Igor Štefanov ako minister skončí, opozícia upozorňuje, že neskoro. Ministrom sa podľa nej ani nikdy nemal stať.
Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica mala už 27 členov. Sedem z nich muselo odísť pre podozrenia, že plytvali peniazmi daňových poplatníkov alebo dávali zarábať svojim známym.
Teraz sa k nim pridá aj ôsmy. Dnes Fico oznámil, že zajtra musí skončiť minister výstavby Igor Štefanov, nominant SNS. Dôvodom je nástenkový tender, pre ktorý už Fico odvolal ministra Mariána Janušeka.
Štefanovovi dal Fico ulitmátum, aby podal demisiu. Štefanov po hovorkyni odkázal, že to bude rešpektovať.
Fico chce, aby ministerstvo viedol minister školstva Ján Mikolaj. „Nebudem sa k ničomu vyjadrovať," povedal Mikolaj.
Premiér nepredpokladá, že SNS bude chcieť navrhnúť na ministra niekoho nového, keďže je krátko pred voľbami. Nemyslí si tiež, že SNS tak zlyhala, že by jej mal rezort odobrať, ako to urobil v prípade ministerstva životného prostredia.
Štefanov bol v nástenkovom tendri za 3,6 miliardy korún predsedom výberovej komisie. Podpisoval aj predražené faktúry, na základe ktorých zarábali firmy Avocat a Zamedia blízke SNS. Fico ho vymenoval napriek tomu, že vedel, ako tender pripravoval. Odvolal ho po kontrole tendra zo strany NKÚ.
Pred týždňom ho chválil
Kto je Štefanov
Počas ministrovania Mariana Janušeka bol riaditeľom Agentúry na podporu regionálneho rozvoja.
V tejto funkcii pripravoval nástenkový tender, bol predsedom výberovej komisie.
Zároveň podpisoval viaceré predražené faktúry v tendri, na základe ktorých firmy blízke SNS Avocat a Zamedia zarábali milióny.
Bol uvedený na zmluve s víťazmi tendra ako po ministrovi druhá kontaktná osoba.
Keď prvá kontrola NKÚ ukázala, že tender bol netransparentný, Fico Janušeka odvolal z funkcie, za jeho nástupcu však vybral Štefanova.
Po ďalšej kontrole NKÚ mu Fico povedal, aby odstúpil .
Ešte pred týždňom premiér Robert Fico ministra Igora Štefanova chválil za to ako stabilizoval ministerstvo, dnes ho už navrhol odvolať z funkcie.
Keď sa denník SME minulý týždeň Fica pýtal, či sa Štefanov vôbec mal niekedy stať ministrom, keďže je zodpovedný za nástenkový tender, premiér reagoval podráždene. Dnes Fico sám priznal, že Štefanov zlyhal a vyzval ho, aby odstúpil z funkcie. Urobil tak rok po tom, čo médiá informovali o Štefanovovej zodpovednosti za tender.
Opozícia: Je to divadlo
„Dnešné divadlo je len predvolebná snaha premiéra zbaviť sa zodpovednosti po tom, čo bol Štefanov rok vo funkcii," povedal TASR predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.
Fico dnes na otázku, či nebola chyba Štefanova vôbec do funkcie vymenovať, neodpovedal.
Minister SNS končí po tom, čo NKÚ po niekoľkých mesiacoch zverejnil druhú kontrolu nástenkového tendra.
Vyplýva z nej, že ministerstvo protizákonne vyplatilo 30tisíc eur, ďalšie štyri milióny eur však nevie riadne zadokladovať, lebo neviedlo buď presnú evidenciu, alebo im na to chýbajú potrebné dokumenty.
Týka sa to napríklad právnych služieb alebo inzercie v médiách. Ministerstvo tiež platilo za účastníkov konferencie aj vtedy, keď na nej neboli.
Alebo platilo za jedného ako za desiatich, keďže sa podpísal ten istý človek aj za niekoľko obcí naraz.
„Pokiaľ viem, táto vec sa preveruje z hľadiska trestného práva, to už nie je úloha vlády, povedal premiér na otázku, čo s premrhanými peniazmi.
V prípade je začaté trestné stíhanie vo veci. Úrad boja proti korupcii preveruje, či tender nebol šitý na mieru jednému konkrétnemu záujemcovi - firmám blízkym SNS a či preplácanie predražených faktúr nebol trestný čin. V prípade zatiaľ nie je nikto obvinený.
Tender, ktorý mal slúžiť na propagáciu čerpania eurofondov, mal byť pôvodne hradený práve z eurofondov.
Kontrolu spustilo víťazstvo
Po niekoľkých kontrolách sa Európska komisia rozhodla, že naň nedá ani euro a štát musel približne 400 miliónov dovtedy minutých korún vyplatiť zo štátnej kasy.
Štefanov rozhodnutie komisie prezentoval ako svoje víťazstvo a dobre dohodnuté podmienky.
Vtedy premiér Fico požiadal NKÚ o ďalšiu kontrolu tendra a povedal, že Štefanova odvolá až potom, čo preukáže pochybenia.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Zmeny na ministerských postoch vo Ficovej vláde
23. novembra 2007 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal z rúk premiéra Roberta Fica návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorý bol nominantom koaličnej ĽS-HZDS. Dôvodom na jeho odvolanie bola politická zodpovednosť v kauze Slovenského pozemkového fondu. Jureňovou nástupkyňou sa stala Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS).
25. januára 2008 - Minister obrany František Kašický, nominant Smeru-SD, podal demisiu v súvislosti s predraženými tendrami na upratovacie práce, zimnú a letnú údržbu. Premiér Robert Fico rozhodnutie ministra Kašického akceptoval. Novým ministrom obrany SR sa stal nominant Smeru-SD Jaroslav Baška.
3. júna 2008 - Prezident SR Ivan Gašparovič odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, nominanta Smeru-SD, a na tento post vymenoval Richarda Rašiho, nominanta Smeru-SD.
18. augusta 2008 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, nominanta SNS, a na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z postu ministra pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú (ĽS-HZDS). Zároveň na ich miesto vymenoval nominanta SNS Jána Chrbeta (MŽP SR) a nominanta ĽS-HZDS Stanislava Becíka (MP SR).
26. januára 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša, nominanta Smeru-SD. Za nového člena vlády a šéfa slovenskej diplomacie vymenoval kariérneho diplomata Miroslava Lajčáka, nominanta Smeru-SD.
14. apríla 2009 - Minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marian Janušek, nominant SNS, listom informoval premiéra Roberta Fica, že sa vzdáva funkcie. Jeho nástupcom sa stal nominant SNS Igor Štefanov, generálny riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja na rezorte výstavby.
6. mája 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z funkcie ministra životného prostredia Jána Chrbeta, nominanta SNS. Dočasným riadením rezortu poveril ministra školstva Jána Mikolaja, nominanta SNS.
20. mája 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval za ministra životného prostredia Viliama Turského (SNS). Ten bol doteraz štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva. Hlava štátu sa zároveň poďakovala ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi, ktorý bol poverený dočasným riadením rezortu.
23. júna 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra spravodlivosti Štefana Harabina, nominanta ĽS-HZDS, a dočasne poveril spravovaním rezortu premiéra Roberta Fica. Harabin podal demisiu na základe toho, že ho členovia Súdnej rady SR 22. júna v tajnej voľbe zvolili do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR.
3. júla 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval na návrh premiéra Roberta Fica za novú členku kabinetu Vieru Petríkovú, nominantku ĽS-HZDS, a poveril ju riadením ministerstva spravodlivosti. Ministerka sa zároveň stala aj podpredsedníčkou vlády SR.
28. augusta 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič na základe návrhu premiéra Roberta Fica odvolal Viliama Turského, nominanta SNS, z funkcie ministra životného prostredia. Vedením rezortu poveril vicepremiéra pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča (Smer-SD). Premiér potvrdil, že tento rezort koaličnej SNS odňal.
16. septembra 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka (ĽS-HZDS) a na tento post vymenoval nominanta ĽS-HZDS Vladimíra Chovana.
TASR
Ako Robert Fico plní sľub odvolať ministra do 24 hodín v prípade pochybenia
Čo sľúbili: Fico uviedol, že jeho ministri budú v prípade, že urobia chybu, odvolaní do 24 hodín. Podľa neho by sa potom nemali vrátiť ani do parlamentu, ak boli zvolení. "Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu," vyhlásil Fico. Dôvodom na odchod by podľa neho malo byť aj podozrenie z pochybenia ministra s tým, že ak by sa podozrenie nepreukázalo, bol by "rehabilitovaný".
Zdroj: Pravda, 3.7.2006, názov článku: "Fico do vlády berie hovorcov aj podnikateľov"
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odvolávanie ministrov do 24 hodín v prípade pochybenia či iba podozrenia z pochybenia by ohrozovalo stabilitu a akcieschopnosť vlády. Sporné je, či je možné odvolaného ministra dostatočne „rehabilitovať" v prípade, že sa podozrenie z pochybenia nepotvrdí.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Od nástupu súčasnej vlády do úradu vzniklo podozrenie z vážneho pochybenia ministeriek Tomanovej a Kramplovej a ministrov Jahnátka, Jureňu, Kašického, Počiatka, Izáka, Harabina, Janušeka, Štefanova a Chrbeta, v prípade ministrov Počiatka a Harabina dvakrát . Odvolaní boli Jureňa, Izák, Kramplová, Janušek, Chrbet a Turský, s výnimkou ministra Izáka premiér konal až týždne či v prípade Janušeka dokonca mesiace po medializácii káuz. Ostatní ministri zotrvali vo funkciách.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
