BRATISLAVA. Amnesty International (AI) si myslí, že vytváranie internátnych škôl pre rómske deti a snaha "postupne oddeľovať deti od spôsobu života, ktorý momentálne žijú v osadách", je diskriminačným konaním a je jednoznačným útokom na spôsob života Rómov. TASR informoval riaditeľ AI Slovensko Branislav Tichý.
Reagoval tak na vyhlásenie premiéra Roberta Fica, ktorý pri hodnotení práce podpredsedu vlády Dušana Čaploviča 8. marca vyhlásil, že očakáva pri zriaďovaní internátnych škôl pre rómske deti aj negatívne reakcie zo strany Európskej únie. "Bude to vyžadovať veľa odvahy a nepochybne sa na nás nahrnú všetci z oblasti ľudských práv," poznamenal Fico.
Podľa AI fakt, že niektoré rómske rodiny žijúce v osadách, ako aj iné rodiny na Slovensku, zažívajú problémy pri podporovaní vzdelávania svojich detí pre chudobu, jazykové bariéry a iné činitele, iba zdôrazňuje nevyhnutnosť pomoci a podpory zo strany vlády pri prekonávaní takýchto bariér.
AI vyzýva slovenskú vládu na riešenie hlavného problému pretrvávajúcej segregácie rómskych detí vo vzdelávaní, ktorá môže byť prekonaná reformami vzdelávacieho systému na zabezpečenie skutočného inkluzívneho vzdelávania pre všetky deti. "Vláda musí poskytnúť primeranú pomoc rodinám a žiakom, ktorí ju potrebujú, aby boli schopní efektívne participovať a naplno rozvíjať svoj potenciál v rámci bežných základných škôl," uviedol Tichý.
Podľa Fica má Slovensko dve alternatívy: buď ponechať rómsku komunitu v súčasnom stave, čím vznikne ďalšia mnohotisícová vrstva ľudí, ktorá nemá možnosť uplatniť sa v spoločnosti, alebo začať vychovávať mladých ľudí prostredníctvom internátnych škôl. Ako dodal, ide o mimoriadne závažnú tému, ktorou sa ďalšie štyri roky musí zaoberať nová vláda. V budúcnosti očakáva v tejto oblasti oveľa razantnejší prístup ako doteraz.