BRATISLAVA 27. apríla (SITA) - 20. apríla Prezident Rudolf Schuster sa počas oficiálnej návštevy Alžírskej demokratickej ľudovej republiky stretol s prezidentom Abdelazizom Bouteflikom, prezrel si Múzeum mudžáhidov a historické mes
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
to Djanet. Alžírsko definitívne prisľúbilo podpísanie dohody so SR o splácaní svojho dlhu voči našej krajine vo výške 32 miliónov USD. Tiež prejavilo záujem o modernizáciu vojenskej techniky.
V Nitre sa konal 10. snem HZDS. Predseda hnutia Vladimír Mečiar vyzval delegátov, aby spoločne poslali list americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi, v ktorom ho ubezpečia o nemennosti zahraničnopolitického smerovania SR a podpore vstupu SR do NATO. Mečiar ďalej povedal, že ak HZDS vyhrá voľby a zostaví vládu, má záujem zmeniť volebný systém na väčšinový.
Mečiar jasne neodpovedal na otázku, či chce byť budúcim predsedom vlády. "Nikdy som nepovedal, že chcem a budem predseda novej vlády,” povedal s tým, že teraz je preňho táto otázka neaktuálna. Na otázku, či sú v HZDS ľudia, ktorí by mohli post premiéra obsadiť, Mečiar odpovedal ”samozrejme, v HZDS je niekoľko ľudí, ktorí majú vyššiu kvalitu ako špičky iných strán. Nie je tam personálna kríza a keď príde čas, bude sa o týchto veciach hovoriť.” Predsedom HZDS sa na ďalšie dvojročné funkčné obdobie stal opäť Vladimír Mečiar.
Na samostatnú kandidatúru do parlamentných volieb sa začala pripravovať Strana občianskeho porozumenia (SOP), rozhodla o tom jej Republiková rada na zasadnutí v Nitre. Ako povedal podpredseda SOP Marián Mesiarik, neuzatvárajú sa však ani pred predvolebnou spoluprácou ľavicových strán.
21. apríla
Dohodu, ktorá umožní prístup SR k archívnym zväzkom bývalej československej vojenskej kontrarozviedky v Bratislave podpísali ministri obrany SR a ČR Jozef Stank a Jaroslav Tvrdík. Darčeky od českých detí odovzdali kosovským deťom počas návštevy 1. česko-slovenského práporu KFOR prezidentka Hnutia na vlastných nohách - stonožka Běla Jensen a ministri obrany ČR a SR Tvrdík a Stank. Do projektov humanitárnej podpory by sa mali v najbližšom čase zapojiť aj slovenské deti.
Vyhlásením výsledkov sa v bratislavskom Parku kultúry a oddychu (PKO) skončil tretí ročník festivalu Hory a mesto. Medzinárodná porota, ktorej členom bol aj pakistanský himalájista Nazir Sabir a rakúsky filmár Thomas Miklautsch udelila Grand Prix americkému filmu Pilotove zápisky II. Vladimira van Mauleho za autentickú a filozofickú výpoveď dokonalého splynutia človeka s prírodou.
22. apríla
Prezident Schuster, štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí, hospodárstva a financií Jaroslav Chlebo, Peter Brňo a Vladimil Podstránsky a náčelník Generálneho štábu Armády SR genpor. Milan Cerovský začali dvojdňovú návštevu Cyperskej republiky. R. Schuster rokoval s prezidentom Glafkosom Kleridesom a predsedom parlamentu Demetrisom Christofiasom. Prezrel si nárazníkovú zónu medzi gréckou a tureckou časťou ostrova, ktorá je pod kontrolou OSN. Stretol sa tiež s vedúcim misie OSN na Cypre Zbigniewom Wloszowiczom, vrchným veliteľom jednotiek generálporučíkom Jin Ha Hwangom a navštívil vojakov Armády SR na Cypre.
Slovensko v Bruseli uzatvorilo významnú kapitolu dotýkajúcu sa spoločného hospodárskeho trhu EÚ, ktorou je Dopravná politika. Pokrýva cestnú, železničnú, leteckú a vodnú dopravu, a to vnútrozemskú aj námornú. Ako uviedol hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ, najdôležitejším výsledkom rokovania je, že Slovensko sa stane odo dňa vstupu súčasťou spoločného európskeho trhu v doprave. Slovensko otvorilo aj poslednú kapitolu Inštitúcie, ktorá sa týka zastúpenia krajiny v rozhodujúcich orgánoch EÚ. SR dostala ponuku na primerané zastúpenie v rozhodujúcich orgánoch únie, ako sú Európska rada, parlament, komisia, súdny dvor či centrálna banka.
Ako presadenie európskeho smerovania nad nacionálnym vníma premiér Dzurinda výsledok parlamentných volieb v Maďarsku, kde napriek víťazstvu FIDESZ zostavia vládu socialisti a liberáli. Verí, že premiéra Pétera Medgyessyho privíta už čoskoro na druhej schôdzke predsedov vlád Visegrádskej štvorky a Beneluxu 24. až 25. mája v Bratislave.
Pozícia Spojených štátov amerických k HZDS-ĽS sa nezmenila a ani sa nezmení, vyhlásil po stretnutí so šéfom Národného bezpečnostného úradu Jánom Mojžišom americký veľvyslanec Ronald Weiser. "V roku 1997 boli tri krajiny Visegrádskej štvorky pozvané do NATO a Slovensko nie. SR nedostala pozvanie a podporu USA, lebo vtedajšia vláda nezdieľala demokratické hodnoty. Nie je žiadny dôkaz, že vedenie tejto strany sa zmenilo. Návrat vlády, ktorá nezdieľa demokratické hodnoty, by zapríčinil obavy USA," vyhlásil Weiser.
Až 16 rokov od pádu komunizmu sa obyvatelia Slovenska a Rakúska dočkajú priameho spojenia medzi hlavnými mestami. Dobudovanie 20 kilometrového úseku diaľnice po slovenskú hranicu do konca roku 2005 v Bratislave potvrdil po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom predseda krajinskej vlády Dolného Rakúska Ervin Pröll.
Budúcnosť pre mladých je tretím programovým dokumentom KDH, ktorým chce osloviť voliča pred jesennými parlamentnými voľbami. Predseda KDH Pavol Hrušovský pred novinármi pomenoval štyri základné problémy, ktoré trápia mladých. Podľa neho je to vzhľadom na zlú sociálnu situáciu štart do života, bývanie, nedostatočný prístup k vysokoškolskému vzdelaniu a obmedzenie výberu štúdia na strednej škole.
Podnet na Generálnu prokuratúru SR na zakázanie činnosti Strany maďarskej koalície (SMK) v súvislosti s vyjadreniami jej výkonného podpredsedu Miklósa Duraya na mítingu maďarského premiéra Viktora Orbána v Budapešti podala Pravá slovenská národná strana (PSNS). Praví národniari očakávajú, že generálny prokurátor posunie ich podnet na Najvyšší súd SR, ktorý pozastaví činnosť SMK. Ako zdôraznil pred novinármi predseda PSNS Ján Slota, SMK ide jednoznačne o rozvrat slovenskej štátnosti.
Získať informácie z transformačného procesu na Slovensku a prediskutovať otázky posilňovania politického pluralizmu, budovania právneho štátu a zvyšovania ochrany ľudských práv prišla na Slovensko sedemčlenná delegácia vládnych predstaviteľov Tadžikistanu.
"S veľkým znepokojením sme prijali správu o vandalskom vyčíňaní na košickom židovskom cintoríne, kde neznámi výtržníci zničili 135 hrobiek”, uviedla hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobriková. Po brutálnom čine zatiaľ neznámych vandalov je poškodená polovica starého ortodoxného židovského cintorína.
Vyše 10 660 000 Sk vyzbierali dobrovoľníci počas tohtoročného Dňa narcisov. Ako uviedla prezidentka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Siracká, tento rok občania a organizácie venovali na výskum a liečbu rakoviny o 12 percent viac ako v minulom roku. Vlani sa vyzbieralo vyše 9,2 miliónov a v roku 1997, v prvom ročníku Dňa narcisov len 420 tisíc korún. Z celkovej sumy sa vyše 2,7 milióna vyzbieralo v Bratislave.
Zem potrebuje priateľov je názov celoslovenského informačného turné, ktoré počas svetového Dňa Zeme odštartovala v Košiciach na Hlavnej ulici environmentálna nezisková organizácia Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ). Súčasťou podujatia je výstava o odpadoch a toxickom znečistení na pätnástich paneloch s veľkorozmernými fotografiami, fakty prezentované vo veľkorozmernom stane, ktorý priatelia Zeme postavia na námestiach, stánky s informačnými materiálmi a rad prednášok.
23. apríla
Prezident Schuster poprel, že by medzi ním a V. Mečiarom bola dohoda o tom, že do troch dní po voľbách sa hlava štátu rozhodne, koho poverí zostavením vlády. Povedal, že žiadna dohoda s Mečiarom neexistuje, pretože keby existovala, urobil by (Schuster) veľkú politickú chybu. Schuster priamo neodpovedal na otázku, či zmenil svoj postoj k povereniu zostavením vlády.
Vystúpenie poslanca NR SR Miklósa Duraya na predvolebnom mítingu FIDESZ v Maďarsku si zaslúži odsúdenie, konštatoval minister Eduard Kukan. Podľa neho by sa mal Duray "hanbiť a červenať" a "veľmi zvážiť svoje budúce politické účinkovanie". Kukan sa pozitívne vyjadril na adresu voličov v Maďarsku, ktorí sa aj napriek masívnej predvolebnej kampani premiéra Viktora Orbána rozhodli pre zmenu.
Prvá tlačová beseda nového ministra školstva Petra Ponického sa konala na pôde Strany demokratickej ľavice (SDĽ). Ponický v tom nevidí problém, pretože je straníckym nominantom a v kresle rezortného šéfa chce realizovať nielen vládne a rezortné ciele, ale aj stranícke. Podľa nového ministra by nemali byť najdôležitejším programom rezortu vysoké školy, ktoré boli prioritou jeho predchodcu Milana Ftáčnika.
Kauza Mikuláš Černák sa skončila. Najvyšší súd potvrdil rozsudok Krajského súdu v Banskej Bystrici a oslobodil M. Černáka, Jána K. a Andreja A. z obvinenia z trestného činu brania rukojemníka a Černáka aj z vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka. Proti rozsudku sa už prokuratúra nemôže odvolať. "Vnútorne som presvedčený, že vraždil Černák," povedal prokurátor Generálnej prokuratúry Jozef Takáč. Dodal, že dôkazná situácia sa vyvinula inak a odmietol zodpovednosť prokuratúry, ktorá pripravovala obžalobu.
Program spolupráce na tento rok medzi Ministerstvom kultúry SR a Slovenskou akadémiou vied (SAV) v Bratislave podpísal minister Milan Kňažko a predseda akadémie Štefan Luby. Program stanovuje prípravu konkrétnych spoločných projektov medzi oboma inštitúciami.
Dohodu o vzájomnej pomoci a spolupráci medzi Ministerstvom školstva (MŠ) SR a Slovenským Červeným krížom (SČK) podpísal minister Peter Ponický a prezident SČK Milan Kručay. Cieľom dohody je spolupráca s odbormi školstva, mládeže a telesnej kultúry okresných úradov a krajských úradov v zdravotnej výchove orientovanej na výchovu k zdravému spôsobu života a k zodpovednosti za svoje zdravie.
Nové zmluvy, ktoré Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podpísala s nemocnicami, v niektorých zariadeniach pokryjú len polovicu výkonov. "Poisťovňa si na mesiac objednáva pacientov, ktorých ošetríme za dva týždne," povedal riaditeľ Nemocnice Sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke Ján Paškan.
24. apríla
Z balíka eurozákonov, ktoré má vláda posunúť do parlamentu sa nepodarilo spracovať školský zákon, zákon o ochrane prírody a krajiny a zákon o elektronickom obchode. Vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš však tvrdí, že parlament stihne prijať všetky potrebné eurozákony ešte do konca volebného obdobia. Spomínané tri zákony nie sú podľa neho nevyhnutné pre náš vstup do EÚ a budú schválené v druhom polroku tohto roka. Školský zákon sa podľa Fogaša ví ako skôr politický problém, pretože KDH vznieslo výhrady vo forme otázky, či je nevyhnutné prijať tento zákon už teraz, keďže by sa školská reforma začala až o rok. Zákon však podľa vicepremiéra aj tak nebol pripravený tak, aby ho vláda mohla posunúť do parlamentu. V rovnakom štádiu bol podľa Fogaša aj zákon o ochrane prírody a krajiny.
Komisia pre výber najvhodnejšieho nadobúdateľa 49-percentného podielu v spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE) odporučila ako víťaza tendra francúzsku spoločnosť Electricité de France (EdF).
Vláda nepodporila návrh poslanca Jána Langoša, aby boli zo služobného pomeru prepustení príslušníci Slovenskej informačnej služby (SIS) a vojaci plniaci úlohy podľa osobitných predpisov, ktorí boli pred 15. februárom 1990 príslušníkmi tajnej služby alebo mocenských orgánov bývalého režimu.
Vláda prerušila rokovanie o návrhu zákona o výkone štátnej správy poverenými obcami. Ako povedal minister vnútra Ivan Šimko, zákon má byť nástrojom na vyriešenie situácie, ak nedôjde k dohode o vytvorení poverenej obce na úrovni samosprávy. "Bol by som rád, keby sa obce dohodli a už dnes existovali spoločné úradovne," uviedol Šimko. Podľa neho niektoré kompetencie nemôžu vykonávať všetky obce a preto je potrebné určiť obce poverené. Ako príklad Šimko uviedol kompetenciu o stavebnom konaní.
Vláda s pripomienkami podporila návrh zákona o Slovenskom audiovizuálnom fonde (SAF), od ktorého si ministerstvo kultúry sľubuje oživenie pôvodnej tvorby. Fond ako neštátna verejnoprávna inštitúcia bude finančne podporovať výrobu slovenských audiovizuálnych diel, kultúrne podujatia, týkajúce sa kinematografie, rozvoj kín a distribúciu slovenských filmov v zahraničí.
Zvýšenie spotrebnej dane na cigarety je obsahom jedného z 25 eurozákonov, ktoré schválila vláda. Ak novelu schváli parlament, cena za škatuľku cigariet od septembra vzrastie v priemere o 4 až 5 korún, keďže sadzba dane sa bude pohybovať v rozmedzí od 36 do 38 percent. Od septembra novela zaručí spotrebiteľovi rovnakú cenu za cigarety bez ohľadu na to, či ich kúpi v stánku alebo reštaurácii.
Vystúpenie poslanca Miklósa Duraya na predvolebnom mítingu FIDESZ nepomohlo Strane maďarskej koalície (SMK). Predsedníctvo SMK preto vypracuje oficiálne stanovisko k citlivým otázkam či termínom tak, aby sa v budúcnosti zabránilo obviňovaniu strany z ich otvárania, či prezentovania. "Ak je niekto na kandidátke SMK a nedodrží oficiálne stanovisko strany, vyvolá napätie a pomôže rozpútať kampaň, môže byť stiahnutý z kandidátky," povedal predseda strany Béla Bugár.
Poslanecký klub Pravej slovenskej národnej strany PSNS navrhne NR SR prijatie uznesenia, podľa ktorého sú Benešove dekréty nemenné a nespochybniteľné. Praví národniari zároveň ocenili podobné uznesenie Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky (ČR) k Benešovým dekrétom. Podľa predstaviteľov PSNS v otázke denacifikačných prezidentských dekrétov musia dotknuté štáty vystupovať jednotne.
Vláda nemieni iniciovať prijatie uznesenia k Benešovým dekrétom. Potvrdil to premiér Mikuláš Dzurinda. Napriek tomu, že Praha a Bratislava úzko koordinujú všetky kroky k tejto téme, nepovažuje za potrebné opakovať na Slovensku aj túto iniciatívu. Téma Benešových dekrétov je v Čechách oveľa horúcejšia.
Kauza posledného šéfa československej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Alojza Lorenca sa skončila. Vyšší vojenský súd (VVS) v Trenčíne zamietol odvolania prokurátora a aj obžalovaného ako neodôvodnené a tak vstúpil do platnosti rozsudok Vojenského obvodového súdu v Bratislave, ktorý 5. decembra 2001 Lorenca odsúdil na 15 mesiacov podmienečne na tri roky v prvej nápravnovýchovnej skupine za trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Bývalý okresný prokurátor Michal Barila pôsobí na Krajskej prokuratúre v Bratislave. Podľa informácie riaditeľky kancelárie generálneho prokurátora Daniely Špačkovej bol Barila preložený na Krajskú prokuratúru do konca tohto roku. Barilu odvolal z funkcie okresného prokurátora v Bratislave I generálny prokurátor Milan Hanzel k 31. marcu. Hanzel povedal, že Barilu odvolal preto, že sa nesprával v súlade so zákonom o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, podľa ktorého je prokurátor povinný zachovávať dôstojnosť funkcie prokurátora. Hanzel zároveň potvrdil, že išlo o prípad Američanky Maggie M. Sch., ktorá ho obvinila z údajného sexuálneho obťažovania.
25. apríla
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski pricestoval s manželkou Jolantou na dvojdňovú návštevu SR. Po rokovaní s R. Schusterom konštatoval, že Poľsko je jednoznačne proti tomu, aby sa problém Benešových dekrétov zapájal do negociačného procesu krajín kandidujúcich na vstup do EÚ. Kwasniewski sa vyjadril aj k nadchádzajúcim parlamentným voľbám na Slovensku a vyhlásil, že jesenné voľby na Slovensku budú aj voľbami o vstupe do NATO.
Prezident Schuster podpísal ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Tento zákon definuje pojmy bezpečnosť a krízová situácia a zároveň upravuje vyhlásenie vojny, vojnového, núdzového a výnimočného stavu. Definuje ďalej zloženie ozbrojených síl a ich mobilizáciu. Upravuje tiež činnosť ústavných orgánov, ak im je v čase vojny a vojnového stavu znemožnená činnosť. Prezident zákon podpísal, aj keď si myslí, že obsahuje ustanovenia, ktoré sú proti zásadám právnej logiky. Ústavné normy prezident nemôže vrátiť parlamentu na opätovné prerokovanie.
Pre viacero chýbajúcich údajov a legislatívnych nedostatkov sa rozhodol prezident Schuster vrátiť do parlamentu zákon, ktorým sa upravujú povinnosti držania psov. V novom predpise chýbajú napríklad kritériá, podľa ktorých sa bude určovať výška pokút za priestupky - uvedené sú iba maximálne sumy 500 a 5 000 korún, neuvádza sa suma za náhradnú evidenčnú známku, ani to, aké podrobnosti má obec upraviť všeobecne záväzným nariadením. Legislatívny odbor KP SR navrhol vyše 15 zmien, medzi nimi tiež upraviť všeobecne záväznými nariadeniami podrobnosti o znečisťovaní verejných priestranstiev a vodení psa a posunúť účinnosť na 1. júla.
Napriek zmenám na strane príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu naďalej pretrvávajú riziká vo výške zhruba 10 mld. Sk. Vláda však zatiaľ nemení svoj záväzok udržať deficit verejných financií na úrovni 3,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), informoval podpredseda pre ekonomiku Ivan Mikloš. "Kvantifikácia rozpočtových rizík ministerstvom financií vo výške 26 mld. Sk je preexponovaná," povedal. Podľa neho sa reálne riziká môžu pohybovať na úrovni 18 mld. Sk. Opatrenia, o ktorých kabinet rozhodol, by ich mohli znížiť o 5 až 8 mld. Sk. Ako potvrdil guvernér NBS Marián Jusko, očakávania centrálnej banky o zmiernení rizík štátneho rozpočtu sa nenaplnili. "Predpokladali sme škrty vo výdavkoch, ale prijaté opatrenia majú len signálny charakter. Ak sa naplnia rozpočtové riziká, zvýši sa deficit verejných financií, čo môže vytvoriť tlak na znehodnotenie koruny a zvýšenie úrokových sadzieb," povedal Jusko. Riziko vo výške 10 mld. Sk môže prehĺbiť schodok verejných financií až o 1 %.
Vláda odsúhlasila návrh na poskytnutie štátnej záruky za úvery pre Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v celkovej výške približne 8,4 mld. Sk a za úver pre Železničnú spoločnosť, a.s. (ŽS) vo výške 3 mld. Sk.
V Bratislave sa začal Rose-Rothov seminár s názvom NATO: Nové hrozby, nové obzory, ktorý organizuje Parlamentné zhromaždenie Severoatlantickej aliancie (PZ NATO).
Švédsko, Holandsko, Írsko, ani Dánsko nebudú po vstupe Slovenska a ďalších kandidátskych krajín uplatňovať prechodné obdobie na slobodný pohyb pracovných síl, Veľká Británia plánuje uplatniť maximálne dva roky a viaceré krajiny sa k jeho dĺžke vyjadria až po rozšírení EÚ. Uviedol to na konferencii Slobodný pohyb osôb - právo každého Európana v Bratislave hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ.
Česká republika podporí vstup Slovenska do NATO, bez ohľadu na to, aká vláda vzíde z demokratických
volieb. Predsedu SOP Pavla Hamžíka o tom na návšteve poslancov branno-bezpečnostného výboru v Prahe ubezpečili zástupcovia vlády, ODS, sociálnej demokracie i koalície. Praha tiež dala podľa Hamžíka najavo, že Slovensko by malo prijať podobné uznesenie k Benešovým dekrétom, aké v stredu jednomyseľne prijala dolná komora Českého parlamentu.
Finančné postihy tých vysokých škôl a fakúlt, ktoré zneužili postavenie študentov, bude žiadať od nového ministra školstva Petra Ponického ako poslanec NR SR bývalý šéf rezortu školstva a predseda SDA Milan Ftáčnik. Podnet o tom, že Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity a Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov Trenčianskej univerzity prinútili študentov podpísať darovacie zmluvy do konca štúdia tesne po schválení nového vysokoškolského zákona v parlamente odovzdá líder SDA Ponickému už v blízkej budúcnosti. Podľa neho spomínané fakulty tak činili na základe hrozby, že štát nedá peniaze na externé štúdium a tento typ štúdia bude zrušený.
PSNS je veľmi sklamaná, že predsedníčka SNS Anna Malíková neprišla na stretnutie s Jánom Slotom, na ktorom sa malo rokovať o spolupráci národných a kresťanských síl pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Ako uviedol J. Slota, je poľutovaniahodné, že Malíková nedokázala potlačiť osobnú nenávisť a neprišla na rokovanie, na ktorom sa mal hľadať spoločný postup proti narastajúcemu iredentizmu SMK.
Sekcia distribútorov Asociácie dodávateľov liekov (ADL) opäť hrozí, že nebude dodávať nemocniciam lieky. Ako informoval riaditeľ kancelárie ADL Ján Hajdúch, členovia asociácie nebudú schopní garantovať dostupnosť ani život zachraňujúcich liekov. Distribútori prijali uznesenie, v ktorom vyzývajú vládu, aby naplnila vlastné uznesenie o oddlžení nemocníc. Ak sa nemocnice neoddlžia, dodávatelia budú od nemocníc žiadať, aby im platili v zákonom stanovenej lehote 30 dní. Nemocnice v súčasnosti meškajú s platbami aj niekoľko mesiacov.
26. apríla
Zasadnutie Európskej demokratickej únie (EDÚ) pokračovalo v Bratislave zasadnutím Výkonného výboru tohto medzinárodného združenia európskych, kresťanskodemokratických a konzervatívnych strán, ktorého riadnymi členmi sú KDH a SMK. Na stretnutí, ktoré malo vo štvrtok formu neformálneho stretnutia medzi Predsedníctvom EDÚ a predstaviteľmi členských strán EDÚ s vedením SDKÚ, KDH a SMK, sa zúčastnil aj predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Wilfried Martens, premiér SR Mikuláš Dzurinda, predseda KDH Pavol Hrušovský a podpredseda KDH a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ.
Účastníci zasadnutia mali na programe integráciu EPP a EDÚ.
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski po troch rokoch členstva jeho krajiny v NATO odkazuje všetkým na Slovensku, ktorí majú pochybnosti, že stojí za to byť v aliancii. Členstvo v NATO podľa Kwasniewskeho posilnilo medzinárodný kredit Poľska, krajine umožnilo spolurozhodovať o dianí v Európe, ale aj vo svete a do krajiny prišli zahraniční investori. "Aliancia nám dala pocit bezpečia," povedal Kwasniewski v prednáške K bezpečnej a zjednotenej Európe na Univerzite Komenského v Bratislave. Slovensko má podľa poľského prezidenta pred summitom NATO v Prahe veľkú šancu, ale nie istotu, preto musí urobiť všetko, aby sa stala skutočnosťou.
Na medzinárodnej konferencii na tému Slovensko- poľská cezhraničná spolupráca, cesta do Európskej únie vystúpil poľský prezident Aleksander Kwasniewski a slovenský prezident Rudolf Schuster. Schuster hovoril o potrebe zlikvidovať byrokraciu, ktorá je silná na obidvoch stranách a zbytočne komplikuje priateľské vzťahy. Poľsko nazval silným a dobrým partnerom. Poľský prezident ako najdôležitejšie body vzájomnej spolupráce pomenoval rozvoj hospodárstva, cestovného ruchu a infraštruktúry. V oblasti školstva otvoril otázku možnej výučby v poľskom jazyku na našich školách a opačne, tam, kde žijú príslušníci týchto národnostných menšín. Vyjadril podporu myšlienke organizovať spoločnú zimnú olympiádu v Tatrách na obidvoch stranách našich veľhôr. Na margo všetkých nedorozumení vyzval prítomných, aby spory o národnosť Jánošíka už zanechali.
Prístupový proces do EÚ a rokovania v najzložitejších a najcitlivejších kapitolách s finančným dopadom, ktorými sú poľnohospodárstvo ako aj finančné a rozpočtové ustanovenia patrili k témam stretnutia šéfov diplomacií Poľska a Slovenska, Eduarda Kukana a Wlodzimierza Cimoszewicza.
Ostrý protest proti zaužívanému zvyku nepozývať na rôzne konferencie a stretnutia týkajúce sa rómskej menšiny predstaviteľov rómskych organizácií vyslovil predseda Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexander Patkoló. Ako príklad uviedol nedávnu konferenciu o rómskej problematike vo Washingtone, kde boli ako oficiálni zástupcovia Rómov delegované úradníčky z Úradu vlády. Opieral sa pritom o informácie z médií. Patkoló zdôraznil, že si nevie predstaviť, akú možnosť majú úradníčky zastupovať rómsku menšinu, keď "musia hovoriť len to, čo majú nadiktované od svojich predstavených a nemôžu ísť mimo".
Za neopodstatnený považuje splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová protest predsedu RIS Alexandra Patkolóa proti tomu, že na konferenciu o rómskej problematike vo Washingtone neboli pozvaní zástupcovia rómskych organizácií. Na podujatie k výsledkom štúdie Chudoba a sociálne postavenie Rómov na Slovensku pozvali predstaviteľov slovenskej strany organizátori - slovenská ambasáda vo Washingtone a Svetová banka. Na seminári sa zúčastnili aj predstavitelia rómskeho mimovládneho sektora, konkrétne bola Martina Slobodníková za organizáciu KARI a za Zväz mladých Rómov Jana Luptáková.
Tempo práce Zmiešanej komisie na odškodňovanie obetí židovského holokaustu na Slovensku bolo jednou z tém stretnutia veľvyslanca USA v SR Ronalda Weisera a vicepremiéra Pála Csákyho. Weiser sa zaujímal o to, či vláda stihne do konca volebného obdobia položiť pre budúci kabinet základ na realizáciu odškodnenia obetí holokaustu. Csáky Weiserovi garantoval snahu vlády riešiť túto otázku, ktorá pravdepodobne odznie aj počas júnovej návštevy prezidenta Rudolfa Schustera vo Washingtone.
Ak by sa počas nadchádzajúceho víkendu konali parlamentné voľby, 30 percent hlasov by získalo HZDS, 13,7 percenta Smer a 10,5 percenta SMK. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý v dňoch 22. až 24. apríla vykonala agentúra Polis Slovakia. Vzorka pozostávala z 1 000 respondentov nad 18 rokov, ktorí boli pomocou kvótneho výberu vybraní tak, aby vzorka zodpovedala základným demografickým a politickým znakom celej verejnosti. Do parlamentu by sa ešte dostali SDKÚ (8,8 percenta respondentov), KDH (8,1 percenta), ANO (5,5 %), SNS (5,3 %) a SDA s 5 percentami hlasov.
Vyšetrovateľ obvinil okresného prokurátora z Humenného JUDr. Juraja G. z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Vyšetrovateľ obvinil aj okresného prokurátora z Košíc Vladimíra R. a jeho kolegu Alexandra Ch., advokátku Janu G. a občana Jozefa Š. z východného Slovenska. Títo štyria sú obvinení z podplácania spolupáchateľstvom. Ako informoval riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Jozef Kret, na prípade pracoval špecializovaný vyšetrovací tím, v ktorom boli aj pracovníci policajnej inšpekcie, vyšetrovatelia a prokurátori.
Päť páchateľov prepadlo vo Veľkom Mederi v Dunajskostredskom okrese zlatníctvo. Štyria páchatelia išli do klenotníctva a piaty čakal v aute. Dvaja z nich boli ozbrojení. Pri prepadnutí sa majiteľ zlatníctva bránil zbraňou, pričom postrelil dvoch z páchateľov. Po streľbe jeden z páchateľov na mieste incidentu podľahol zraneniam. Ostatní nasadli do Peugeota 405 a odišli. Druhý páchateľ, ktorého majiteľ zlatníctva, bývalý policajt postrelil, zomrel v aute a jeho kumpáni ho vyložili. Hliadka polície zadržala tretieho páchateľa v Dunajskej Strede a na železničnej stanici v Kvetoslave posledných dvoch. Ide o cudzích štátnych príslušníkov, pravdepodobne Bielorusov a Ukrajincov. Ich totožnosť sa zisťuje.