BRATISLAVA. "Náš návrh je však systémovejší," uviedla na dnešnej tlačovej besede pred popoludňajším hlasovaním parlamentu Rosová.
Mamojka navrhuje zvýšiť vekovú hranicu, po ktorú môžu profesori garantovať študijné programy a odbory zo 65 na 70 rokov a v pôvodnom návrhu novely chcel odborným vysokým školám ponechať možnosť pripraviť aj štúdium v magisterskom odbore.
"Je to v podstate technická úprava, ktorá možno krátkodobo vyrieši situáciu niektorých študijných odborov a študentov, ktorí sú v neistote," komentovala Rosová zvýšenie vekovej hranice. Ak totiž odbor stratí garanta, študenti musia doštudovať na inej škole, ktorá takýto odbor akreditovaný má, čo v praxi spôsobuje množstvo problémov.
Na druhej strane, v prípade zrušenia vekovej hranice sa niektorí rektori obávajú "zabetónovania" prestarnutých profesorov na pozíciách, kde by sa už mohli presadzovať mladší.
SDKÚ predloží pozmeňujúce návrhy
Spolu s Miroslavom Beblavým preto Rosová pripravila pozmeňujúce návrhy, ktoré by zákonom nelimitovali vek garantov, na druhej strane by však profesorom zrušili definitívu, takže by sa každých päť rokov museli o svoje miesto uchádzať znovu. Tým by sa odstránilo aj riziko, že niektorý z garantov, ktorí túto možnosť stratí zo zákona pre vek, uspeje na súde so žalobou pre diskrimináciu.
Rosová dodala, že pokiaľ vie, v zahraničí nie je obvyklé limitovať vek garantov zákonom, ale v niektorých štátoch majú túto možnosť samotné školy. Pripomenula, že na Slovensku by dnes nemohli robiť odborných garantov viacerí profesori, ktorí v minulom roku získali Nobelove ceny, keďže majú viac ako 65 rokov.
Rosovej je sympatický aj pôvodný Mamojkov zámer umožniť odborným vysokým školám magisterské štúdium. "Vytváralo to pre odborné vysoké školy len možnosť vymaniť sa zo súčasného postavenia," povedala s dôvetkom, že v súčasnosti sú v pozícii podobnej Hlave XX.
"Ak by chceli byť vysokou školou bez prívlastku, museli by mať magisterský program, ktorý zo zákona mať nemôžu," upozornila s tým, že táto možnosť neznamená bezbrehé rozšírenie magisterského štúdia na odborných vysokých školách, keďže každý nový magisterský odbor podlieha rovnakému schvaľovaniu.
Dodala, že vzhľadom na dnešné Mamojkovo rozhodnutie vypustiť z návrhu novely zodpovedajúcu formuláciu, už táto možnosť zrejme v tejto novele nie je reálna.
Posunutie súčasnej hranice zo 65 na 70 rokov presadzuje predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Mojmír Mamojka (Smer-SD) novelou zákona o vysokých školách (VŠ).
Koaličný poslanec chce takto riešiť nedostatok odborných garantov, ktorí skončili svoju funkciu z dôvodu 65. roku veku. Podľa jeho slov to významnou mierou ohrozuje štúdium nielen budúcich, ale už aj zapísaných študentov na jednotlivé študijné programy a odbory. "Garanti zo zahraničia sú riešením len vtedy, ak by vykonávali pedagogickú, výskumnú a riadiacu činnosť na týždenný dohodnutý čas, o čom možno dôvodne pochybovať," tvrdí.
Mamojka s návrhom rezignoval
Mamojkova novela pôvodne dávala možnosť odborným (VŠ) právo udeľovať magisterské či inžinierske tituly. V súčasnosti totiž realizujú len bakalárske štúdium. Väčší priestor pre tieto školy však ostro odsúdila SNS, ktorá ovláda ministerstvo školstva. Napokon sám Mamojka v dnešnom prejave pred NR SR na tento svoj úmysel rezignoval a jeho stranícky kolega Ľubomír Petrák predložil pozmeňujúci návrh, ktorý túto ambíciu novely anuluje.
Návrh právnej normy ešte v pôvodnom znení vyvolával rozporuplné názory. Poslanci ju síce na februárovej schôdzi posunuli do druhého čítania, podľa SNS však koaliční partneri pri hlasovaní národniarov "podrazili". Smer-SD ani ĽS-HZDS s týmto tvrdením nesúhlasili a odvolávali sa na možnosť voľného hlasovania pre poslancov. Za novelu vtedy zahlasovali aj piati členovia SNS.
Národniarom iniciatíva prekážala, keďže, ako tvrdil ich minister Ján Mikolaj, "je proti zmyslu celej reformy, ktorú v rámci vysokého školstva uskutočňujeme". Podľa neho by sa ňou dehonestovala celá snaha na rozdelenie vysokých škôl podľa kvality.
Nesúhlasili s ňou ani rektori univerzít a niektorých vysokých škôl. Podľa nich by sa tým politickou cestou znehodnotili očakávané efekty komplexnej akreditácie. Pre negatívny postoj poslali členom zákonodarného zboru otvorený list, v ktorom ich žiadali, aby novelu odmietli.