SME

Privatizér nedal zamestnancom ani akciu

Pozostatkom mečiarovskej privatizácie je aj zvláštny kolobeh akcií, ktoré mali patriť ľuďom z firmy.

Papierne v Ružomberku sú vidieť aj cítiť už z diaľky.Papierne v Ružomberku sú vidieť aj cítiť už z diaľky. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Pozostatkom mečiarovskej privatizácie je aj zvláštny kolobeh akcií, ktoré mali patriť ľuďom z firmy.

BRATISLAVA. Bývalí zamestnanci SCP Ružomberok prišli o milióny korún. Už štrnásť rokov čakajú na podiel vo firme, kde roky pracovali. Asi sa ho nedočkajú.

Po privatizácii v roku 1996 mali robotníci dostať 15 percent akcií papierní. Dodnes z balíka nevideli ani korunu. SCP mali v čase predaja základné imanie vyše 4 miliardy korún a čistý ročný zisk asi 120 miliónov korún, čo mohlo znamenať dividendy v hodnote niekoľko tisíc korún ročne pre každého z približne 3500 zamestnancov.

Fabriku sprivatizovala firma Eco-Invest, ktorú ovláda podnikateľ Milan Fiľo. Spoločnosť najskôr prevod akcií na zamestnancov odkladala, potom sa so štátom dohodla, že radšej zaplatí pokutu 10 miliónov korún. Teraz tvrdí, že zamestnancom nikdy akcie dať ani nemohli, pretože „zmluvný záväzok je neurčitý, nezrozumiteľný a nevykonateľný".

„Splnili to v Slovnafte, Ladciach, Dusle Šala, Biotike Lupča. Jediný, kto to nedal, je Milan Fiľo," hovorí o akciách pre zamestnancov Štefan Gavorník, vtedajší šéf prezídia Fondu národného majetku.

Napojená na HZDS

O privatizácii vo výkonnom výbore fondu rozhodoval aj Igor Pinkava, neskorší poslanec HZDS. Firma, v ktorej sa neskôr stal predsedom predstavenstva, získala krátko po privatizácii 34­-percentný podiel v Eco-Investe. V orgánoch tejto firmy sedeli viacerí ľudia blízki HZDS.

Šance zamestnancov na to, že sa ešte k akciám dostanú, sú mizivé. Spor je na Krajskom súde v Žiline, okresný súd však rozhodol, že nárok zamestnancov je premlčaný. Súd už o prípade rozhodoval viackrát, ani raz v prospech zamestnancov.

Akcie nešli zamestnancom, namiesto toho putoval 34-percentný podiel v Eco-Investe hneď po privatizácií do neznámej bratislavskej firmy Spoločná istota, kde pôsobili ľudia blízki riaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi a vládnemu HZDS.

Predseda predstavenstva Spoločnej istoty Igor Pinkava bol neskôr poslancom za HZDS. Ide o toho istého človeka, ktorý predal Fiľovi SCP ako člen výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM). Ten v tom čase predával štátny majetok.

Po kúpe SCP Fiľo vybavil na FNM predĺženie termínu, dokedy mal vydať akcie zamestnancom. Nový termín bol koniec roka 1998.

Majster výnimiek

Po nástupe prvej vlády Mikuláša Dzurindu si dohodol s novým vedením FNM (ovládaného už koalíciou SDK, SMK, SDĽ, SOP), že zaplatí zmluvnú pokutu 10 miliónov korún, a tým už nemusí odovzdať lukratívne akcie zamestnancom SCP.

Občiansky zákonník však hovorí, že „dlžník je zaviazaný plniť povinnosť, ktorej splnenie bolo zabezpečené zmluvnou pokutou, aj po jej zaplatení". Inými slovami, tým, že Fiľo zaplatil 10-miliónovú pokutu, nezbavil sa povinnosti dať zamestnancom 15-percentný podiel.

Navyše, zmeny zmluvných podmienok podľa kompetenčného poriadku FNM schvaľuje prezídium fondu. Dohodu s Fiľom však schválil iba výkonný výbor. Takže je otázne, či bola zmena podmienok platná.

Krátko pred voľbami v roku 2006 si Fiľo vybavil dodatok k privatizačnej zmluve, ktorý už hovoril o 10-miliónovej pokute ako o „odstupnom", a ktorý konštatoval, že zaplatením tejto sumy „uvedený zmluvný záväzok (odovzdať zamestnancom podiel - pozn. red.) zanikne".

Fiľo sám text dodatku navrhol, podpísal ho Peter Huňor za FNM.

V písomnom vyjadrení pre denník SME firma Eco-Invest uviedla, že dodatok k privatizačnej zmluve bol uzavretý preto, lebo medzinárodný audit vo firme žiadal „právnu istotu".

Podľa právnika Petra Vačoka, ktorý v roku 2008 podal v prípade trestné oznámenie Úradu špeciálnej prokuratúry, týmto došlo k bezdôvodnému obohateniu sa zo strany firmy Eco-Invest, „ktorá zaplatením zmluvnej pokuty vo výške 10 miliónov korún získala 15 percent základného imania, ktorého hodnota je minimálne v sume pol miliardy korún". Podnet bol zamietnutý.

FNM už v máji 1999 disponoval právnou analýzou o tom, ako by mohol fond odstúpiť od privatizačných zmlúv. „Pri podstatnom porušení zmluvy je možné od nej odstúpiť hneď," konštatovala skupina komerčných právnikov. V privatizačnej zmluve z roku 1996 je napísané, že porušenie povinnosti vydať akcie pre zamestnancov SCP „sa považuje za podstatné porušenie zmluvy".

Namiesto toho, aby fond od zmluvy odstúpil, súhlasil so zrušením povinnosti pre Eco-Invest za 10 miliónov korún.

Vedeli, že Fiľovi tým darujú veľké peniaze? „K tomuto sa neviem vyjadriť," povedal Huňor z fondu. „Tie čísla si nepamätám. Keď sa niečo chce hľadať, tak sa hľadá. Bola to normálna žiadosť, akých sa na fonde preberalo veľa."

Záchranca Gavorník

Iróniou prípadu je, že záujmy vtedajších zamestnancov teraz obhajuje Štefan Gavorník. V čase, keď Eco-Invest kúpil SCP, bol prezidentom FNM. Gavorník je dnes predsedom občianskeho združenia Eco-Papier Ružomberok, ktoré vzniklo v roku 2006, aby „podporilo spoločný postup pri uplatňovaní práv priznaných zamestnancom bývalých SCP".

Zatiaľ Gavorník a spol. prehrali všetky súdne spory vo veci nesplnenia povinnosti Eco-Invest aj na Najvyššom súde.

Minulý rok Okresný súd Ružomberok spochybnil, či je Eco-Papier vôbec oprávnený domáhať sa na základe privatizačnej zmluvy akcií, a konštatoval, že gavorníkovci nedokázali, že dodatok k zmluve je neplatný.

Súd tiež povedal, že uplatnenie práv na základe zmluvyz roku 1996 je dávno premlčané. Eco-Papier sa odvolal a vec teraz posudzuje Krajský súd v Žiline.

Gavorník hovorí, že bojuje za práva zamestnancov, a že nemá dohodnutú žiadnu odmenu v prípade úspechu.

Ľudia HZDS hrali na Istotu

Tridsaťštyri percent bolo ako zaklínadlo. Mečiarovi ľudia ho použili viackrát.

BRATISLAVA. Prví akcionári Spoločnej istoty boli pomerne neznámi ľudia - Jozef Straško, Anton Martaus a Ivan Benda. Všetci boli vtedy vrcholovými manažérmi v štátnych bankách. Orgány Spoločnej istoty však obsadili ľudia, ktorí dali firme jasnú politickú farbu.

Prvým predsedom dozornej rady bol Karol Melocík, v roku 1995 šéf kancelárie riaditeľa SIS Ivana Lexu. V dozornej rade sedeli Alexander Lipčák, z firiem z impéria rodiny Lexovcov, a Milan Chovanec, advokát poslankyne HZDS Ľudmily Muškovej. Pôsobila tam aj Daša Lenčešová, manželka poradcu vtedajšieho ministra financií Sergeja Kozlíka z HZDS. Firma mala sídlo v Bratislave na rovnakej adrese ako firmy Vinlan a VÚB Invest Holding, kde pôsobil Melocík.

Výpis zo Strediska cenných papierov ukazuje, že v roku 1996 pribudol na účet Spoločnej istoty 34­percentný podiel vo firme Eco-Invest. Stalo sa to len tri týždne po privatizácii SCP.

Základné imanie SCP bolo 4,6 miliardy korún, podiel Spoločnej istoty tak mohol mať hodnotu asi miliardu. Nie je známe, koľko Istota za akcie zaplatila.

Späť k Fiľovi

Necelé štyri roky po tom kúpil podnikateľ Milan Fiľo od Spoločnej istoty 34-percentný podiel v Eco-Investe, v ktorom už bol rozhodujúcim akcionárom. Kúpna cena bola smiešnych 340­tisíc korún (v tom čase Eco-Invest už ovládal 97 percent akcií v SCP Ružomberok).

Za Spoločnú istotu ako predseda predstavenstva podpísal predajnú zmluvu Igor Pinkava. Ten istý Pinkava, ktorý za FNM podpísal pôvodnú privatizačnú zmluvu s Eco-Investom.

V Spoločnej istote v čase predaja pôsobil aj Pavol Krištof (HZDS), donedávna štátny tajomník ministerstva hospodárstva, obžalovaný z neplatenia dane a odvodov. Bol tam aj Jozef Straňák, bývalý poslanec HZDS.

Podobný scenár

Keď sa Spoločná istota zbavila podielu v Eco-Investe, zlúčila sa s firmou Pignus. Táto spoločnosť mala vtedy za sebou podobný presun podielov. Pignus dostal pri privatizácii Elektrosvitu Nové Zámky v roku 1997 podobne 34­percentný podiel.

V relácii STV Reportéri v roku 2008 niekdajší poslanec ZRS Ján Garai povedal, že firmu presadzoval vtedajší podpredseda výkonného výboru FNM, nominant HZDS Ján Porvazník. Garai bol medzi kupcami Elektrosvitu, jeho strana bola vo vláde s HZDS. „Tak sa politická vrchnosť dohodla, že tridsaťštyri percent ide pre HZDS," povedal. Porvazník sa v roku 1999 stal predsedom predstavenstva Pignusu.

Pignus neskôr predal akcie z privatizácie firme Unico Trade, za ktorou stáli pôvodní privatizéri Elektrosvitu. Oficiálna cena bola len 200-tisíc korún, podľa predajcu v skutočnosti išlo o päť miliónov korún.

Tom Nicholson
Martaus: Vtedy boli čudné časy

ANTON MARTAUS zo Spoločnej istoty o podiele v Eco­-Investe vraj netušil.

Ako získala Spoločná istota podiel vo firme Eco-Invest?

„Ježiš, dávate mi ťažkú otázku. Firma vznikla s ambíciou privatizovať, ale potom zanikla, hlavný zámer sa nerealizoval.“

Aspoň niečo ste realizovali. Podiel v Eco-Investe mohol mať hodnotu miliardu korún.

„O tom neviem, lebo pôvodný zámer bol usilovať sa o privatizáciu bánk.“

Nie je to čudné, že by ste ako spolumajiteľ nevedeli o získaní takého veľkého majetku?

„No, je to čudné. Vtedy boli čudné časy.“

Tom Nicholson
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  3. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  4. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  5. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych
  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  3. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  4. Lifehack pre domácnosť?
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  8. Rozhovor s Jurajom Moravčíkom o revolúcii v strešných materiálov
  1. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 13 870
  2. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 11 614
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 126
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 7 886
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 080
  6. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 4 649
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 446
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 2 010
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Čaputová

Dnešný Deň nespravodlivo stíhaných nám pripomína vrcholiace represie komunistického režimu.


TASR

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a podpredseda Národnej rady SR a predseda SNS Andrej Danko (SNS).

Momentálne sa čaká prevod majetkových práv od agrorezortu.


TASR
Záber zo stretnutia 18.kola VI. ligy – východ Svodín – Želiezovce 1:2.

Doma registrovaní neboli, s loptou však narábajú geniálne.


Premiér Robert Fico a šéf SNS Andrej Danko.

Premiér odkázal na stabilitu koalície.


TASR a 1 ďalší

Sportnet

Renáta Jamrichová sa raduje v zápase proti slovinskej tenistke Veronike Erjavečovej.

Slovenské tenistky postúpili na finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej v Seville.


a 1 ďalší
Slovenskí hokejisti.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2024.


HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec: ONLINE prenos zo 7. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 7. zápasu semifinále play-off Tipsport extraligy: HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec.


Anna Karolína Schmiedlová (uprostred) a nehrajúci kapitán Matej Lipták (vľavo).

Svoje dvojhry v piatok zvládli Anna Karolína Schmiedlová aj Viktória Hrunčáková.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu