BRATISLAVA. Na tridsiatnikov striehnu zabudnuté choroby - záškrt a tetanus. Ministerstvo zdravotníctva im preto v novej vyhláške odporúča, aby sa proti nim dali preočkovať. Po tridsiatke by tak mali urobiť každých 15 rokov.
Oslovení lekári tvrdia, že dospelí o vakcináciu záujem nemajú.
Zabijaci z minulosti
Tetanus spôsobuje stiahnutie svalov, chorý nemôže prijímať potravu, močiť ani vylučovať. Hrozí udusenie alebo zlomenie stavcov. Záškrt sa prejavuje opuchom hrdla, chorý nemôže dýchať ani prehĺtať a zlyháva mu srdce. Zdroj:bedekerzdravia.sk
Záškrt je podľa epidemiologičky Jarmily Lančovej z úradu hlavného hygienika opäť témou pre riziko jeho „dovozu" zo zahraničia. U ľudí starších ako 45 rokov navyše naši odborníci zistili nedostatočnú imunitu proti záškrtu.
Podobne zraniteľní sú podľa Lančovej aj dospelí po tridsiatke, ktorí sa nedali preočkovať proti tetanu. Tetanus je na Slovensku zriedkavý.
„Ľudí na preočkovávanie pozývame, ale neprídu," hovorí o nezáujme dospelých o vakcináciu lekár Ján Slyško z Tešedíkova. Preočkovať sa podľa neho dá len asi tretina oslovených. O čosi lepšiu úspešnosť má lekárka Valéria Vasiľová z Košíc. „Hygienici mi povedali, že hoci mám zaočkovanosť 59 percent, je to veľmi pekné číslo."
Na preočkovanie proti tetanu a záškrtu stačí jediná kombinovaná vakcína. Očkovanie hradia zdravotné poisťovne.
V porovnaní s minulosťou dáva vyhláška lekárovi väčšie právomoci aj pri očkovaní proti žltačke. Ak uzná za vhodné, môže proti nej zaočkovať dvojročné deti, ktoré žijú v zlých sociálnych a hygienických podmienkach. Posúdenie závisí od lekárov, doteraz mali možnosť očkovať obmedzenú.
Detská lekárka Natália Bodnárová z Nálepkova hovorí, že deťom zmena pomôže, v poslednom období totiž žltačka u takýchto detí pribúda.

Beata
Balogová
