Za nedodržiavanie vlasteneckého zákona začína SNS hroziť trestami.
BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj z SNS aj jeho stranícky šéf Ján Slota sa začínajú vyhrážať riaditeľom, ktorí nebudú dodržiavať nový zákon o vlastenectve.
Zákon školám prikazuje mať v každej triede zástavu, preambulu ústavy a text hymny. SNS ho najprv bránilo tým, že nezavádza tresty. Teraz už tvrdia, že riaditelia, čo zákon nedodržia, budú pykať.
Minister Mikolaj na riaditeľov vytiahol školskú inšpekciu. „Štátna školská inšpekcia má kompetencie dať návrh na odvolanie riaditeľa,“ povedal.
Ešte ostrejšie sa do tých riaditeľov škôl, podľa ktorých je nezmyselné nútiť deti k vlastenectvu, pustil Slota. „Títo ľudia sú asi nejakí satanisti.“
Zo zákona nie je jasné, v akej podobe majú byť symboly vystavené. Minister Mikolaj odbíja otázky, či majú byť okrem škôl aj v škôlkach, ako dehonestujúce.
Pravidelná pondelková návšteva doktora, 15-minútové meškanie pre dopravu či ospravedlnenka od rodičov. Aj s takýmito návrhmi prichádzajú nahnevaní rodičia, ktorí odmietajú nanútené zákonné vlastenectvo v školách. Pravidelné púšťanie hymny a štátne symboly v triedach schválili minulý týždeň poslanci.
Negatívne reakcie rodičov musia riešiť riaditelia škôl, ktorí ešte ani sami nevedia, ako má vlastenectvo v praxi fungovať. Minister chce zákon vysvetliť vyhláškou. V trestaní za jeho obchádzanie však už má jasno.
Zástavy zaistia inšpektori
„Štátna školská inšpekcia bude vykonávať inšpekcie, pri zistení nedodržiavania zákona pôjde upozornenie, a keby ani upozornenie pán riaditeľ nedodržal, inšpekcia má kompetencie dať návrh na odvolanie riaditeľa,“ povedal včera Ján Mikolaj (SNS) v STV.
Vlastenecký zákon sa stretol s veľkou kritikou škôl, ktoré autorom vyčítali, že na zabezpečenie štátnych symbolov do tried nemajú peniaze, pretože riešia oveľa závažnejšie problémy, ako sú zatekajúca strecha či pokazené kúrenie. Veľká časť škôl nemá funkčný školský rozhlas.
Školy podľa Mikolaja preháňajú, keďže jedna zástava stojí vraj iba päť eur a rám na text štátnej hymny a preambuly vyjde podľa ministra približne rovnako.
Predsedníčka parlamentného výboru pre školstvo Tatiana Rosová (SDKÚ) oponuje, že náklady pre školy budú oveľa vyššie. „Najlacnejšia zástava, ktorá sa dá kúpiť na internete, stojí 15 eur,“ povedala. Navyše by vraj nebola prekvapená, „keby sme zistili, že niekde pri Žiline sa už šijú normované zástavy“.
Na sociálnej sieti Facebook podporuje skupinu „Moje dieťa nebude sľubovať vernosť tomuto štátu“ vyše tritisíc ľudí.
Rodičia majú výhovorky
Veľkú podporu má aj elektronická petícia, ktorú podporilo vyše päťtisíc ľudí a podporujú aj plánovaný protest pred prezidentským palácom v Bratislave.
Rodičia tu hovoria, že svoje deti budú na prvej hodine v pondelok ospravedlňovať alebo voziť do školy s meškaním. Zákon vnímajú ako predvolebnú nacionálnu kampaň.
Stredoškolská učiteľka Anna Jančová z Gymnázia v Považskej Bystrici a mama dvoch detí hovorí, že deti zákon vnímajú ako vyhýbanie sa skutočným problémom v školách a už teraz si z neho uťahujú. „Vlastenectvo je síce fajn vec, ale je to už nadstavba, ktorá sa ťažko buduje v päťdesiatročnej lavici so sedemdesiatročnou dlážkou či zatekajúcimi svetlami,“ hovorí učiteľka.
Prezidentka Slovenskej rady rodičovských združení Júlia Lindtnerová povedala, že zatiaľ sa rodičovské združenia nezačali na nich obracať. Rada sa proti zákonu nepostaví. Vraj preto, že zákon nepripomienkovali ani pri jeho schvaľovaní.

Beata
Balogová
