SME

Prieskum: Parlament môže byť bez SNS

Strany vládnej koalície by v parlamentných voľbách nezískali v 150-člennom parlamente väčšinu. SNS by podľa prieskumu MVK ostala tesne pod hranicou zvoliteľnosti.

(Zdroj: Ilustračné - TASR)

Prieskum naznačil, že opozícia by prvýkrát od volieb 2006 mohla zostaviť vládu. Nad piatimi percentami potrebnými na vstup do parlamentu však tancuje aj Most–Híd, SMK a HZDS .

Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.

BRATISLAVA. SNS by podľa prieskumu MVK dostala vo voľbách len 4,9 percenta hlasov. Spolu s HZDS, ktoré už mesiace kolíše okolo päťpercentnej hranice, dáva prieskum opozícii hmlistú nádej na vládu bez Smeru a dokonca i HZDS.

Prieskum naznačuje aj rast popularity opozičných strán. SDKÚ, KDH, SMK, SaS a Most majú dohromady 45,9 percenta - o 5,3 bodu viac ako v januári. Podpora koaličných strán sa naopak scvrkla z 53,4 na 47,2 percenta, nielen pre problémy SNS, ale aj pre pokles Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovší prieskum zastihol SNS, ktorá vo voľbách v roku 2006 získala 11,7 percenta, v situácii, keď sa prepierali jej škandály, predseda Ján Slota sa v médiách objavoval málo a SNS bola v defenzívnej pozícii. Zber dát však nezachytil pre SNS dôležitý moment - prijatie ich návrhu vlasteneckého zákona.

Boli dosť ticho a neprospieva im, že jej predstaviteľov častejšie kritizuje premiér Robert Fico, vysvetľuje pokles SNS šéf MVK Pavel Haulík.

Predpokladá, že Slotovej strane začne rásť popularita, keď bude pred voľbami využívať maďarskú kartu. Voličov SNS totiž treba „udržiavať v prevádzkovej teplote", príkladom živej témy je aj vlastenecký zákon. „Nemyslím, že budú mať vážny problém dostať sa do parlamentu, hovorí sociológ. SNS však môže konkurovať okrem extrémistov okolo Mariána Kotlebu aj nacionálna agenda v podaní Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

SNS: Neveríme!

Politici zo SNS prieskum označili za zmanipulovaný. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová neverí, že by opozičné strany mali také vysoké preferencie. „Niektoré strany prieskumy využívajú na to, aby si nabrali svaly a dokazovali, že majú šancu a tým mobilizovali do volieb," povedala pre TASR.

„My sa budeme pohybovať okolo desať a viac percent," tvrdí poslanec Jozef Ďuračka. „Veríte, že Sulík má toľko? Človek, ktorý propaguje drogy? Nebuďte smiešny," povedal o prieskume, v ktorom mala SaS 9,2 percenta.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Adept na odchod je HZDS

Prieskum naznačil zlepšovanie pozície opozičných strán. Dokonca v prípade fiaska SNS vo voľbách by mali pohodlnú väčšinu v parlamente. „Je to jedna z možností. Nepatrí však medzi najpravdepodobnejšie," myslí si analytik.

SkryťVypnúť reklamu

Domnieva sa, že hlavným kandidátom na vypadnutie z parlamentu je HZDS. Riziko neúspechu vidí aj pri Moste.
Oproti januáru si polepšila SDKÚ, keď stúpla z 9,4 na 12,8 percenta. Prieskum sa konal v momente, keď na seba SDKÚ pritiahla pozornosť médií straníckymi primárkami. Nevrátila sa však na úroveň 14 až 15 percent, ktoré jej agentúry namerali pred vypuknutím škandálu s financovaním.

KDH naopak SDKÚ doháňa. Haulík dokonca pripúšťa, že by kresťanskí demokrati mohli najsilnejšiu opozičnú stranu predbehnúť. KDH už dlhšie nevystupuje ako strana jedného lídra, ale skôr zoskupenie trojice Ján Figeľ, Pavol Hrušovský a Daniel Lipšic. Každý z nich na seba viaže istý typ voličov, čo KDH zjavne prospieva.

Na čo sa SNS môže spoľahnúť

1. Predseda Ján Slota SNS sa vždy dvíhala popularita, keď sa jej predseda začal osobne zapájať do jej tém. Momentálne sú v médiách oveľa viac viditeľní Rafael Rafaj, Anna Belousovová či Ján Mikolaj. Slota sa zvyčajne „prebúdza" pri témach súvisiacich s Maďarmi a s vyvolávaním obáv u ľudí.

2. Voľby v Maďarsku Takmer stopercentne isté víťazstvo a vláda Fideszu Viktora Orbána a pravdepodobný úspech extrémistického Jobbiku v aprílových voľbách v Maďarsku rozšíri agendu SNS. Istým rizikom pre Slotu je, že sa tejto témy výrazne chytí aj Smer.

3. Médiá, Slovenská televízia Na témy SNS médiá často naletia. Bulvár sa rád chytá Slotových excesov a vulgarizmov. Hlavným ťahúňom SNS by sa mohla stať STV, ktorá dáva nacionálnym témam široký priestor.

SkryťVypnúť reklamu

Kotleba mašíruje

Kotleba mašíruje SNS má nebezpečného konkurenta. Do volieb idú aj Kotlebovi extrémisti.

BANSKÁ BYSTRICA. Skupina bývalého šéfa Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu „mašíruje" do volieb pod hlavičkou strany Naše Slovensko Ľudová strana. Pre SNS to môže byť problém, Kotleba dokáže oslovovať verejnosť populistickými návrhmi predovšetkým rómskej problematiky. „Majú tú istú voličskú základňu. Kotleba nemá kde brať, len u Slotu," hovorí politológ Miroslav Kusý.

Nový subjekt vznikol premenovaním. Strana priateľov vína sa zmenila na Ľudovú stranu sociálnej solidarity, ktorú potom premenovali na Naše Slovensko Ľudová strana. Predtým Kotlebovej skupine nezaregistrovali na ministerstve vnútra subjekt Naše Slovensko.

„Trúfame si získať viac ako päť percent," tvrdí Kotleba. Bývalý stredoškolský učiteľ šokoval vlani v novembri, keď ako kandidát na župana získal takmer 14­tisíc hlasov. Stačili mu letáky a internet. „Ale sa im smeje! Za naše dane! Chceš to zmeniť? Tak poď voliť! Kotlebu!" napísal na malý leták s fotografiou tetovaného usmievavého Róma so zdvihnutými palcami, okolo ktorého je kopa detí.

SkryťVypnúť reklamu

(wm)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Natália Hejková.

Jej zverenkyne nastúpia v stredu na štvrťfinálový duel Final 6 ženskej Euroligy.


SkryťZatvoriť reklamu