Palko: Aj väčší politici museli odísť

KDH po parlamentných voľbách neodmietne ponuku Roberta Fica, aby s ním išlo do vlády.

Vladimír Palko (52) vyštudoval matematiku. Bol funkcionárom KDH, v roku 2008 založil KDS. Je poslancom parlamentu, bol aj ministrom vnútra.(Zdroj: SME -TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Pred dvoma rokmi odišiel z KDH a založil vlastnú stranu. Po voľbách zrejme skončí v politike a bude učiť matematiku. Predseda KDS VLADIMÍR PALKO.

Sú peniaze jediným dôvodom, prečo nekandidujete vo voľbách?

Nemá zmysel uchádzať sa o hlasy a zároveň vedieť, že nemám dosť peňazí, aby som sa pripomenul voličom. Keby sme mali milión korún navyše, tak by sme do toho šli.

Nebudete už kandidovať v žiadnych voľbách?

Určite ideme do komunálnych volieb. Rudolf Bauer sa rozhoduje, či bude kandidovať na starostu jednej mestskej časti alebo primátora Košíc. Končíme síce v parlamentnej politike, ale nie je to koniec KDS.

Keď ste odchádzali z KDH, čakali ste, že KDS prepadne?

S prekvapením zisťujem, ako sa s ľuďmi rozchádzame v pohľade na politiku KDS. Správnosť politiky sa však nedá merať podľa toho, či dokážete prežívať v poslaneckých kreslách.

Prečo vám ľudia nerozumejú a volia skôr KDH, hoci vyznávate rovnaké hodnoty?

Tým, čo hovoríme, sa obraciame na najtradičnejších voličov KDH a práve tí sú vo svojich postojoch veľmi konzervatívni. Máme rovnaké názory na etické otázky, líšime sa však v tom, za čo chceme trpieť. My sme radi prijali obetu, keď sme odchádzali z Dzurindovej vlády. KDH to vnútorne neprijalo a odmietlo.

Koľko členov má KDS?

Necelú stovku.

KDH ich má niekoľko tisíc. Keď ste kandidovali na predsedu proti Hrušovskému, stála za vami tretina strany. Prečo tí ľudia neprešli do KDS?

Samozrejme, že sme mohli organizovať masové odchody, možno by sme strhli tisíc ľudí. Neurobili sme to však z pietnych dôvodov. Pamätám si, čo pre mňa znamenal vznik kresťanskej strany po štyridsiatich rokoch prenasledovania veriacich. Zrod KDH bol výsledkom preliatej krvi kresťanských mučeníkov aj práce tajnej cirkvi v období komunizmu. Toto nám bránilo, aby sme tú stranu rozobrali. Nie je to postoj praktického politika, ktorý ide tvrdo za svojím, ale takto som to cítil.

Delegátov ste chceli osloviť aj tým, že budete menej arogantný. Nebola to len póza?

Otázka mojej arogancie sa už dávno zmenila na akési klišé, ktorému nerozumiem. Som arogantnejší ako kto - Fico, Mečiar, Slota, Kaliňák?

Koľko kompromisov ste urobili ako politik?

V drobných veciach tisíce, v zásadných veciach ani jeden.

Politika je do veľkej miery o kompromisoch, niekedy aj v zásadnejších otázkach.

V zásadných nie, aj preto radšej odchádzam z parlamentu. Dodnes som veľmi hrdý, že sme pre výhradu vo svedomí odišli z Dzurindovej vlády."

Nemali ste odísť skôr, po kauze kupovania poslancov?

Hoci som vtedy ako minister podal aj trestné oznámenie, išlo len o podozrenie. Z vlády sa odchádza, keď sú na stole fakty.

Ministri odchádzajú aj pre vážne podozrenia. Nemalo by to platiť aj pre stranu, ktorá často kritizuje korupciu?

Hoci tam boli isté nejasnosti, z historického hľadiska je tá kauza trochu nepodstatnou odbočkou. Strana má ukázať, že jej ide o viac ako o osobné blaho. A to sme ukázali o niekoľko týždňov pri výhrade vo svedomí.

Ponuku Bélu Bugára, aby bol František Mikloško dvanástkou na kandidátke Mostu, ste odmietli s tým, že je to nedôstojné. Nebolo to pyšné?

Nie, bol to rešpekt voči pravde. Most hovorí, že je stranou slovensko-maďarského porozumenia. Existuje politik, ktorý obetoval pre pokoj medzi Slovákmi a Maďarmi viac ako František Mikloško?

Mikloško by sa zrejme bez problémov prekrúžkoval.

Napriek tomu považujeme za správne, že sme to odmietli. Bolo v tom čosi falošné.

Nebola to veľkorysá ponuka? Most má v prieskumoch aj okolo šesť percent a nešlo ani o zásadnú etickú otázku.

Nebola. Som rád, že sme sa napokon s touto pravicou pokojne rozišli. Je totiž plná predstierania a nepravdy."

Keď ste vo februári 2008 odchádzali z KDH, František Mikloško povedal, že nechcete byť v strane, kde sa predseda nevie k ničomu vyjadriť. Aké je KDH na čele s Figeľom?

Personálne je to v podstate to isté, ako keď sme odtiaľ odchádzali. Figeľova voľba nie je zmena, ale výsledok dohody. Napokon, v minulosti podporoval Hrušovského.

Z KDH ste odišli aj preto, že ste nechceli vládnuť so Smerom. Aj po týchto voľbách zrejme dostane KDH ponuku od Fica. Ako sa rozhodne?

Fico bude predstierať záujem skoro o všetkých. KDH to neodmietne, ale Fico ich napokon zachráni. Keď to bude možné, znovu si vyberie HZDS a SNS, pretože napriek sporom sú rovnaká krvná skupina.

Nezaváži hlas Daniela Lipšica, ktorý nechce ísť s Ficom?

To neviem, z KDH sme odišli pred dvoma rokmi. V roku 2006 som však videl obrovskú frustráciu horných sto ľudí v KDH, ktorí chceli ísť s hocikým.

Je pokračovanie tejto vlády lepšou alternatívou ako koalícia Smeru s KDH?

Keby pokračovala, v roku 2014 by prišlo k zvratu. Slovensko by priviedli do situácie, ktorá by bola aj z ekonomického hľadiska neúnosná. Podráždili by množstvo ľudí, ktorí by išli hlasovať proti nim.

Prečo ich nezastaviť teraz?

Myslím, že Smer plus čokoľvek nebude veľkou zmenou oproti tomu, čo je dnes.

Nebolo by menej korupcie?

Tým si nie som celkom istý.

Smer plus opozičná strana by sa asi lepšie kontrolovali ako Mečiar so Slotom.

KDH nikdy nevládlo s hlavným prúdom postkomunizmu, ktorým je dnes Smer. Ak by išlo slabé KDH so silným Smerom, bola by to zmena paradigmy.

Nepýtame sa, čo by bolo lepšie pre kresťanskú demokraciu, ale pre krajinu.

Pre krajinu je veľmi dobré, keď je tu Kresťanskodemokratická strana, ktorá má čistý štít a nezapletie sa s podstatne silnejšou stranou, ktorá je jeho ideovým súperom.

Aj v Európe sa kresťanskí demokrati spájajú s ľavicou.

Ale to sú veľké koalície, spájajú sa rovnako silné strany.

Takže ak by malo KDH toľko čo Smer, nemali by ste s ich vládou problém?

Nie, to je úplne iná filozofia. Spomeňte si na SDĽ, ktorá bola v Dzurindovej vláde so silnou pravicou. Úplne ich to zničilo.

Pavol Hrušovský povedal, že je veľký rozdiel medzi Mečiarom a Ficom. Súhlasíte?

Mečiarovi je možné vyčítať oveľa viac. Fico nie je zaťažený vyslovene kriminálnymi činmi, ale neťahá Slovensko hore. Hovorí o sociálnom štáte, ale jeho slová a skutky sa dosť líšia. Aj v zahraničnej politike sa tvári nezávisle, no keď od neho americká vláda niečo žiada, splní to.

Čo je dnes najväčším problémom opozície?

Občas argumentuje etikou a morálkou, hoci na to nemá.

Prečo?

SDKÚ dvakrát oklamala kresťanských demokratov. KDH nestrpelo vo svojich radoch ľudí, ktorí nechceli ísť s Ficom. Prezidentská kandidátka opozície sa chcela zapáčiť voličom koalície, pričom nebola schopná pomenovať zlyhania Ivana Gašparoviča. Z týchto pozícií sa ťažko operuje morálkou.

Nie je nedôveryhodná skôr pre kauzy z minulosti?

Financovanie SDKÚ asi je problém, ktorý túto stranu poškodil. O kupovaní poslancov sa už potom, čo odišlo KDH z vlády, veľmi nehovorilo. Keby to Daniel Lipšic nepripomenul, nebola by to téma.

Bolo chybou, že to otvoril?

Nevidím dôvod, aby som to komentoval.

Po vzniku KDS ste povedali, že chcete presadzovať aj lásku k vlasti. Prečo ste nehlasovali za vlastenecký zákon?

Keď niekomu prikážete spievať hymnu, tak z neho neurobíte vlastenca. Keď niekomu prikážete chodiť do kostola, tak z neho neurobíte kresťana. Keď niekomu prikážete, aby miloval Annu Belousovovú, tak ju ešte nezačne milovať.

Aké má byť vlastenectvo?

Predložili sme zákon o dobrovoľnej vojenskej službe, ako doplnok k súčasnej profesionálnej armáde. Každý mladý, zdravý muž by mal možnosť pripravovať sa zo zbraňou v ruke na obranu vlasti. Čo už je väčším prejavom vlastenectva?

Máte nejaký vlastenecký návrh aj pre ženy?

Skoro som mal na jazyku, že by mali rodiť viac detí. (Smiech). Ale nenapíšte prosím, že toto im radím. Keby to však urobili, bol by to prejav vlastenectva.

Viackrát ste naznačili, že KDS je pomaly jedinou stranou, ktorá presadzuje tradičné hodnoty. Prečo podobné strany v Európe „zmäkli"?

Moc ľudí často napĺňa. Mať vo vrecku preukaz poslanca, alebo byť ministrom, ktorému otvárajú dvere limuzíny, je veľkým lákadlom, ktorého sa mnohí nedokážu ľahko zbaviť a odísť. Pod talianskym potratovým zákonom z roku 1978 je päť podpisov kresťanských politikov. Nemecká ministerka sociálnych vecí z CDÚ chodí na gayparády, rakúski ľudovci schválili registrované partnerstvá. Nemá to konca.

Aj kresťanskí politici sú v záujme udržania moci schopní poprieť samých seba?

Bohužiaľ, je to len o moci. Patrónom kresťanských politikov je svätý Tomáš Morus, kancelár Henricha VIII. Keď chcel kráľ odtrhnúť anglickú cirkev od Ríma, nepodvolil sa a išiel na popravisko. Dnešní kresťanskí politici nie sú schopní podať ani demisiu. Je to strašný úpadok.

Myslíte si, že ste boli dobrým politikom?

Trikrát ma zvolili do parlamentu. Bol som ministrom vnútra, čo je najťažší rezort. V srdci mám pokoj, ktorý vyplýva z dobrých rozhodnutí, ktoré som urobil v politike. Málokto z politikov KDH dostal aj rozdal toľko rán ako ja. Som hrdý na zápas s mečiarizmom, aj na to, že som odmietol asistovať silnej postkomunistickej strane. A tiež na to, že sme ako jediní v Európe odišli z vlády pre závažné morálne otázky.

Urobili ste aj nejaké chyby?

Drobné áno, zásadné nie.

Ako minister ste mali dobrý kredit. Prečo ste padli na dno?

V Európe boli oveľa väčší politici ako ja, ktorí museli odísť. To, že nebudem v parlamente, nie je tragédia. Tragédia je, keď chcete prežiť za každú cenu a stane sa z vás predajný človek. Po voľbách 2006 som mal veľa možností zostať v politike. Mohol som kandidovať na podpredsedu KDH, a bol by som úspešný. Zrazili sme sa však s materskou stranou, jej hodnoty už nezodpovedali mojim predstavám o kresťanskej demokracii. Vedel som, že moje rozhodnutia môžu viesť k odchodu z politiky, ale boli správne.

Čo budete robiť?

Písať knihu o problémoch kresťanskej demokracie. Mám aj menší úväzok na Fakulte informatiky na Bratislavskej vysokej škole práva, kde učím matematiku. Mojou prvou voľbou po odchode z politiky by bol návrat do vysokého školstva.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 887
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 525
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 962
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 509
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 923
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 682
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 498
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 330
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 834
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Štátna poisťovňa odmieta reči o opatreniach na úkor pacienta

VšZP sa chce k tejto téme podrobnejšie vyjadriť na budúci týždeň.

Základný vojenský výcvik má za sebou ďalších 192 vojakov

Vojaci sú pripravení na výkon základných funkcií.

Cirkvi chcú predstaviť vlastný návrh financovania

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali na rozličné témy.

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop