BRATISLAVA. „Konečne politická strana bez komunistov a eštebákov," oznamovala SaS na bilbordoch, keď vlani vznikla. Pri zostavovaní prvej kandidátky do parlamentných volieb však strana Richarda Sulíka minulosť kandidátov zjavne ani zbežne neoverovala.
Na minulosť Braňa Hochela, ktorého dali na 35. miesto, upozornil SaS bloger Blažej Pokorný. Overil si to, čo trvá len pár sekúnd. Na stránke Ústavu pamäti národa si našiel, že komunistická Štátna bezpečnosť Hochela evidovala ako „kandidáta tajnej spolupráce" s krycím menom Lektor. SaS krátko po zverejnení článku „Sulík má na kandidátke eštebáka" oznámila, že Hochela stiahne.
Hochel ako kandidát tajnej spolupráce podľa nálezu federálneho Ústavného súdu nepatrí k vedomým spolupracovníkom tajnej polície. Sám odmieta, že by ŠtB akokoľvek pomáhal. Jeho spis skartovali. Vedomými spolupracovníkmi sú podľa súdu len rezidenti, agenti, informátori, držitelia prepožičaného bytu alebo držitelia konšpiračného bytu.
Každý člen či kandidát SaS musí podpísať čestné vyhlásenie, že nespolupracoval s ŠtB a ani nebol v jej zväzkoch. Hochel, ktorý sa na kandidátku dostal ako zástupca Demokratickej strany, vyhlásenie podpísal. Tvrdí však, že si ho neprečítal. Sulík priznal, že sa spoľahli na čestné vyhlásenia a údaje si nepreverovali. „Nie sme tajná služba," vysvetľuje, no po upozornení si SaS na stránke ÚPN preverila všetkých 150 kandidátov a blogerovi sa poďakovali.
Záznam kandidáta tajnej spolupráce a dôverníka majú aj aktívni antikomunisti, ktorí o takej evidencii nemuseli vedieť. Riaditeľ NBÚ František Blanárik zasa ako dôverník udal najmenej 11 osôb. Každý prípad je individuálny a bez spisu sa nedá jednoznačne povedať, či boli kandidáti vedomými spolupracovníkmi ŠtB.
Čestné vyhlásenie o zväzkoch podľa Sulíka nevylučuje z ich radov niekdajších odporcov režimu. Keby k nim chcel vstúpiť niekto, koho ŠtB viedla ako nepriateľskú osobu, urobia výnimku.

Beata
Balogová
