BRATISLAVA.-SD).
Podľa jeho slov na základe predvolania vodičský preukaz odovzdalo 255 osôb, 26 nahlásilo stratu a deviati odcudzenie preukazu. Ďalším 123 z nich preukazy zadržala polícia.
"Zostávajúcich 495 prípadov je v štádiu riešenia, teda ide o soby, ktoré nereagovali na výzvu. Príkaz na zadržanie ich preukazov realizuje dopravná ako aj poriadková polícia počas štandardných kontrol," informoval Kaliňák. Zároveň doplnil, že polícia zatiaľ vrátila šesť vodičských preukazov po splnení si vyživovacích povinností.
Otázku vicepremiérovi položila Klára Sárközy (SMK), ktorú zaujímalo, ako sa ujala novela exekučného poriadku účinná od 1. apríla 2009. Túto právnu normu navrhli členovia ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková.
Podľa dovtedy platného zákona bolo po neplatení výživného možné vykonať zrážku zo mzdy a z iných príjmov, prikázať pohľadávku, predať hnuteľné či nehnuteľné veci, cenné papiere alebo podnik. Zákonodarcovia však vlani poukázali na vzrastajúce problémy s vymáhaním výživného.
"Každý rok polícia vyšetruje a dokumentuje viac ako 8000 prípadov jeho neplatenia. Početnosť prípadov dokumentujú aj súdni exekútori, ktorí neraz namáhavo s administratívou a časovou náročnosťou zisťujú majetok a majetkové práva povinného s cieľom uspokojiť pohľadávku na zročné výživné, ako aj bežné výživné," argumentovali poslanci.
Na základe schváleného poslaneckého návrhu tak exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu tomu, kto si neplní súdom uloženú povinnosť platiť výživné. Spraví to buď orgán Policajného zboru SR, ktorý preukaz vydal, prípadne poverený policajt.
Ak dotyčný uhradí svoje podlžnosti vrátane exekučných nákladov, exekútor nariadi vrátenie preukazu. Súd môže tiež zastaviť exekúciu, ak sa vzťahuje už len na bežné výživné a predpokladá sa, že ho dotyčný bude dobrovoľne platiť naďalej. Vodičský preukaz však možno zadržať iba pri neplatení výživného a nie pri iných peňažných pohľadávkach.