BRATISLAVA. Práve pre nedostatok zákonodarcov výbor neprijal k tejto iniciatíve žiadne uznesenie.
Potrebné kvórum znížil svojim odchodom jediný zástupca opozície na dnešnom zasadnutí, predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Ten vyhlásil, že sa na tomto bode rokovania nemieni zúčastniť. Plénum NR SR tak bude v stredu (10.3.) o tomto návrhu SNS rokovať bez odporúčania Zahraničného výboru. Jeho predseda Juraj Horváth (Smer-SD) pripustil, že v navrhovanom vyhlásení dôjde po konzultáciách k niektorým korekciám.
Prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová žiada, aby NR SR vyjadrila vážne znepokojenie nad protislovenskými šovinistickými výrokmi poslanca Európskeho parlamentu Csanáda Szegediho, vyjadrila protest proti výrokom namiereným proti suverenite SR, odmietla cezhraničné zasahovanie a zneužívanie menšinovej problematiky oživujúcej iredentistický revanšizmus a apelovala na dodržiavanie zásad susedstva a zmluvy o dobrom susedstve maďarskými verejnými činiteľmi.
Národniarom sa totiž nepáči, že europoslanec Szegedi chce zabezpečiť plné štátne občianstvo spolu s volebným právom pre štátnych občanov SR maďarskej národnosti do maďarského parlamentu. V medializovanom rozhovore tiež navrhol, aby Slovensko uznalo maďarčinu ako druhý štátny jazyk, požadoval odstránenie Benešových dekrétov a stiahnutie jazykového zákona a tiež vylúčenie Slovenskej republiky z EÚ.
"Ďalej dehonestujúco sa vyjadruje na adresu Slovákov, keď tvrdí, že nikdy neboli štátotvorným národom a ani v súčasnosti nie sú. Tieto výroky europoslanca Szegediho sú hrubým zásahom do dobrých susedských vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom, dehonestáciou Slovákov a priamym zasahovaním do vnútorných a vonkajších práv suverénneho štátu," vyhlásila podpredsedníčka parlamentu.
Otázkami súvisiacimi s Maďarskou republikou sa parlament zaoberal napr. aj v novembri 2008. NR SR vtedy prijala uznesenie, v ktorom žiadala členov SMK, aby dôsledne napĺňali sľub poslanca. Snemovňa tak reagovala na ich účasť na zasadnutí maďarského Fóra poslancov Karpatskej kotliny (FPKK) v Budapešti. Parlament zároveň vyjadril "svoje hlboké znepokojenie nad obsahom uznesenia č. 17 z roku 2008 Národného zhromaždenia MR, podľa ktorého FPKK zahŕňajúce aj poslancov NR SR za stranu SMK sa stáva stálou inštitúciou maďarského parlamentu vo forme poradného orgánu, v dôsledku čoho vznikajú opodstatnené obavy, že maďarský parlament svojím uznesením neprípustne zasahuje do záležitostí suverénnej SR, čo je v ostrom protiklade s hodnotami a princípmi EÚ".