Slovenská televízia spúšťa nové relácie, kde bude predstavovať materiály vlády, ale napríklad aj zahraničnú pracovnú cestu Pavla Pašku vo Vietname, vypomáhať bude aj Matica Slovenska.
BRATISLAVA. Len pár mesiacov pred voľbami STV bez väčšieho avizovania štartuje nové relácie, v ktorých majú debatovať politici.
Od 19. apríla pribudne na STV relácia, kde sa „týždeň čo týždeň budú stretávať odborníci a politici, aby v diskusii s televíznymi divákmi predstavili a obhájili dokument zahľadený do budúcnosti," ohlásil moderátor Milan Blaha v diskusnej relácií Večer na tému. Vo štvrtok večer reláciu osobne ohlásili v živom vysielaní na Dvojke aj premiér Robert Fico a generálny riaditeľ televízie Štefan Nižňanský. Má to byť „verejná diskusia" o Stratégii rozvoja slovenskej spoločnosti do roku 2015 - 2020, ktorú na objednávku vlády vypracovala SAV. Sprevádzať ňou bude dvorný moderátor STV Milan Blaha.
„Keď som sa oboznámil s týmto materiálom, tak si myslím, že nielen politické vedenie spoločnosti, ale aj odborné má obrovský význam pre Slovensko, to je niečo čo sme doposiaľ nemali a STV chce byť pri tom," týmito slovami uviedol budúcu reláciu Nižňanský. V diskusiách má byť podľa neho prítomná verejnosť, autori či oponenti. „Účasť STV môže byť významným príspevkom do diskusie, ktorá môže mať celoslovenský rozmer," povedal Fico, podľa ktorého nové programové vyhlásenie vlády má priamo odkazovať a vychádzať z tejto stratégie.
Ako Paška do Vietnamu cestoval
Od 19. marca pribudne magazín Slovensko a svet. Na príprave novej relácie o zahraničnopolitickom dianí bude spolupracovať STV aj s Maticou slovenskou, Úradom pre zahraničných Slovákov či s krajanskými televíziami. Ako bude vyzerať? Hosťom prvého vydania bude prezident Ivan Gašparovič, informovať bude aj o ceste predsedu parlamentu Pavla Pašku do Vietnamu, ale aj o „dopade politiky perestrojky a glasnosti na politické a spoločenské zmeny v strednej a východnej Európe v súvislosti s 25. výročím nástupu Michaila Gorbačova do funkcie najvyššieho predstaviteľa bývalého Sovietskeho zväzu," hovorí dramaturg relácie, prednovembrový zahraničnopolitický redaktor František Kutlík.
Relácia má byť o dôležitých udalostiach v zahraničí za ostatné dva týždne. Bude sa venovať „aj takým témam, ako prezentácia Slovenska a jeho zahraničnej politiky vo svete, formujúci sa inštitút „verejnej diplomacie", život slovenských krajanov a činnosť krajanských spolkov, pôsobenie slovenských zástupcov v medzinárodných štruktúrach a iné," napísal Kutlík.
Poslušný reportér má už tiež svoju reláciu
Relácia Slovensko a svet sa bude vo vysielaní Dvojky v piatok večer striedať s ďalšou novinkou Naša Európa.
Jej dramaturgom a autorom je Peter Janků, jediný redaktor Reportérov, ktorý sa nepodpísal na konci minulého roku pod výhrady redaktorov Reportérov voči vedeniu v kauze stiahnutej reportáže.
Relácia má byť o európskych témach, činnosti Európskeho parlamentu. „Kľúčovú tému v štúdiu následne diskutujú predstavitelia Národnej rady SR alebo exekutívy SR so zástupcom cieľovej skupiny, ktorej sa téma dotýka," píše STV o novej publicistickej relácií na svojej stránke.
STV o sebe
Na obrazovku STV sa po rokoch vracia tuto nedeľu aj relácia o zákulisí, výrobe a dianí v STV pod názvom 3-2-1-ŠTART! Podobnú reláciu mala STV aj v minulosti, mal ju napríklad aj Richard Rybníček na JOJ a v STV či v Markíze Pavol Rusko. Relácia sa bude vysielať v nedeľu predpoludním a jej autorom bude Útvar komunikácie STV.
Od 15. marca pribudnú cez pracovné dni po 18 hodine aj krátke päťminútové Bleskové správy.
Ako vláda plní sľub pomáhať pri financovaní STV a Slovenského rozhlasu
Čo sľúbili: Ak chceme, aby si STV a Slovenský rozhlas plnili úlohy, na ktoré sú zriadené, bude sa musieť na ich financovaní významne podieľať aj štát.
Zdroj: Marek Maďarič, minister kultúry (SMER), SME, 7.7.2006, Maďarič: Musíme oživiť kinematografiu
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Charakter vysielania verejnoprávnych médií oprávňuje finančnú pomoc štátu, optimálne by však bolo, keby boli Slovenská televízia a Slovenský rozhlas manažované takým spôsobom, aby dodatočné financovanie štátom nebolo potrebné.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda upravila spôsob platenia koncesionárskych poplatkov, po novom platia nielen majitelia televízií či rádií, ale všetci odberatelia elektrického prúdu, respektíve firmy s viac ako 3 zamestnancami. Očakávané príjmy sa však nenaplnili, obe médiá vykazujú straty a STV hrozila aj platobná neschopnosť. Finančné problémy vláda opakovanie riešila ad hoc dotáciami, koncom roku 2009 tiež podpísala s oboma médiami 5-ročnú zmluvu o financovaní najmä programov vo verejnom záujme.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
