BRATISLAVA. Premiér Robert Fico dúfa, že mu Európska únia (EÚ) bude robiť problémy pri zriaďovaní internátnych škôl, ktoré aj tak samy osebe rómsky problém neriešia. "Aby on bol pre väčšinové obyvateľstvo ten, čo chcel riešiť problém, ale zlá Európska únia mu to nedovolila. Ale tu treba riešiť nie problém niekoľkých stoviek detí, ale niekoľko stotisíc ľudí," reagoval na vyjadrenia Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že ohľadom internátnych škôl očakáva aj negatívne reakcie zo strany EÚ, poslanec SDKÚ-DS Štefan Kužma.
"Po štyroch rokoch ničnerobenia sa chce dostať do polohy, že on je ten, čo chce pritvrdiť, ale mu to nedovolia," dodal Kužma. Internátne školy podľa neho môžu za cenu vynaloženia významných finančných prostriedkov pomôcť maximálne niekoľkým stovkám rómskych detí, keďže väčšie kapacity Slovensko nemá.
Podľa Kužmu je potrebné nadviazať na výsledky exministra práce a sociálnych vecí za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka, ktorý sa snažil nastaviť sociálny systém tak, aby dlhodobo nezamestnaných motivoval aspoň na verejnoprospešné práce. "Od toho sa úplne odišlo," vyhlásil Kužma. "Keby to chcel Smer-SD skutočne riešiť, tak prijme zákony, aby pracovali pri cestách, v lesoch, pri vode, ktoré dvakrát odmietli. Dvakrát sme ich predložili v parlamente," pripomenul Kužma svoje legislatívne iniciatívy.
Dodal, že hoci nie je dosť pracovných miest, práce je dosť a Rómovia z osád by ju mohli vykonávať, aby si odpracovali sociálne dávky. Tí, ktorí nebudú ochotní pracovať, by dávky podľa Kužmu mali preberať len cez inštitút osobitného príjemcu vo forme naturálií. "Systém sociálnych dávok je zle nastavený, totálne nemotivačný. Druhým problémom, s ním spojeným, je veľké množstvo drobnej kriminality. Riešením je, aby sa peniaze dávali za prácu a nie za ničnerobenie a či chceme alebo nechceme, každá krádež musí byť potrestaná," uzavrel poslanec SDKÚ-DS.
Premiér Robert Fico pri hodnotení práce podpredsedu vlády pre ľudské práva Dušana Čaploviča 8. marca vyhlásil, že očakáva pri zriaďovaní internátnych škôl pre rómske deti aj negatívne reakcie zo strany Európskej únie. "Bude to vyžadovať veľa odvahy a nepochybne sa na nás nahrnú všetci z oblasti ľudských práv," poznamenal Fico.
Podľa neho však má Slovensko dve alternatívy: buď ponechať rómsku komunitu v súčasnom stave, čím vznikne ďalšia mnohotisícová vrstva ľudí, ktorá sa nemá možnosť uplatniť v spoločnosti, alebo začať vychovávať mladých ľudí prostredníctvom internátnych škôl. Ako dodal, ide o mimoriadne závažnú tému, ktorou sa ďalšie štyri roky musí zaoberať nová vláda. V budúcnosti očakáva v tejto oblasti oveľa razantnejší prístup ako doteraz.
"Akékoľvek atypické postoje k riešeniu rómskej problematiky budú určite atakované," upozornil s tým, že ešte pred konečnou realizáciou projektu musí SR viesť intenzívny dialóg s príslušnými orgánmi EÚ. "Zdá sa však, že iný systém neexistuje. Vyskúšalo sa už všeličo," zdôraznil.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.