BRATISLAVA. Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý by mal platiť od budúceho roka, je nedokonalý a bude sa dať určite obchádzať. Myslia si to advokáti, ktorých oslovilo SME.
„Určite sa zákon bude obchádzať,“ myslí si advokát Dušan Ivan. Ako príklad uvádza fiktívne pôžičky. „Keď dvaja ľudia pôžičku potvrdia a jej poskytovateľ vie preukázať dostatok zdrojov, fajka zhasla.“ Ivan v minulosti zastupoval bývalého starostu Rače obvineného z korupcie Pavla Bielika. Pripúšťa možný preventívny účinok zákona do budúcnosti. „Ľudia si možno život budú organizovať tak, aby sa ich ten zákon nedotkol.“
Praniu zákon nezabráni
Kritici zákona hovoria, že na legalizáciu peňazí stačí vyviezť ich v hotovosti do niektorého z daňových rajov a potom poslať späť ako zisk akcionára.
„To je isté, že sa to bude obchádzať,“ myslí si advokát Ľubomír Samuel, ktorý v minulosti zastupoval bossa podsvetia Mikuláša Černáka. Právnik má pochybnosti aj o prokuratúre, ktorá by mala pred súdom dokazovať nelegálnosť príjmov. „Prokuratúra nie je na to, aby dodržiavala zákonnosť, ale aby chránila tých, ktorí porušujú zákony – taký je súčasný stav,“ tvrdí Samuel.
Výhrady neodstránili
Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV hovorí, že nové znenie zákona nevyriešilo niektoré najvážnejšie výhrady, pre ktoré Ústavný súd v roku 2008 zákon označil za protiústavný. „Ide hlavne o retroaktivitu,“ myslí si právnik. Nevylučuje preto, že zákon skončí opäť na Ústavnom súde.
Podanie na Ústavný súd môže poslať 30 poslancov parlamentu. HZDS ako jediný zásadný odporca má len deväť zákonodarcov a navyše momentálne nemieni zbierať podpisy. Na súd sa môže tiež obrátiť generálny prokurátor Dobroslav Trnka. SME odkázal, že otázka o prípadnom podaní je hypotetická, a tak na ňu nebude odpovedať. Rovnakú možnosť má aj ombudsman Pavel Kandráč, ktorého do funkcie navrhlo HZDS. Kandráč povedal, že ešte nevidel definitívnu verziu zákona, a tak sa ani on zatiaľ k podaniu nevyjadrí.
Termín, dokedy treba adresovať námietky Ústavnému súdu, však neexistuje. Nie je teda jasné, či sa 30 poslaneckých podpisov nenájde po júnových voľbách. Po začiatku účinnosti zákona - v januári 2011 - by sa na Ústavný súd mohol obrátiť aj ktorýkoľvek zo súdov, ktorý začne preverovať majetky, prípadne ľudia, ktorým súdy na základe zákona zhabú majetok. Aj to je pravdepodobná cesta, ako by sa nová úprava mohla dostať k ústavným sudcom.

Beata
Balogová
