BRATISLAVA. Napísal to dnes portál Aktuálne.sk, podľa ktorého sa tak nacionalistom podarilo obísť úrady. Predtým ľudia z Pospolitosti zbierali podpisy na registráciu strany Naše Slovensko. Zoskupenie s rovnakým názvom však už bolo zapísané v registri politických strán.
Extrémisti si stranu premenovali na Ľudovú stranu Naše Slovensko. Mierne si vraj upravili aj stanovy. Zmeny podľa Aktuálne.sk schválilo ministerstvo vnútra.
Cez ministerstvo prešli
"Zákon politickým stranám umožňuje zmenu sídla, stanov aj svojho názvu. Ak splnia zákonné podmienky ako napríklad, že neexistuje už iná politická strana s rovnakým názvom, stanovy nie sú v rozpore so zákonom, nie je možné v zmysle zákona ju nepovoliť," reagovala pre portál Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva.
Slovenská pospolitosť, a predovšetkým jej bývalý vodca Marian Kotleba, na seba v uplynulých mesiacoch upozorňovali protirómsky ladenými pochodmi vo viacerých mestách na Slovensku. Na niektorých z nich zasahovala polícia.
Kotleba si trúfa na 5,1 percent
"Rozhodli sme sa pre takýto zámer po rozhovoroch s niekoľkými právnikmi. Strana Naše Slovensko je v likvidácii už sedem rokov a novú politickú stranu by sme nestihli zaregistrovať. Toto je teda cesta menšieho odporu," vysvetlil Kotleba, ktorý určite bude figurovať na kandidátke ĽSNS. Na to, či bude vystupovať ako číslo jeden, odpovedať ešte nechcel.
Podľa Kotlebu ich ľudia v parlamentných voľbách chcú a dúfa, že pre nich prinesie zmenu. "Veríme, že získame aspoň 5,1 percenta hlasov. Keby sme si mysleli, že boj prehráme, tak do neho nejdeme," doplnil a dodal, že vzorom ĽSNS v žiadnom prípade nie je maďarská strana Jobbik a že s ňou nemajú žiadne kontakty.
K voľbám ich súd nepustil
Extrémisti sa snažili s vlastnou stranou uchádzať o hlasy voličov aj vo voľbách do parlamentu v roku 2006. Stranu s názvom Slovenská pospolitosť - Národná strana však ešte pred voľbami rozpustil Najvyšší súd s odôvodnením, že jej stanovy nie sú v súlade so slovenskou ústavou. Následne zástupcovia Pospolitosti kandidovali za nacionalistickú Slovenskú ľudovú stranu. Tú však podporilo len minimum voličov. Kotleba kandidoval aj posledných župných a komunálnych voľbách. Ani tam nezaznamenal výraznejší úspech.