Bratislava 27. apríla (TASR) - Vyše 50 ľudí infikovaných vírusom HIV sa lieči na infekčnej klinike v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Vyrovnávajú sa nielen so zložitým liečebným režimom, ale adaptujú sa tiež na svoj celkový zdravotný stav.
Pomáhať postihnutým v ich ťažkostiach sa v Prahe usiluje tzv. Dom svetla, kde sa stretávajú ľudia postihnutí HIV. Môžu tu vzájomne komunikovať, pomáhať si a spoločne riešiť prípadné problémy. Zaujímalo nás, či podobné zariadenie nevznikne aj v Bratislave.
"Nemáme zatiaľ informácie, že by mal aj v Bratislave vzniknúť obdobný Dom svetla," povedal pre TASR doc. MUDr. Vlastimil Mayer z Národného referenčného centra pre prevenciu HIV a AIDS. Ako uviedol, u nás sa zatiaľ ešte nedarí vyvolať u pacientov dostatočný záujem o vzájomnú komunikáciu v tomto smere. V Prahe je situácia do istej miery odlišná. Možno aj preto, že tu evidujú vyšší počet pacientov. Solventní sponzori poskytli prostriedky na zriadenie a vybavenie Domu svetla, ktorý spravujú mimovládne organizácie. Niet pochybností, že podobné zariadenie by bolo na Slovensku užitočné.
Do polovice apríla sme v SR celkovo zaznamenali 157 prípadov infekcie HIV, z toho 103 prípadov u slovenských občanov. Títo pacienti sú pod odbornou lekárskou starostlivosťou v nemocničných zariadeniach v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Výskyt infekcie má v SR síce pomalý, no stále vzostupný trend. Odhady hovoria, že v SR môže byť vírusom HIV infikovaných 400 až 450 ľudí. Ako dodal Vlastimil Mayer, táto situácia je z pohľadu do budúcnosti epidemiologicky závažná. Je veľmi dôležité podrobiť sa laboratórnemu vyšetreniu krvi pri podozrení z infekcie. To môže mať význam aj pre úspešnosť liečby. Bezpríznakové obdobie môže trvať až okolo 10 rokov, kedy vírus HIV pokročí do klinického štádia - AIDS.
*eg som