Rakúsky denník kritizuje Slovensko za vlastenecký zákon, prirovnali nás k Pchjongjangu na Dunaji.
BRATISLAVA. Zákon o vlastenectve, ktorý prijali poslanci len v stredu, spravil rozruch už aj za hranicami. Povinné vlastenectvo na školách i úradnícky sľub vernosti štátu sa stali cieľmi posmeškov rakúskych novín Die Presse.
Rakúska tlačová agentúra APA zase informovala, že slovenské médiá a opozícia nemajú pre vlastenecký zákon pochopenie.
„V tomto bláznivom stredoeurópskom svete stiesnených nostalgikov, nacionalistických paranoikov a úzkoprsých malomeštiakov patria Slováci k tým najzakomplexovanejším. Nič to neukazuje jasnejšie ako teraz prijatý vlastenecký zákon," píše komentátor rakúskeho mienkotvorného denníka Die Presse Burkhard Bisschof.
Rakúšania prirovnali zákonom vynútené slovenské vlastenectvo k diktatúre v Severnej Kórei. „Sme na Dunaji so štátom ako je Severná Kórea?"
Koho to napadlo?
Komentátor vyjadruje údiv nad tým, ako vôbec môže niekto dostať taký nápad. Pýta sa, či má vládna nacionalistická koalícia Roberta Fica dojem, že ich občania sú slabými vlastencami, a preto ich musí k väčšej láske k vlasti prinútiť .
Odpoveď vidí v blížiacich sa voľbách. Vlastenecký zákon má podľa novín Ficovi poslúžiť na vyvolanie reakcie Budapešti v predvolebnej kampani a získanie si národniarskych hlasov. Zákon považujú za hlúpu taktiku vsádzania na nacionalizmus, ktorá je žiaľ v strednej Európe stále aktuálna.
„Príjmu nabudúce politici zákon, ktorý prinúti ľudí, aby milovali slovenských politikov, vedených premiérom Ficom a nacionalistickým vodcom Jánom Slotom, a vzdávali im hold?" kladie otázku Die Presse.
Fico berie Die Presse vážne
Koncom roka 2008 sa premiér Robert Fico s obľubou odvolával na Die Presse, že „už aj zahraničná tlač si všíma, že slovenské médiá sú maximálne neobjektívne voči súčasnej vláde Roberta Fica."
Neskôr sa ukázalo, že článok Christopha Thaneia bol prinajmenšom chybne preložený a interpretovaný. Novinár premiérovu interpretáciu odmietol s tým, že Fico je k médiám rovnako nefér ako médiá k Ficovi.
Autor: jgl

Beata
Balogová
