Viacero poslancov, ktorí hlasovali za vlastenecký zákon, neprispeje školám na kúpu štátnych symbolov. Tí, ktorí sa do zbierky zapoja, dajú toľko peňazí, koľko im odporučí vedenie strán.
BRATISLAVA. Školy peniaze na štátne symboly majú, tvrdí podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Napriek tomu pripravujú registráciu neziskovej organizácie, ktorá bude zbierať peniaze pre školy, ktoré ich v prípade, že prezident Ivan Gašparovič podpíše návrh vlasteneckého zákona, budú potrebovať na nákup štátnych symbolov a techniky.
„Pracuje sa na zaregistrovaní občianskeho združenia Vlasť," potvrdila včera Belousovová. Koľko SNS prispeje, povedať nechcela. „To nie je rozhodujúce, či SNS prispeje. Dôležité je, že sú ľudia, ktorí na to radi prispejú aj minimálnymi sumami."
Väčšina riaditeľov sú podľa podpredsedníčky SNS slušní ľudia a mlčiaca väčšina, ktorá s vlasteneckým zákonom problém nemá. „Tých pár problém nafukuje a ešte sa snažia tvrdiť, že na to nemajú financie."
Kto nás ochráni pred SNS, pýta sa Lukáš Fila
Obavy riaditeľov
Riaditelia zatiaľ riešia praktické problémy. V základnej škole v Pucove školský rozhlas nemajú, takže hymnu budú musieť prehrávať na prehrávačoch. No ani tie nemajú, najprv si ich budú musieť kúpiť, hovorí riaditeľka Daniela Hlbočanová.
Chýbajúci či pokazený rozhlas majú aj ďalšie školy na Orave, ale aj v ostatných regiónoch Slovenska.
Riaditeľka Katarína Števonková zo školy v Dolnom Kubíne zasa predpokladá, že do konca mesiaca sa im nepodarí zohnať slovenské zástavy do 35 tried.
Vyhláška bude o desať dní
Chýbajúce informácie o veľkosti či umiestnení štátnych symbolov má objasniť už pripravená vyhláška ministerstva školstva. Zverejnia ju až o desať dní, povedal minister školstva Ján Mikolaj (SNS).
„Teraz bude nasledovať pripomienkové konanie a po ukončení kompletného schvaľovacieho procesu bude rezortný predpis zverejnený," spresnilo tlačové oddelenie.
Poslanecký klub SNS včera pôsobil odhodlane, keď mal odpovedať na otázku, koľko by prispeli na vybavenie škôl. Poslanec a exminister životného prostredia Ján Chrbet povedal, že dá toľko, koľko jeho kolegovia z poslaneckého klubu. Váhavo prisvedčil, že by dal aj 5-tisíc eur, keby toľko dali aj jeho kolegovia.
„Sme jeden klub, a tým nebudem horší ako ostatní poslanci. Vzhľadom na to, že ide o dobrú vec, tak by som dal." Peniaze sú pripravení darovať aj Jozef Ďuračka, Marta Damborská či Rudolf Pučík.
Hádžu to na SNS
Poslanci HZDS, ktorí zahlasovali za vlastenecký zákon, peniaze školám nedarujú. Výnimkou je poslankyňa Ľudmila Mušková.
Poslanci Smeru včera tvrdili, že by prispeli podľa toho, ako sa dohodnú v poslaneckom klube. Poslanec Robert Madej je presvedčený, že štát by mal školám kompenzovať náklady.
„Neprispejem do tejto zbierky, pretože na to musí mať peniaze ministerstvo školstva. Je to predovšetkým agenda SNS, aj keď tam bola široká podpora. Verím, že to bude šíriť štát a niektorí hlavní nositelia SNS," povedal Mojmír Mamojka zo Smeru.
Ako vláda plní sľub zvýšiť objem financií pre školstvo na 5% HDP
Čo sľúbili: Vláda SR uplatní v školstve viaczdrojové financovanie s cieľom postupného dosiahnutia úrovne 5 % HDP.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Peniaze investované do školstva budú mať pozitívny dopad na celú spoločnosť. Samotné „nalievanie peňazí" do školstva však nestačí. Potrebná je reforma, ktorá by zahrnula zatváranie menej prínosných škôl a spoplatnenie vysokoškolského štúdia.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Napriek zvyšovaniu verejných výdavkov na vzdelávanie, ich podiel na HDP nepresiahol 5%. Verejné výdavky na školstvo dosiahli v roku 2008 3,71% HDP, v roku 2009 4,56% HDP a v roku 2010 4,6% HDP.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Autor: nk

Beata
Balogová
