BRATISLAVA. sprevádza.
Mečiar, ktorý sa vo svojom vyše polhodinovom prejave pokúsil podať právnu analýzu, aby poukázal na neprijateľnosť takéhoto zákona, vyhlásil, že tu vzniká falošná domnienka o tom, že sa ide stíhať majetok získaný podvodmi. "Omyl, dámy a páni! Celá konštrukcia zákona je úplne opačná, týmto ľuďom sa nestane nič. Nejde o to, či žije z nakradnutého, ale či preukáže pred súdom, odkiaľ na to získal peniaze, teda či to pokryje alebo nie," vyhlásil.
Novela je srandou cez slzy
Za právnu normu, ktorú považuje za srandu cez slzy, preto nezahlasuje, lebo by sa musel hanbiť pred svojimi vnukmi. "Je to vec môjho presvedčenia. Vysporiadajte si to v sebe, či vám to za jedno alebo dve percentá vo voľbách stojí. Nebudem hlasovať ani za zmenu ústavy, ani za tento zákon, lebo ich prijatím ľuďom nepomôžeme, ale zhoršíme ich pocit právnej istoty pred štátom," konštatoval Mečiar.
Bývalý predseda vlády tvrdí, že pri tomto návrhu nemá pocit hrdosti na občianstvo, dôstojnosti, ľudskosti ani rovnosti. Zároveň je presvedčený, že zákon smeruje k zužovaniu občianskych práv. "Takáto výnimka existuje len vo vojnovej situácii alebo ak by hrozil rozpad štátu. Dôvody pre takýto postup NR SR nemá, sú vymyslené," apeloval.
Mečiar pripomenul, že účinné právne normy v tomto zmysle už fungovali v čase privatizácie, keď každý privatizér musel preukázať zdroje, z ktorých majetok nakupoval. "A ak to neurobil, bol to neplatný úkon. Keby to tak nebolo, tak by nás dzurindovci pozatvárali, no my sme vonku," povedal.
Mečiar: Je to ako za Stalina
Retroaktivitu, ktorú právna norma zavádza, považuje za likvidáciu právneho štátu. Rovnako kritizoval aj presun dôkazného bremena na podozrivého. "Je to ako za Stalina, keď bol niekto obvinený z nepriateľstva proti ľudu a on mal dokázať, že to tak nie je. Ak to nedokázal, tak nasledovala smrť alebo gulag. Aj v našom prípade, keď nedokážeš, tak si vinný. Toto je aký právny poriadok?" pýtal sa.
Mečiar zdôraznil, že náš typ spoločnosti je postavený na súkromnom vlastníctve, teda má k nemu motivovať. "Ak spochybníme toho, kto vlastníctvo tvorí, aký má zmysel táto motivácia? Zveľaďuj a budeš pokefovaný alebo minimálne popoťahovaný," dodal.
Nezávislý poslanec NR SR František Mikloško obdivuje zápas Vladimíra Mečiara o ľudské práva. Pripomenul, že šéf ĽS-HZDS Mečiar je síce členom ľudskoprávneho výboru, ale videl ho tam asi dvakrát. To je podľa neho dobrý dôkaz toho, aký je jeho skutočný záujem o túto oblasť.