SME

Vlastenectvo narazilo na odpor

Riaditelia škôl žiadajú prezidenta, aby zákon nepodpisoval. Žiaci sa chystajú štrajkovať.

S vlastenectvom majú rodičom teraz  pomáhať povinne aj učitelia.S vlastenectvom majú rodičom teraz pomáhať povinne aj učitelia. (Zdroj: TASR)

Zákon o vlastenectve je pre riaditeľov nezrozumiteľný. SNS sa bráni a školy, ktoré nebudú mať peniaze na symboly, chce podporiť.

BRATISLAVA. BANSKÁ BYSTRICA. KOŠICE. Vlastenecký zákon je zbytočný, zhodli sa včera riaditelia 14 základných škôl s vedúcim odboru školstva Mestského úradu v Banskej Bystrici Stanislavom Kútikom. Prezidenta Ivana Gašparoviča vyzvú, aby zákon schválený v utorok parlamentom nepodpísal. „Riaditelia hovorili, že zákon bol schválený narýchlo a je zbytočný. Zhodli sa, že tí, čo zákon navrhli, by mali nájsť aj zdroje,“ zhrnul výhrady riaditeľov Kútik.

Vlastenecký zákon znepokojil riaditeľov základných a stredných škôl, ale aj starostov, primátorov a županov, lebo nákup štátnych symbolov zaplatia obce, mestá a župy. Desiatky riaditeľov škôl oslovených SME sa zhodli, že peniaze potrebujú na dôležitejšie veci, ako sú zástavy do každej učebne.

Žiaci chystajú protest

„Odmietam to, vlastenecká výchova je v školách prítomná, a zákonom dosiahnu pravý opak. To, čo musia robiť žiaci povinne, radi robiť nebudú,“ hovorí Monika Nováková, riaditeľka základnej školy v Nových Zámkoch. Nákup zástav, rámov a preambúl môže ich školu stáť okolo tisíc eur.

Budovanie národnej hrdosti a vlastenectva cez zákon sa nepozdáva žiakom základných a študentom stredných škôl. Na sociálnej sieti Facebook pribúdajú niekoľkotisícové skupiny odsudzujúce vlastenecký zákon od SNS.

Iniciatíva za transparentnú demokraciu, ktorá združuje mladých študentov, zvolala na stredu 10. marca štrajk pred Prezidentský palác.

Kto by si pomyslel, že liberálnemu voličovi bude smutno práve za KDS, povzdychol si Lukáš Fila

Čakajú na prezidenta

Nejasnosti
  • Čo spravia riaditelia, ak nedostanú peniaze na nákup symbolov od zriaďovateľa, teda obcí, alebo župy?
  • Aká veľká má byť zástava? Z akého materiálu?
  • Majú štátne symboly mať nejaké vyhradené miesto?
  • Patria štátne symboly aj do telocvične, k výučbovému bazénu, alebo do odbornej učebne dielní?
  • Ako budú školy postupovať proti žiakom, ktorí sa odmietnu zúčastňovať v pondelok na púšťaní hymny?
  • Bude štát cez školskú inšpekciu, alebo samospráva vyžadovať jeho plnenie?

„Spúšťame petičnú kampaň za zrušenie tohto zákona. V prípade, že by ho prezident podpísal, vyzývame študentov na druhý protest 1. apríla, keď nadobudne právoplatnosť a následný štrajk študentov na celom Slovensku,“ povedal Robert Mihály za iniciatívu.

Prezident Ivan Gašparovič zákon ešte oficiálne nedostal, včera sa o ňom krátko neformálne rozprával s ministrom školstva Jánom Mikolajom z SNS. „Prezident je presvedčený, že úlohou škôl je viesť mladých ľudí k vlastenectvu, ale k zákonu sa vyjadrí, až keď ho bude mať k dispozícii,“ povedal hovorca Marek Trubač.

Nevôľa bola tri dni po prijatí zákona zrejmá aj z reakcií riaditeľov škôl, starostov, primátorov a niektorých županov. Autorom zákona vyčítajú chaos, nejasné pravidlá a zvýšené náklady, 14 banskobystrickí riaditelia Gašparoviča vyzvali, aby zákon nepodpísal.

Školy majú povinnosť, aby v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie, bol štátny znak, zástava, text hymny a preambula Ústavy. Náklady na ich nákup odhadlo SME podľa počtu tried a cien na 638-tisíc až 1,21 milióna eur.

Pomýlené univerzity

Nejasne napísaný zákon pomýlil viac rektorov, ktorí sa chystali kúpiť štátne symboly. V skutočnosti sa vzťahuje len na štátne školy, v prípade vysokého školstva sú také len tri. Univerzity sú verejnými školami.

Minister školstva sa včera snažil situáciu upokojovať. „Pripravujeme smernicu o používaní štátnych symbolov na školách a v nej zadefinujeme, v ktorej miestnosti čo má byť, kde to má visieť, v akej výške a akých rozmerov majú byť.“

Školám chce pomôcť. „Nemyslím ako ministerstvo školstva, ale určite sa nájdu ľudia, ktorí im pomôžu s týmito pár korunami. Prispieť môže aj SNS. Každý, kto sa bude sťažovať, že nemá peniaze, tak im určite pomôžeme, pretože to nie je veľa peňazí,“ hovorí minister.

Mestá a obce: škoda peňazí

Tomáš Suchý je starosta Sokolian neďaleko Košíc. Zákon považuje za prejav menejcennosti. „S takýmto návrhom môže vyrukovať len zakomplexovaný človek či politická strana.“

V Sokoľanoch majú základnú školu pre prvý až štvrtý ročník. Chodia do nej výlučne rómske deti. „Najskôr ich musíme naučiť po slovensky,“ hovorí o skutočných problémoch. V budove nie je školský rozhlas a starosta doň nemieni v investovať. Obec podľa Suchého potrebuje peniaze na iné, životne dôležité, veci.

Ani pred zasadnutím zastupiteľstva nebude na úrade znieť hymna. „Nemyslím si, že by sa tým skvalitnila práca samosprávy. Ale keď si to poslanci budú želať, tak si zaspievajú.“

Primátor Martina Andrej Hrnčiar si myslí, že takto sa k vlastenectvu nevychováva. Zatiaľ nevie, koľko bude zákon školy stáť, ale už dnes tvrdí, že mesto školám nepomôže, lebo nemá dodatočné peniaze v rozpočte.
Žilinský primátor Ivan Harman zákon rešpektovať bude, upozorňuje však, že to pôjde na úkor prevádzky škôl.

Župan Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka (Smer) na otázku, či dohliadnu, aby v stredných školách boli vlajky a symboly, hovorí: „Zákon je zákon a má sa dodržiavať. Policajtov robiť nebudeme.“ O zákone a financovaní ešte s riaditeľmi bude hovoriť.

Zákon prikazuje počúvať hymnu pred začiatkom prvej vyučovacej hodiny v týždni. Znamená to, že ak budú žiaci športovej triedy v pondelok cez prvú hodinu na plavárni, mali by si uctiť hymnu v plavkách.

Zástupca riaditeľa Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne Pavol Kováč hovorí, že si ctia zákony, ale počúvanie hymny pred telocvikom nepovažuje za prejav vlastenectva. „V telocvični by bolo plnenie zákona smiešne, keby tam visela preambula a ďalšie štátne symboly. Nemáme tam ani rozhlas.“

Povinná hymna u detí vyvolá rozpor

Psychológ TIBOR HROZÁŇ upozorňuje, že deti vnímajú, kto vlastenecký zákon predložil.

Aký môže mať vplyv na žiakov povinné hranie hymny na začiatku týždňa pred vyučovaním?

Vplyv bude negatívny. Pretože tí, ktorí to nariaďujú, sú nedôveryhodní. Na jednej strane sa hrá na podporu úcty a vernosti k vlasti a na druhej strane je tu vedomosť o ich podvodoch a nekalých praktikách. Je to podpora rozporu u mladých. Oni nie sú hlúpi. Žijú v rodinách, kde sa o tom rozpore hovorí.

Môže nastať podobná situácia ako za komunizmu, keď sa v škole hovoril pravý opak toho, čo doma?

Je to presne to isté. Všade sa hovorilo, aké je to fajn a pritom všetci vedeli, že si musia dávať pozor, aby ich eštebáci nepočuli. Obsah je dnes iný, rozpor zostáva rovnaký. Jedno sa hovorí a druhé je pravda.

Predpokladám, že je rozdiel v tom, ako bude povinné hranie hymny vnímať 14–ročný tínedžer a šesťročný prváčik ?

Štrnásťroční už vnímajú rozpor so všetkými dôsledkami, šesťroční o ňom nevedia. U nich bude skôr fungovať podvedomé presvedčenie, že tí, ktorí sú veľkí, ako pán prezident, a sú nado mnou, tých sa musím báť, musím ich poslúchať, lebo sa o mňa starajú. Tam je ľahšie možné vyvolať úctu k hymne a štátu, ako u starších, ktorí vedia, že to tak nie je. U nich tento rozpor bude vyvolávať posmešky.

Ako by mal postupovať učiteľ voči žiakovi, ktorí bude pondelkovú ceremóniu odmietať?

Pre učiteľa je to nevďačná a nepoctivá úloha. Je to klasické znásilňovanie morálky učiteľa, je to voči nemu špinavá záležitosť. Napriek tomu, že s tým nebude súhlasiť, bude musieť žiakov vyzvať, aby to rešpektovali. Nič iné mu nezostáva, ak nechce mať problémy.

Akú reakciu môže vyvolať takýto príkaz u žiakov?

Predpokladám, že každý z nich bude pri hymne myslieť na niečo iné, alebo budú napríklad počítať, koľko pier majú na lavici. Jednoducho sa na to nesústredia.

Ako by mali podľa vás učitelia vychovávať k vlastenectvu? Je na to potrebný zákon?

Na to nie je potrebný zákon. Učitelia môžu k vlastenectvu vychovávať svojím príkladom, že budú žiť poctivo a svedomito vykonávať prácu. Príkladom sú hokejisti, ktorí tým, že dobre hrali, podporili naše vlastenectvo.“

Ján Krempaský
Opozícii sa to nepáči, proti nebola

SDKÚ a KDH nehlasovali proti vlasteneckému zákonu, lebo vraj nie sú proti vlastenectvu. A tak sa zdržali, hoci sa im nepáči.

BRATISLAVA. „Vlastenectvo je pekný pocit pre každého Slováka a hrdosť každého Slováka, ale cesta, ktorá bola zvolená k vlastenectvu, a ešte ľuďmi, ktorí nie sú vlastenci, bola zlá,“ vysvetľuje predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.

Tento postoj však neznamenal, že by najsilnejšia opozičná strana v parlamente hlasovala v utorok o vlasteneckom zákone proti.

SDKÚ a rovnako aj KDH sa väčšinou zdržali, alebo nehlasovali, hoci boli v rokovacej sále. Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský má podobné vysvetlenie. „Nemám rád pri hlasovaní prejav zdržania sa. Ale cítil som istú povinnosť vyjadriť svojím postojom zdržania sa aj vzťah k tomuto princípu vlastenectva.“ Samotný zákon však považuje za zlý. V celom parlamente proti nemu hlasovalo 21 poslancov, 12 sa zdržali, 12 poslancov nehlasovalo a 77 hlasov vládnej koalície bolo za.

Miroslav Kern
Anketa

Budete kupovať zástavy a preambuly pre vaše školy, aby ste dodržali zákon?

Eva Jurenová, riaditeľka ZŠ Košeca, okres Ilava

Neviem, či takto v deťoch vybudujeme vlastenectvo. Nemáme odhadnuté náklady, ale len každá zástava by nás stála 30 eur. Keď už, mali to schváliť tak, aby to nebolo v každej triede, ale iba pri vstupe do školy. Pán minister hovoril, že postihnuteľní za to nie sme, maximálne nám to môže školská inšpekcia vytknúť. Takže veľmi sa zatiaľ do toho nehrnieme.

Slavomír Hanuska, riaditeľ Evanjelického gymnázia

Banská Bystrica Na nás sa zákon nevzťahuje, ale symboly nakúpime. V škole máme už teraz nástenku s vlajkou, preambulou a textom hymny.

Ľubomír Lupták, riaditeľ ZŠ Strážnická, Skalica

Neviem si predstaviť ako zástavu a preambulu vyvesíme, aby im deti dali pokoj. Bude problém aj stihnúť to. Zabezpečiť zástavy do 1. apríla je pre 90 percent škôl nereálne. Keď to bude platiť, budeme musieť dodržiavať zákon. Financovať to budeme musieť asi z vlastného rozpočtu a teda na úkor iných vecí.

Monika Nováková, riaditeľka, ZŠ G. Czuczora, Nové Zámky

Nesúhlasím s tým, naše finančné možnosti nám to nedovoľujú. Máme 30 učební, keby sme to mali zabezpečiť do každej, budú to veľké náklady. Na triedu to bude stáť asi 30 - 40 eur, takže dokopy cez tisíc eur. Máme teraz veľké výdavky na rekonštrukčné práce, takže na to určite nemáme. Budeme musieť žiadať mesto. Budeme musieť spoločne nájsť nejaké riešenie, keď nás už do toho
dotlačili.

Helena Soviusová, zástupkyňa riaditeľa, ZŠ Bruselská, Košice

Sami ešte nevieme, ako to budeme riešiť, práve dnes sme sa o tom bavili. Chýbajú podrobnejšie informácie o umiestnení symbolov či preambuly. Máme štyridsať tried, takže zrejme kúpime do nich vlajky, preambuly asi rozmnožíme, aby sme ušetrili.

Ján Bujňák, rektor Žilinskej univerzity

Sme verejná vysoká škola, nás sa vlastenecký zákon netýka. Symboly nebudeme určite iniciatívne nakupovať.

Alena Škapincová, riaditeľka Gymnázia Mikuláša Kováča, Banská Bystrica

Zákon je prijatý a my ho musíme rešpektovať. Keď ho prezident podpíše, symboly nakúpime do všetkých tried. Vlastenectvu by sa mali deti učiť skôr prirodzene, napríklad na hodinách dejepisu, ako formálne. Pre mňa bol najväčším prejavom skutočného vlastenectva postoj Slovákov k hokeju, keď išli o pol štvrtej ráno k veľkoplošným obrazovkám.

Autor: mp, wm, sen

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košičania sa takto stretávajú 30 rokov.


Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu