BRATISLAVA. Internátne školy pre rómske deti sú jediným riešením rómskej problematiky. Po dnešnom kontrolnom dni u vicepremiéra pre menšiny Dušana Čaploviča to povedal predseda vlády Robert Fico. „Očakáva sa od nás do budúcnosti omnoho razantnejší prístup ako sa tak dialo teraz,“ konštatoval Fico na tlačovej besede.
Tvrdí, že toto riešenie od vlády vyžadujú starostovia a primátori. „ Očakávajú, že príde niečo iné ako iba neustále deklarácie, ktorými sme neustále viazaní, že príde aj niečo iné ako tie pokusy cez všelijaké peniaze ad hoc niečo ovplyvniť alebo niečo napraviť,“ tvrdí Fico.
Problém to vraj nerieši
Mimovládna organizácia Amnesty International však zastáva názor, že myšlienka internátnych škôl pre rómske deti neprispeje k riešeniu problematiky vzdelávania Rómov, keďže sa bude týkať iba zanedbateľného počtu rómskych žiakov.
"Navyše ešte viac prehĺbi segregáciu rómskych detí mimo bežného systému vzdelávania, čo považujeme za porušenie ich práv," uviedol v januári pre agentúru SITA riaditeľ Amnesty International Slovensko Branislav Tichý.
Očakáva kritiku
S kritikou ráta Fico už vopred a tvrdí, že sa jej chce vyhnúť preventívnym dialógom s orgánmi Európskej únie. Zváži tiež postoje expertov v otázkach funkcie rómskych internátnych škôl či veku detí, v ktorom by mali byť na takéto školy posielané. „Je to úloha pre ďalšie štyri roky,“ zdôraznil Fico. Podľa Čaploviča sa už s pilotnými projektmi iniciatívne hlásia niektoré samosprávy. Vicepremiér chce rómske deti posielať do internátnych škôl až po súhlase ich rodičov.
„Nechcem nikomu nič nanucovať, ale poďme touto cestou pilotných projektov, začnime to konečne. Lebo to, aby sme sypali peniaze na niektoré projekty do rómskych osád, problémy nevyrieši,“ tvrdí Čaplovič. Dodáva, že jedinou systémovou zmenou je vzdelanie.
Osady ohrozuje chudoba najviac
Chudoba na Slovensku ohrozuje najmä ľudí v rómskych osadách. Po bratislavskej konferencii venovanej problematike života obyvateľov s nízkymi príjmami to dnes novinárom povedala ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD). Zároveň odmietla výhrady niektorých kritikov, že k rozrastaniu osád prispievajú aj vyššie štátne príspevky pri narodení dieťaťa, ktoré presadila súčasná vláda.
"Sú ohrozené viaceré skupiny občanov, (...) hovoríme o rómskom etniku, (...) mnohodetných rodinách," poznamenala ministerka. V takzvaných chatrčiach podľa nej žije asi 135.000 ľudí.
Tomanová však odmietla tvrdenia, že k zvýšenej pôrodnosti v osadách prispeli vyššie štátne dávky pri narodení prvých troch detí. Rodičia môžu získať jednorazový príspevok v celkovej výške takmer 830 eur. Podľa viacerých starostov sú pre chudobných ľudí lákadlom, aby sa stali rodičmi. Podľa Tomanovej príspevok v maximálnej výške možno získať, len ak žiadateľka splní viaceré podmienky, napríklad musí byť dospelá. V osadách sa pritom neraz deti rodia aj neplnoletým matkám.
Dnešnú konferenciu zorganizovalo ministerstvo a Fond sociálneho rozvoja pri príležitosti Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Nízkymi príjmami sú okrem ľudí v osadách či viacdetných rodinách podľa ministerky ohrození aj invalidi či dôchodcovia.
čtk
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.