BRATISLAVA. Kontrolné dni premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na ministerstvách sú súčasťou predvolebnej kampane. Tvrdia to analytici, ktorých oslovila ČTK. Premiérovi síce podľa nich ďalších voličov neprinesú, môžu mu však pomôcť upevniť si pozíciu medzi vlastnými priaznivcami. Ako poslednému spomedzi ministerstiev sa dnes Fico venoval rezortu školstva, na budúci týždeň ešte plánuje preveriť úrad vicepremiéra Dušana Čaploviča.
Fico začal navštevovať ministerstvá minulý mesiac. Tvrdil, že cieľom je zistiť, ako plnia vládny program a načrtnúť ďalšie kroky, ak Smer-SD bude po júnových voľbách ďalej vládnuť. Väčšinou sa ministri, a to vrátane zástupcov koaličných strán SNS a ĽS-HZDS, dočkali od premiéra chvály. Výnimkou bolo ministerstvo životného prostredia, kde si Fico neodpustil kritiku na adresu bývalých ministrov za SNS.
"Viditeľne je to súčasťou kampane. Všade je premiér spokojný, až na jedno ministerstvo. Dostáva sa dennodenne po týchto kontrolách do médií, on i jeho ministri," poznamenal politológ László Öllös z nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa.
Fico navodzuje dojem akcie na mieste činu
Veľký vplyv Ficových kontrol na voličov Öllös neočakáva. Upozornil však, že ľudí spokojných s politikou vlády predsa len zasiahnuť môžu. "Pokiaľ je veľká časť ľudí v zásade spokojná so situáciou, tak túto spokojnosť tieto kontroly potvrdzujú a upevňujú. A na to hrá," myslí si o premiérovom postupe analytik.
Podobný názor mala aj politologička Silvia Miháliková z Fakulty sociálnych a ekonomických vied bratislavskej Univerzity Komenského. "Pre jeho stúpencov to má určite cenu. Je to aj presvedčujúce, keď na mieste činu ´akoby´ prekontroluje plnenie úloh," tvrdila. Ďalších voličov ale podľa nej Fico kontrolami neosloví.
Šéf agentúry Polis Slovakia Ján Baránek sa naopak domnieva, že za Smer-SD jeho voliči hlasovať budú bez ohľadu na kontrolné dni. "Nerozhodnutých neoslovil, vnímajú to ako kampaň," doplnil.
Upevňovanie popularity medzi vlastnými priaznivcami môže byť pre strany v júnových parlamentných voľbách dôležité pri nižšej volebnej účasti. Vtedy totiž bude veľa závisieť od toho, koľko svojich sympatizantov dokážu politici pritiahnuť k volebným urnám.
Podobne to skúšal aj Dzurinda
Tlačové konferencie spojené s "odpočtom činnosti" pred parlamentnými voľbami nie sú ničím novým. Uskutočňovali sa aj pred štyrmi rokmi za bývalej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Vtedy však ministri vypočítavali zoznam svojich úspechov sami bez prítomnosti premiéra. Ficove odpočty sa naopak vyznačujú tým, že pred novinármi má často hlavné slovo premiér.
Začína hovoriť ako prvý a minister vystupuje až po ňom. "Môže tým dosiahnuť, že kontroverzní ministri alebo rezorty nie sú tak v popredí pozornosti ako on sám, pretože dokáže interpretovať veci ako potrebuje," zhodnotila Miháliková.
Prieskumy verejnej mienky dávajú Smeru-SD veľké šance pokračovať vo vládnutí aj po parlamentných voľbách. Preferencie Ficovej strany sa pohybujú okolo 40 percent, stredopravá opozícia výrazne zaostáva.