Na tom, či prejde jeden poslanecký návrh, stojí krehký zmier medzi samosprávou a vládou Ministerka ešte nestiahla návrh novely zákona o sociálnych službách z rokovania parlamentu. Len tým hrozí koaličnému partnerovi.
BRATISLAVA. Kým v poradovníkoch obecných starobincov pribúda ľudí, ostatné domovy dôchodcov nemôžu pomaly nikoho prijať. O umiestnení dôchodcu rozhodujú obce a tie preferujú svoje zariadenia.
Aj tento stav je výsledkom zákona o sociálnych službách, ktorý platí od januára 2009. A nezmení sa, aj keď parlament rokuje o návrhu novely zákona. Ministerka sociálnych vecí Viera Tomanová zo Smeru totiž hrozí, že ho stiahne, ak parlament schváli návrh Jozefa Haleckého z HZDS.
Poslanec chce zákon zmeniť. „Občan by si mal vybrať také zariadenie, aké chce, nie také, aké mu určí nejaká inštitúcia."
Halecký bol u ministerky
Ak by ľudia uprednostnili cirkevné či súkromné zariadenia, obce a župy by museli prispievať na ich prevádzku. Župani v pondelok s týmto argumentom navštívili premiéra a ten im prisľúbil, že „nepodporí riešenie, ktoré by prinieslo nezvládnuteľné výdavky z verejných rozpočtov." „Nepovažujem to za dostatočné vysvetlenie," povedal Halecký.
Ministerka si ho včera zavolala, aby mu vysvetlila, prečo záleží na tom, aby ľudí umiestňovali verejné inštitúcie. On však tvrdí, že je rozhodnutý návrh predložiť plénu.
Práve pre tento prípad vláda v stredu dala ministerke plnú moc na to, aby vzala späť návrh novely. „Túto možnosť však ministerka nevyužije, kým bude šanca, že pozitívne zmeny, ktoré novela prináša, budú môcť byť uvedené do praxe," povedal jej hovorca Michal Stuška. Hlasovať by sa malo v utorok.
Opozícia zákon kritizuje od jeho prijatia. Monika Gibalová z KDH má rovnaký návrh ako Halecký. Poslankyňa sa ho pýta, kde bol, keď zákon platí už vyše roka, ale avizuje podporu opozície.
Cirkev chce slobodu výberu
Ak obec alebo župa má zariadenie, človek musí prijať jej ponuku. Inak mu na nič neprispeje a on si musí všetko zaplatiť sám. Slobodu výberu majú iba ľudia, ktorí majú dosť peňazí. „Tým sa vytvára občan inej kategórie," hovorí Gibalová. Poradovníky obecných a župných zariadení podľa nej rastú.
„Situácia je natoľko vážna, že v prípade neriešenia našich pripomienok reálne očakávame v krátkom čase zánik zariadení, ktoré prevádzkujú diecézne katolícke charity a iné cirkevné subjekty," tvrdí hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.

Beata
Balogová
