Palko: Aj väčší politici museli odísť

KDH po parlamentných voľbách neodmietne ponuku Roberta Fica, aby s ním išlo do vlády.

Vladimír Palko (52) vyštudoval matematiku. Bol funkcionárom KDH, v roku 2008 založil KDS. Je poslancom parlamentu, bol aj ministrom vnútra.(Zdroj: SME -TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Pred dvoma rokmi odišiel z KDH a založil vlastnú stranu. Po voľbách zrejme skončí v politike a bude učiť matematiku. Predseda KDS VLADIMÍR PALKO.

Sú peniaze jediným dôvodom, prečo nekandidujete vo voľbách?

Nemá zmysel uchádzať sa o hlasy a zároveň vedieť, že nemám dosť peňazí, aby som sa pripomenul voličom. Keby sme mali milión korún navyše, tak by sme do toho šli.

Nebudete už kandidovať v žiadnych voľbách?

Určite ideme do komunálnych volieb. Rudolf Bauer sa rozhoduje, či bude kandidovať na starostu jednej mestskej časti alebo primátora Košíc. Končíme síce v parlamentnej politike, ale nie je to koniec KDS.

Keď ste odchádzali z KDH, čakali ste, že KDS prepadne?

S prekvapením zisťujem, ako sa s ľuďmi rozchádzame v pohľade na politiku KDS. Správnosť politiky sa však nedá merať podľa toho, či dokážete prežívať v poslaneckých kreslách.

Prečo vám ľudia nerozumejú a volia skôr KDH, hoci vyznávate rovnaké hodnoty?

Tým, čo hovoríme, sa obraciame na najtradičnejších voličov KDH a práve tí sú vo svojich postojoch veľmi konzervatívni. Máme rovnaké názory na etické otázky, líšime sa však v tom, za čo chceme trpieť. My sme radi prijali obetu, keď sme odchádzali z Dzurindovej vlády. KDH to vnútorne neprijalo a odmietlo.

Koľko členov má KDS?

Necelú stovku.

KDH ich má niekoľko tisíc. Keď ste kandidovali na predsedu proti Hrušovskému, stála za vami tretina strany. Prečo tí ľudia neprešli do KDS?

Samozrejme, že sme mohli organizovať masové odchody, možno by sme strhli tisíc ľudí. Neurobili sme to však z pietnych dôvodov. Pamätám si, čo pre mňa znamenal vznik kresťanskej strany po štyridsiatich rokoch prenasledovania veriacich. Zrod KDH bol výsledkom preliatej krvi kresťanských mučeníkov aj práce tajnej cirkvi v období komunizmu. Toto nám bránilo, aby sme tú stranu rozobrali. Nie je to postoj praktického politika, ktorý ide tvrdo za svojím, ale takto som to cítil.

Delegátov ste chceli osloviť aj tým, že budete menej arogantný. Nebola to len póza?

Otázka mojej arogancie sa už dávno zmenila na akési klišé, ktorému nerozumiem. Som arogantnejší ako kto - Fico, Mečiar, Slota, Kaliňák?

Koľko kompromisov ste urobili ako politik?

V drobných veciach tisíce, v zásadných veciach ani jeden.

Politika je do veľkej miery o kompromisoch, niekedy aj v zásadnejších otázkach.

V zásadných nie, aj preto radšej odchádzam z parlamentu. Dodnes som veľmi hrdý, že sme pre výhradu vo svedomí odišli z Dzurindovej vlády."

Nemali ste odísť skôr, po kauze kupovania poslancov?

Hoci som vtedy ako minister podal aj trestné oznámenie, išlo len o podozrenie. Z vlády sa odchádza, keď sú na stole fakty.

Ministri odchádzajú aj pre vážne podozrenia. Nemalo by to platiť aj pre stranu, ktorá často kritizuje korupciu?

Hoci tam boli isté nejasnosti, z historického hľadiska je tá kauza trochu nepodstatnou odbočkou. Strana má ukázať, že jej ide o viac ako o osobné blaho. A to sme ukázali o niekoľko týždňov pri výhrade vo svedomí.

Ponuku Bélu Bugára, aby bol František Mikloško dvanástkou na kandidátke Mostu, ste odmietli s tým, že je to nedôstojné. Nebolo to pyšné?

Nie, bol to rešpekt voči pravde. Most hovorí, že je stranou slovensko-maďarského porozumenia. Existuje politik, ktorý obetoval pre pokoj medzi Slovákmi a Maďarmi viac ako František Mikloško?

Mikloško by sa zrejme bez problémov prekrúžkoval.

Napriek tomu považujeme za správne, že sme to odmietli. Bolo v tom čosi falošné.

Nebola to veľkorysá ponuka? Most má v prieskumoch aj okolo šesť percent a nešlo ani o zásadnú etickú otázku.

Nebola. Som rád, že sme sa napokon s touto pravicou pokojne rozišli. Je totiž plná predstierania a nepravdy."

Keď ste vo februári 2008 odchádzali z KDH, František Mikloško povedal, že nechcete byť v strane, kde sa predseda nevie k ničomu vyjadriť. Aké je KDH na čele s Figeľom?

Personálne je to v podstate to isté, ako keď sme odtiaľ odchádzali. Figeľova voľba nie je zmena, ale výsledok dohody. Napokon, v minulosti podporoval Hrušovského.

Z KDH ste odišli aj preto, že ste nechceli vládnuť so Smerom. Aj po týchto voľbách zrejme dostane KDH ponuku od Fica. Ako sa rozhodne?

Fico bude predstierať záujem skoro o všetkých. KDH to neodmietne, ale Fico ich napokon zachráni. Keď to bude možné, znovu si vyberie HZDS a SNS, pretože napriek sporom sú rovnaká krvná skupina.

Nezaváži hlas Daniela Lipšica, ktorý nechce ísť s Ficom?

To neviem, z KDH sme odišli pred dvoma rokmi. V roku 2006 som však videl obrovskú frustráciu horných sto ľudí v KDH, ktorí chceli ísť s hocikým.

Je pokračovanie tejto vlády lepšou alternatívou ako koalícia Smeru s KDH?

Keby pokračovala, v roku 2014 by prišlo k zvratu. Slovensko by priviedli do situácie, ktorá by bola aj z ekonomického hľadiska neúnosná. Podráždili by množstvo ľudí, ktorí by išli hlasovať proti nim.

Prečo ich nezastaviť teraz?

Myslím, že Smer plus čokoľvek nebude veľkou zmenou oproti tomu, čo je dnes.

Nebolo by menej korupcie?

Tým si nie som celkom istý.

Smer plus opozičná strana by sa asi lepšie kontrolovali ako Mečiar so Slotom.

KDH nikdy nevládlo s hlavným prúdom postkomunizmu, ktorým je dnes Smer. Ak by išlo slabé KDH so silným Smerom, bola by to zmena paradigmy.

Nepýtame sa, čo by bolo lepšie pre kresťanskú demokraciu, ale pre krajinu.

Pre krajinu je veľmi dobré, keď je tu Kresťanskodemokratická strana, ktorá má čistý štít a nezapletie sa s podstatne silnejšou stranou, ktorá je jeho ideovým súperom.

Aj v Európe sa kresťanskí demokrati spájajú s ľavicou.

Ale to sú veľké koalície, spájajú sa rovnako silné strany.

Takže ak by malo KDH toľko čo Smer, nemali by ste s ich vládou problém?

Nie, to je úplne iná filozofia. Spomeňte si na SDĽ, ktorá bola v Dzurindovej vláde so silnou pravicou. Úplne ich to zničilo.

Pavol Hrušovský povedal, že je veľký rozdiel medzi Mečiarom a Ficom. Súhlasíte?

Mečiarovi je možné vyčítať oveľa viac. Fico nie je zaťažený vyslovene kriminálnymi činmi, ale neťahá Slovensko hore. Hovorí o sociálnom štáte, ale jeho slová a skutky sa dosť líšia. Aj v zahraničnej politike sa tvári nezávisle, no keď od neho americká vláda niečo žiada, splní to.

Čo je dnes najväčším problémom opozície?

Občas argumentuje etikou a morálkou, hoci na to nemá.

Prečo?

SDKÚ dvakrát oklamala kresťanských demokratov. KDH nestrpelo vo svojich radoch ľudí, ktorí nechceli ísť s Ficom. Prezidentská kandidátka opozície sa chcela zapáčiť voličom koalície, pričom nebola schopná pomenovať zlyhania Ivana Gašparoviča. Z týchto pozícií sa ťažko operuje morálkou.

Nie je nedôveryhodná skôr pre kauzy z minulosti?

Financovanie SDKÚ asi je problém, ktorý túto stranu poškodil. O kupovaní poslancov sa už potom, čo odišlo KDH z vlády, veľmi nehovorilo. Keby to Daniel Lipšic nepripomenul, nebola by to téma.

Bolo chybou, že to otvoril?

Nevidím dôvod, aby som to komentoval.

Po vzniku KDS ste povedali, že chcete presadzovať aj lásku k vlasti. Prečo ste nehlasovali za vlastenecký zákon?

Keď niekomu prikážete spievať hymnu, tak z neho neurobíte vlastenca. Keď niekomu prikážete chodiť do kostola, tak z neho neurobíte kresťana. Keď niekomu prikážete, aby miloval Annu Belousovovú, tak ju ešte nezačne milovať.

Aké má byť vlastenectvo?

Predložili sme zákon o dobrovoľnej vojenskej službe, ako doplnok k súčasnej profesionálnej armáde. Každý mladý, zdravý muž by mal možnosť pripravovať sa zo zbraňou v ruke na obranu vlasti. Čo už je väčším prejavom vlastenectva?

Máte nejaký vlastenecký návrh aj pre ženy?

Skoro som mal na jazyku, že by mali rodiť viac detí. (Smiech). Ale nenapíšte prosím, že toto im radím. Keby to však urobili, bol by to prejav vlastenectva.

Viackrát ste naznačili, že KDS je pomaly jedinou stranou, ktorá presadzuje tradičné hodnoty. Prečo podobné strany v Európe „zmäkli"?

Moc ľudí často napĺňa. Mať vo vrecku preukaz poslanca, alebo byť ministrom, ktorému otvárajú dvere limuzíny, je veľkým lákadlom, ktorého sa mnohí nedokážu ľahko zbaviť a odísť. Pod talianskym potratovým zákonom z roku 1978 je päť podpisov kresťanských politikov. Nemecká ministerka sociálnych vecí z CDÚ chodí na gayparády, rakúski ľudovci schválili registrované partnerstvá. Nemá to konca.

Aj kresťanskí politici sú v záujme udržania moci schopní poprieť samých seba?

Bohužiaľ, je to len o moci. Patrónom kresťanských politikov je svätý Tomáš Morus, kancelár Henricha VIII. Keď chcel kráľ odtrhnúť anglickú cirkev od Ríma, nepodvolil sa a išiel na popravisko. Dnešní kresťanskí politici nie sú schopní podať ani demisiu. Je to strašný úpadok.

Myslíte si, že ste boli dobrým politikom?

Trikrát ma zvolili do parlamentu. Bol som ministrom vnútra, čo je najťažší rezort. V srdci mám pokoj, ktorý vyplýva z dobrých rozhodnutí, ktoré som urobil v politike. Málokto z politikov KDH dostal aj rozdal toľko rán ako ja. Som hrdý na zápas s mečiarizmom, aj na to, že som odmietol asistovať silnej postkomunistickej strane. A tiež na to, že sme ako jediní v Európe odišli z vlády pre závažné morálne otázky.

Urobili ste aj nejaké chyby?

Drobné áno, zásadné nie.

Ako minister ste mali dobrý kredit. Prečo ste padli na dno?

V Európe boli oveľa väčší politici ako ja, ktorí museli odísť. To, že nebudem v parlamente, nie je tragédia. Tragédia je, keď chcete prežiť za každú cenu a stane sa z vás predajný človek. Po voľbách 2006 som mal veľa možností zostať v politike. Mohol som kandidovať na podpredsedu KDH, a bol by som úspešný. Zrazili sme sa však s materskou stranou, jej hodnoty už nezodpovedali mojim predstavám o kresťanskej demokracii. Vedel som, že moje rozhodnutia môžu viesť k odchodu z politiky, ale boli správne.

Čo budete robiť?

Písať knihu o problémoch kresťanskej demokracie. Mám aj menší úväzok na Fakulte informatiky na Bratislavskej vysokej škole práva, kde učím matematiku. Mojou prvou voľbou po odchode z politiky by bol návrat do vysokého školstva.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 2. Keď mladí prestávajú odchádzať za prácou do zahraničia
 3. Jednoducho “wau" !
 4. Predĺžte si leto a zohrejte sa vo Wellness Hoteli Patince
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 7. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 8. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 1. Keď mladí prestávajú odchádzať za prácou do zahraničia
 2. Jednoducho “wau" !
 3. Predĺžte si leto a zohrejte sa vo Wellness Hoteli Patince
 4. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 5. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 6. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 7. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 8. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 9. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 10. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 1. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 6 381
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 5 007
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 2 987
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 480
 5. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 439
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 429
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 416
 8. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 217
 9. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni. 1 013
 10. Kedy sa refinancovanie oplatí? 900

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Hlávkovej prípad stojí, Ficove kroky proti korupcii by jej nepomohli

Polícia korupčné prípady podľa prokuratúry nezvláda riešiť a ľudia jej neveria.

PLUS

Má dvadsaťpäť a cudzie srdce. Dnes už vie, aké to je

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

ŽENA

Vedkyňa, ktorá skúma sexualitu: Žiarlivosť je obranný mechanizmus

V laboratóriu je oveľa ťažšie vzrušiť ženy než mužov, tvrdí.

Neprehliadnite tiež

Domov

Kusého kampaň súperov zaujala, Droba kritizoval množstvo bilbordov

Doprava zdarma aj spolupráca. Kandidáti na post bratislavského župana vysvetľovali v diskusii SME, čo by urobili po zvolení ako prvé.

Domov

Kaliňák musí pre chyby vrátiť milióny z eurofondov

Kontrola Úradu vlády zistila chyby v projektoch za desiatky miliónov eur. Ministerstvo vnútra peniaze na pokutu nemá. Dohodlo sa na splátkach.

Domov

Hlávkovej prípad stojí, Ficove kroky proti korupcii by jej nepomohli

Polícia korupčné prípady podľa prokuratúry nezvláda riešiť a ľudia jej neveria.

Domov

Smeru ubudli členovia. Je za tým skôr vymieranie než nespokojnosť

Bývalí členovia v poslednom období upozorňujú na odchody aj pre nespokojnosť s politikou Smeru. Niekde sa potvrdili, niekde nie.