BRATISLAVA. "Dnes sa ukazuje, že platové rozdiely v Európe sú mimoriadne pretrvávajúce a rigidné," uviedla Bauer po dnešnej diskusii na tému Stop porušovaniu práv žien.
Štatistiky podľa jej slov ukazujú, že rozdiely v hrubých hodinových mzdách sú viac ako 17-percentné. "Namiesto toho, aby sa tieto rozdiely zmenšovali, tak sa stále prehlbujú. Na Slovensku sú rozdiely ešte vyššie, v európskom regióne asi druhé najvyššie a dosahujú takmer 25 percent," dodala v tejto súvislosti Bauer s tým, že ešte vyššie sú v Litve.
Podľa poslankyne Európskeho parlamentu Anny Záborskej sa rozdiel v odmeňovaní žien začne prejavovať po tom, keď žena opätovne nastúpi do práce po rodičovskej dovolenke. "Ja vidím problém v tom, že spoločnosť, či slovenská či európska nedokázala doceniť materstvo. To, čo žena matka dala spoločnosti, budúcu pracovnú silu," dodala.
Čo je však podľa slov dôležité, že aj ženy na Slovensku majú na základe antidiskriminačného zákona možnosť obrátiť sa v prípade diskriminácie v odmeňovaní na súd. "Napríklad luxemburské ženy vyhrali niekoľko súdov práve v tejto oblasti. Zamestnávateľ im musel aj spätne vyplatiť niekedy vysoké sumy, ide tu však aj o určitú osvetu," uviedla.
Problémom v oblasti porušovania práv žien tiež naďalej ostáva domáce násilie. Podľa Bauer sa približne 20 až 50 percent žien v európskom priestore stáva obeťami fyzického násilia a približne 10 percent žien sexuálneho násilia. "Pokiaľ ide o násilie je to naozaj asi najhrubšia forma porušovania práva žien. Samozrejme aj muži sa stávajú obeťami domáceho násilia, ale 95 percent obetí domáceho násilia sú ženy," uviedla v tejto súvislosti Bauer.
Domáce násilie však nie je podľa jej slov len špecifikom Slovenska či európskych štátov. Vyskytuje sa vo všetkých krajinách sveta, pričom poukázala najmä na verejnosti známe prípady zabitia z dôvodu tzv. záchrany cti rodiny. Domáce násilie nevzniká podľa Záborskej zo dňa na deň, ale naopak má určitý postupný vývoj, čomu sa však venuje málo pozornosti.
Málo pozornosti sa podľa jej slov venuje aj deťom, ktoré v takomto prostredí vyrastajú. Náznaky násilia je možné podľa jej slov zachytiť ešte v predmanželskom vzťahu. Naopak v prípade zachytenia prvých príznakov, by mali mať páry možnosť vyhľadať poradne. Ich význam však nevidí Záborská len pre tú stranu, na ktorej sa pácha násilie, ale aj útočníka. Aj takýmto spôsobom sa podľa jej názoru dá zabrániť ďalšiemu násiliu. "Rozvod nie je jediným riešeným domáceho násilia, možno už potom, keď to dospeje do štádia, ktoré je nezvládnuteľné, ale dá sa tomu zabrániť aj na začiatku," dodala v tejto súvislosti.