SME

Nedodržiavanie vlasteneckého zákona môže stáť riaditeľa stoličku

Podľa ministra školstva bude Štátna školská inšpekcia vykonávať inšpekcie. Riaditelia škôl, ktorí zákon nebudú dodržiavať, môžu byť odvolaní.

BRATISLAVA. Za nedodržiavanie zákona na podporu vlastenectva z dielne SNS, schváleného tento týždeň v parlamente, by mohol prísť o svoju funkciu riaditeľ školy, ktorá právnu normu nebude rešpektovať.

"Štátna školská inšpekcia bude vykonávať inšpekcie, pri zistení nedodržiavania zákona pôjde upozornenie, a keby ani upozornenie pán riaditeľ nedodržal, Štátna školská inšpekcia má kompetencie dať návrh na odvolanie riaditeľa, ktorý je pre zriaďovateľa povinný," uviedol v dnešnej diskusnej relácii STV O päť minút 12 minister školstva Ján Mikolaj (nominant SNS).

SkryťVypnúť reklamu

Spievanie hymny bolo nevyhnutné

Iné sankcie však národniari do zákona nezakomponovali, pretože podľa Mikolaja by sa tak celá situácia okolo zákona mohla ešte skomplikovať podobne ako pri zákone o štátnom jazyku. Tvrdí, že zmyslom zákona je niečo iné.

"Vlastenectvo je komplexný proces, ktorý vyjadruje vzťah jedinca k národu, štátu, k histórii, k osobnostiam, ale aj k súčasnosti. A takýto proces musí mať svoju obsahovú stránku, ktorá je vyjadrená v štátnom vzdelávacom programe, ale musí tam byť aj legislatívny rámec," konštatoval Mikolaj. Pripomenul, že v súčasnosti v tomto smere platí len zákon o štátnych symboloch, čo podľa neho ale nestačí. "Deti nepoznajú našu štátnu hymnu, takže legislatívna úprava bola nevyhnutná," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že na to, aby sa predišlo nedorozumeniam a zlému výkladu zákona, vydá sa k nemu aj smernica, v ktorej budú okrem iného uvedené napríklad rozmery štátneho symbolu, ako aj miesto, kde má v triede visieť. Podľa šéfa rezortu školstva už je smernica aj hotová.

Vlastenec nie je v parlamente opitý

Predsedníčka školského parlamentného výboru Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) nie je proti tomu, aby sa "našli nejaké pekné pravidlá na to, ako používať naše symboly v školách, aby sme hymne dali taký priestor, aký jej patrí". No tvrdí, že tak, ako je to v znení čerstvo schváleného vlasteneckého zákona, je to ale nerealizovateľné. "Je to iba akési politické gesto, ktoré súvisí s tým, že idú voľby," podotkla Rosová, ktorá za prijatie právnej normy v parlamente nehlasovala.

SkryťVypnúť reklamu

Tento krok odôvodňuje tvrdením, že "hra na to, kto je lepší Slovák, nie je férová. Podľa Rosovej je nepochybné, že vlastenectvo treba budovať, ale začiatky už má Slovensko za sebou. "Zákon k tomu netreba," vyhlásila. Problém vidí aj v rozpore medzi skutkami a slovami predkladateľov právnej normy.

"Vlastencom nemôže byť ten, kto vlasť okráda a chodí do parlamentu opitý," poznamenala s tým, že hovorí o lídrovi SNS Jánovi Slotovi.

"Vyprosím si, aby ste vy osobne urážali predsedu SNS. Mali by ste sa sústrediť na toho vášho (Mikuláš Dzurinda, pozn. TASR)," ktorý kvôli korupcii musel odstúpiť z postu volebného lídra," reagoval minister Mikolaj.

Koľko to bude stáť

Rosová je zároveň presvedčená, že zákon môže školy finančne veľmi zaťažiť. Tvrdí, že napríklad najlacnejšia štátna vlajka, ktorá sa dá kúpiť na internete, stojí 15 eur. Navyše by vraj nebola prekvapená, "keby sme zistili, že niekde pri Žiline sa už šijú normované zástavy".

SkryťVypnúť reklamu

Minister Mikolaj takéto vyjadrenia považuje za invektívy a vyrátal, že na zabezpečenie jednej triedy tak, ako si to vyžaduje zákon, by mali školy minúť maximálne 10 eur. "Som presvedčený, že zriaďovatelia s tým problém mať nebudú," vyhlásil.

Poslankyňa si v každom prípade ale myslí, že lepšie by bolo školám vo výchove a vzdelávaní umožniť, aby sa deti mohli vo svojom živote oboznamovať s miestami a osobnosťami, na ktorých môže byť národ právom hrdý. Podľa nej napríklad exkurzie na významné miesta nie sú ani v štátnom vzdelávacom programe.

"Ale je to tam. Vlastenectvo je zakomponované v každom predmete," opravil ju minister školstva, ktorý však trvá na tom, že vlastenecký zákon je aj tak potrebný.

Podľa vlasteneckého zákona budú žiaci od 1. apríla školský týždeň začínať počúvaním štátnej hymny. Hrať by ju mali aj na športových štadiónoch, na začiatku rokovania parlamentu, či mestských zastupiteľstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Mikolaj má k Mamojkovej vysokoškolskej novele stále výhrady

BRATISLAVA. Podpredseda vlády a minister školstva Ján Mikolaj (nominant SNS) nie je stále úplne spokojný s návrhom novely zákona o vysokých školách od poslanca Mojmíra Mamojku (Smer-SD). Vyplýva to z jeho vyjadrení, ktoré prezentoval v dnešnej diskusnej relácii STV O päť minút 12.

Ministrovi nestačí, že Mamojka netrvá na návrhu, aby odborné vysoké školy mohli udeľovať magisterský a inžiniersky titul, dokonca ani to, že poslanec chce posunúť účinnosť novely, ktorá zvyšuje dôchodkový vek vysokoškolských garantov zo 65 na 70 rokov, až na október, aby nenarušil proces komplexných akreditácií.

"Ja by som bol radšej, keby sa posunula ešte viac," vyhlásil Mikolaj. Zdôvodnil to tým, že komplexné akreditácie prebiehajú až do roku 2012, keďže každá škola má nárok, aby odstránila tie nedostatky, ktoré jej Akreditačná komisia našla.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčka školského parlamentného výboru Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) nemá nič proti Mamojkovej novele, avizovala jej dokonca podporu. Tvrdí však, že ešte lepšie ako posunúť vekovú hranicu garantov by bolo vôbec ju zákonom neurčovať.

Nedostatok strednej generácie profesorov

Minister Mikolaj si to však nemyslí. Tvrdí, že na Slovensku chýba stredná generácia profesorov, a preto je potrebné mať nástroj, ktorý bude nútiť starších profesorov a dekanov vychovávať svojich nástupcov. "Nemôžeme im dať ďalších päť rokov a nebudú vychovávať nástupcov," vyhlásil.

Nedostatok strednej generácie profesorov považuje za "obrovský problém" aj Rosová. "Ale myslím si, že administratívne sa to riešiť nedá. Na to je treba napríklad na vysokých školách vytvoriť takú atmosféru, aby z nich neutekali tí, ktorí sú tvoriví a majú ambície," uviedla poslankyňa, ktorá nepovažuje za šťastné ani to, že systém komplexných akreditácií je viazaný na jedného garanta odboru.

SkryťVypnúť reklamu

"Komplexná akreditácia sa pripravovala šesť rokov. Tie základné atribúty opäť nastavila vaša vláda a vy teraz kritizujete to, čo som prevzal a čo som považoval za správne a za dobré," reagoval Mikolaj.

Chýba masový šport

Rosovej sa nepáči ani financovanie športu, ktorý tiež spadá do agendy ministra školstva. "Financie žiaľbohu nesvedčia o tom, že by sme napredovali," poznamenala. Šéfka školského výboru oceňuje ideu Centier olympijskej prípravy, no tvrdí, že to, čo Slovensku chýba viac, je masový šport.

"To, aby každé dieťa malo šancu si to vyskúšať a vybrali by sme talenty v celom teréne. Pretože v centrách už máme stredoškolákov, ktorí už niečím prešli a sú polohotoví športovci," vysvetlila a dodala, že v súčasnosti môžu športovať len deti, ktorých rodičia si to môžu dovoliť.

SkryťVypnúť reklamu

Minister však tvrdí, že štát si musí stanoviť priority, na základe ktorých bude financovať šport. "Povedali sme si, že budeme financovať šport na školách, teda talentovanú mládež, a vrcholový šport," priblížil. Juniorom vo veku od 15 do 18 rokov chce podľa neho vláda ponúknuť nadštandardnú mieru služieb tak, aby z juniorskej prípravy vzišli vrcholoví športovci.

Rosová však trvá na tom, že financovanie športu nie je dobre nastavené. "Pravidlá treba nastaviť, ale vy a celá vláda sa tomu zaryto bránite," adresovala Mikolajovi šéfka školského výboru.

"Ja sa vám čudujem. Kritizujete metodiku financovania, ktorá bola vypracovaná za minulej vlády. Ja som ju celú prevzal, pretože je dobrá. Čudujem sa, že vyťahujete nejakú inú metodiku, ktorú ja nepoznám, pretože opakujem, metodiku sme prevzali od vašej vlády," uzavrel Mikolaj.

SkryťVypnúť reklamu

TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 047
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 866
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 302
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 442
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 048
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 636
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
ONLINE: Formula 1 - Veľká cena Japonska 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Japonska 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Alexander Ovečkin nastupuje na zápas.

Obchodníci premenia inak priemerný zápas na zlatú baňu.


SkryťZatvoriť reklamu