokladaných jednotiek pochopiť ako tiché priznanie, že NATO vojnu s Talibanom prehráva?-

V žiadnom prípade nie. Odchod Holandska po tom, ako dlhé roky vysielalo a rotovalo od 1500 do 2000 vojakov do jednej z najrizikovejších afganských provincií, je dôsledkom vnútropolitických polemík, nie vyjadrením nezáujmu Holandska o osud celej misie či straty viery splniť mandát. Holandská vláda pred dvomi rokmi predlžila mandát svojim jednotkám v Afganistane do 1. augusta 2010. Keď kresťanskí demokrati premiéra Balkenendeho navrhli predĺženie ich pôsobenia, i keď v inej podobe než doposiaľ, koaliční socialisti na čele s Wouterom Bosom tento návrh zablokovali. To malo za následok rozpad holandskej vlády. Holanďania si už dnes sami uvedomujú, že ich rozhodnutie bude mať vplyv na ich medzinárodné postavenie. Holandsko je totiž jedinou krajinou zo 43 krajín pôsobiacich v ISAF, ktorá rozhodla o úplnom stiahnutí svojich jednotiek. Mnohé ďalšie, naopak, svoje vojenské príspevky zvyšujú. Ako príklad možno uviesť hlavne USA, ale aj Českú republiku, Poľsko, Veľkú Britániu, Nemecko, Portugalsko, Grécko, Rumunsko, Bulharsko a taktiež ďalšie nečlenské krajiny. Celkový počet dodatočne nasadených vojakov do operácie ISAF by sa podľa posledných informácií mal zvýšiť o takmer 40.000 vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

-Podľa viacerých zdrojov domáce afganské obyvateľstvo považuje účasť vojsk NATO na ich území za okupáciu. Dá sa zásadne odmietnuť, že takýto názor domácich je nesprávny?-

Účasť medzinárodných jednotiek neznamená pre obyvateľov Afganistanu len boje. Ide najmä o enormnú snahu celého medzinárodného spoločenstva o rekonštrukciu krajiny vo všetkých oblastiach. Vojenská prítomnosť je v tejto krajine nevyhnutnosťou. Afganci momentálne nedokážu samostatne eliminovať aktivity povstaleckých skupín na takú úroveň, aby viac neohrozovali bezpečnosť domáceho obyvateľstva a spoluprácou s teroristickými organizáciami ako Al-Kájda nepredstavovali riziko pre celé medzinárodné spoločenstvo.

Afganské obyvateľstvo si tento fakt uvedomuje a okamžitý odchod jednotiek si neželá. Operácia ISAF, ktorá má plnú podporu najvyšších afganských predstaviteľov, pomáha v procese budovania kapacít afganských bezpečnostných síl, aby mohli postupne prevziať zodpovednosť za bezpečnostnú situáciu vo svojej krajine podľa vlastných tradícií a predstáv. Slovo afganizácia sa nemôže chápať ako pejoratívum, ale ako zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu

Operácia ISAF pôsobí v Afganistane v súlade s uzneseniami Bezpečnostnej rady OSN. Koordinačnú úlohu v celom procese poskytovania pomoci Afganistanu plní misia OSN UNAMA a celková pomoc tejto krajine zameraná na zvýšenie bezpečnosti v nej sa realizuje operáciou koaličných síl Trvalá sloboda pod vedením USA, operáciou ISAF pod vedením NATO a na ňu nadväzujúcou Výcvikovou misiou NATO v Afganistane (NTM-A), provinčnými rekonštrukčnými tímami (PRT) a policajnou misiou EÚ (EUPOL Afganistan).

Väčšina obyvateľstva si uvedomuje, že pôsobenie jednotiek ISAF má pozitívny vplyv na perspektívu ich životov a bezpečnosti. Keby tomu neverili, nehlásili by sa dobrovoľne do afganskej armády a policajného zboru a nebojovali by po boku ISAF proti Talibanu. Prítomnosť medzinárodných síl pre obyvateľov znamená aj prístup k základnej infraštruktúre, k vode, elektrine, vzdelávaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Po desiatkach rokov sa umožnilo vzdelávanie aj ženám a dievčatám. Rozvojovú pomoc by sme Afgancom nemohli poskytnúť na území ovládanom Talibanom. Preto je dôležité najprv militantný a extrémizmom indoktrinovaný Taliban poraziť. Tu je nutné opäť spomenúť Holandsko, ktoré síce sťahuje svoje bojové jednotky, v projektoch rozvojovej pomoci však prisľúbilo naďalej výrazne pokračovať.

-Môže viesť útočná aktivita spojeneckých jednotiek k únave a následne k porážkam v bojoch? USA a ich spojenci prichádzajú takmer denne o svojich mužov. Ako sa to môže odraziť na morálke bojujúcich?-

USA rovnako ako ostatné krajiny, ktoré pôsobia v Afganistane, majú v operácii nasadených vojakov na vysokej profesionálnej úrovni. Dôležitý je v prvom rade cieľ operácie a tým je slobodný a stabilný Afganistan, ktorý neohrozuje vlastnú a svetovú bezpečnosť. Vojaci si tento cieľ uvedomujú oveľa intenzívnejšie než niektorí obyvatelia krajín NATO žiadajúci stiahnutie medzinárodných jednotiek z tejto krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

V nedávnom rozhovore pre holandské médiá bývalý generálny tajomník NATO Holanďan Jaap de Hoop Scheffer vyčíta NATO, ale v prvom rade sám sebe, že misia v Afganistane bola nedostatočne vysvetlená verejnosti ako vojna, ktorá je nutná pre ochranu bezpečnosti členských krajín NATO pred terorizmom a extrémizmom.

V poslednom období spojenci a afganské bezpečnostné sily dosiahli úspech a oslobodili mesto Mardža, ktoré predstavovalo jedno z hlavných útočísk pre Taliban. Dôležité je, že jednotky ISAF a jednotky Afganskej národnej armády (ANA) pôsobia vedľa seba a jej percentuálny podiel sa stále zvyšuje. Operácie budú naďalej pokračovať aj v ďalších oblastiach, pričom cieľom je ochrániť afganské obyvateľstvo na hustejšie osídlených územiach, rozšíriť pôsobnosť vlády v Kábule a spustiť rozvojové projekty.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň je však možno predpokladať, že Taliban sa bude snažiť znovu vrátiť do oslobodených oblastí. V tejto súvislosti bude na dosiahnutie svojich cieľov opäť využívať zbrane, civilné obyvateľstvo a rôzne metódy zastrašovania. Do Afganistanu teraz prichádzajú stále nové posily, ktorých úlohou bude chrániť afganské obyvateľstvo a budovať národné bezpečnostné sily.

-Pri leteckých úderoch NATO zomierajú civilní obyvatelia. Sú prostriedky a informácie prieskumu Aliancie dostatočné pred útokmi vzdušných síl?-

Nikto z nás si neželá straty na životoch, ani na strane ISAF či Afganských bezpečnostných síl. Žiaľ, v boji proti militantom, ktorí používajú zákerný spôsob boja, často postihujúci civilné obyvateľstvo, niekedy k stratám na životoch dochádza. Nikto nepochybuje, že velenie NATO vynakladá maximálne úsilie, aby sa vyhlo zasiahnutiu civilných cieľov. V tejto súvislosti netreba zabúdať, že oveľa viac obetí civilného obyvateľstva prinieslo pôsobenie Talibanu.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotky ISAF sa na rozdiel od povstalcov snažia vyhnúť civilným obetiam. Povstalci civilistov využívajú ako "živé štíty", vyhnali mnohých Afgancov z ich domovov a tie využívali na bojové pozície. Zneužívajú deti na rozmiestňovanie nástražných systémov. Primárnou úlohou ozbrojených síl (ISAF a ANA) je zaisťovať bezpečné a stabilné prostredie, aby bolo možné pokračovať v rekonštrukčných a rozvojových projektoch.

Afganistan

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 826
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 302
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 994
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 047
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 545
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 362
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 460
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 422
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu