Bratislava 27. apríla (TASR) - Ťažko uveriť, že v bezprostrednej blízkosti petrochemického gigantu Slovnaft prežíva zopár desiatok hektárov pôvodného dunajského lužného lesa s originálnou flórou i faunou. Tento ostrovček prírodných krás tu zostal ako ojedinelé torzo po stavebných prácach na Sústave vodných diel na Dunaji.
Ako nám povedala riaditeľka Asociácie priemyslu a ochrany prírody Anna Zemanová, v páse lesa pozdĺž Dunaja tu stále žije srnčia a diviačia zver, ba nájdu sa i jedince tzv. lužného jeleňa. Po zaplavení časti územia vznikol nový typ biotopu pre vodné vtáctvo. Ich druhová pestrosť je jedinečná. Na ploche 14-hektárovej lagúny tu mnohé vtáky trvalo žijú, iné ju využívajú ako čoraz vzácnejšie miesto na odpočinok počas dlhých migračných letov. Aj to bol dôvod, prečo asociácia spolu s orgánom ochrany prírody bratislavského krajského úradu dali spoločný podnet na začatie správneho konania o vyhlásení tejto lokality za chránenú krajinnú časť. Tento krok korešponduje s príslušnými smernicami krajín Európskej únie, ktoré za jednu z priorít považujú ochranu vtáčích území.
V budúcnosti by sa táto lokalita mala stať zónou pre krátkodobú rekreáciu. Asociácia pripravuje vytýčenie takmer 20-kilometrového náučného chodníka a ak sa jej podarí presvedčiť solventných sponzorov, mohla by tu stáť vyhliadková veža s možnosťou pozorovania vodného vtáctva.
Niektorí Bratislavčania však pojem turistiky už pochopili po svojom. Dokumentujú to chatrče z nalámaných konárov, plastové odpadky a prázdne fľaše okolo početných ohnísk, nezriedkavý hukot motorových skútrov na lagúne a rachot terénnych motoriek, na ktorých krížom-krážom brázdia terén výrastkovia v pomaľovaných kombinézach. "Azda nám v tomto smere pomôže nariadenie Okresného úradu Bratislava II, ktorý tieto aktivity označil za nepovolenú činnosť. Spoliehame sa aj na pomoc Stráže ochrany prírody, Poľovnú a Rybársku stráž," dodala Anna Zemanová.
*eg som NNNN