BRATISLAVA. Tresty za týranie zvierat a jeho propagáciu nebudú prísnejšie ako doteraz. Parlament včera rozhodol, že návrh novely Trestného zákona vráti poslancom z SDKÚ na dopracovanie.
Druhý pokus troch opozičných poslancov mal pomerne dobré vyhliadky. Parlament vo februári aj hlasmi 22 koaličných poslancov rozhodol, že návrh prerokuje v druhom čítaní, a pridelil ho výborom. Ústavnoprávny výbor, ktorý posudzuje čistotu legislatívy, však už preň nemal pochopenie.
Chaos v legislatíve
„Tento návrh nebol spôsobilý na to, aby sa mohol stať zákonom," povedal Ľubomír Petrák zo Smeru, člen výboru. „Tak ako to bolo sformulované, to nebolo dobre."
Tatiana Rosová z SDKÚ tvrdí, že šlo o politické hlasovanie. „Všetko ostatné sú len zásterky."
Na výhrady legislatívneho odboru parlamentu a výboru zareagovala tak, že všetky sporné formulácie navrhla odstrániť. Poslanecký návrh sa tak zúžil na zvýšenie trestných sadzieb a definíciu zvieraťa. Parlament však musel najprv hlasovať o odporúčaní výboru, a to zmenu zastavilo.
Väčšina poslancov bola za dopracovanie návrhu a tak ho pre toto volebné obdobie odpísali. Z koalície mala voľnú ruku pri hlasovaní iba SNS. Až 10 z 18 členov jej poslaneckého klubu sa zdržalo.
Petrák si myslí, že návrh by aj tak neprešiel. „Keď sami prekladatelia štyri z piatich odsekov vyhodia, jeden nechajú, svedčí to o tom, že to nebolo dobre sformulované."
Rosová zasa hovorí, že zákon na podporu vlastenectva, ktorý parlament prijal minulý týždeň, „zavádza podstatne väčší chaos do našej legislatívy".
Týrané aj psychicky
Tak ako vo februári, aj včera sa pred parlamentom zišli majitelia psov a mačiek. Sloboda zvierat narýchlo zvolala zhromaždenie na podporu návrhu, ale na poslancov nezapôsobila.
Tento návrh mal v podstate jediný účel - zvýšiť tresty za týranie zvierat a jeho propagáciu natoľko, že páchateľ by nemohol vyviaznuť s podmienkou. Súdy dosiaľ nikoho neposlali do väzenia.
Veterinár Karel Hudec, ktorý spolupracuje so Slobodou zvierat, hovorí, že mesačne prijme asi päť týraných zvierat. „Zbitých je menej ako tých, ktoré sú týrané psychicky." Napríklad sú dlho zavreté doma, alebo uviazané na reťazi. Kým z fyzických rán sa zviera môže vylízať, psychické utrpenie je neraz také veľké, že ho treba utratiť.
Parlament už pred voľbami nezasadne. Návrh tak ostane pre budúce volebné obdobie.
Autor: ek

Beata
Balogová
