BANSKÁ BYSTRICA. V Základnej škole s materskou školou v Hrochoti pri Banskej Bystrici vyučujú v dvoch budovách. Ani v jednej z nich nemajú fungujúci školský rozhlas, z ktorého by sa od apríla mala každý pondelok krátko pred ôsmou rozozvučať hymna.
„V starej rozhlas je, ale nefunguje, v druhej ho nemáme a na nový nemáme peniaze. Ak prezident podpíše zákon, musíme deti zhromaždiť na chodbe a pustiť im hymnu z magnetofónu, inak sa to nedá," hovorí riaditeľ školy v Hrochoti Marián Medveď.
Rozhlasy drahšie ako vlajky
Protest študentov
proti vlasteneckému zákonu chce protestovať najmenej 2000 študentov;
zídu sa dnes o 16.00 pred
Prezidentským palácom;o 17.00 budú pochodovať
pred Národnú radu;predkladateľa Rafaela Rafaja
a Jána Slotu vyzvali na 17.45
na otvorenú diskusiu pred parlamentom;petíciu proti zákonu podpísalo sedemtisíc ľudí, rovnaký
počet aj elektronickú výzvu prezidentovi;organizátor dal tiež podanie
na Ústavný súd.
Pre riaditeľa školy s deviatimi triedami v dvoch budovách je to problém. „Bude to chaos. Určite to naruší úvod vyučovania."
Hrochoť je len jedným príkladom z mnohých škôl, ktoré oslovilo SME. Riaditelia sa zhodujú, že školy nemajú peniaze na bežné výdavky a učebnice a nový rozhlas si nemôžu dovoliť. Platí to najmä na vidieckych základných školách.
Len technika by školu s desiatimi triedami stála od 600 do 1500 eur. Inštalácia nových káblov by vyšla pre desať tried v závislosti od veľkosti školy okolo 500 eur. Pre základnú školu v Hrochoti s dvomi budovami podstatne viac.
Tóthová to vidí na pokarhanie
Poslankyňa Katarína Tóthová z HZDS však považuje riaditeľov škôl bez funkčného rozhlasu za nezodpovedných. „Chcem interpelovať ministra školstva, pretože to je porušenie bezpečnostných predpisov a bude sa treba porozprávať s riaditeľmi. To, čo rozprávajú o peniazoch na rozhlas, sú nafúknuté veci." Je to na pokarhanie riaditeľa, myslí si poslankyňa.
Stredoškolská učiteľka Anna Jančová z Gymnázia v Považskej Bystrici hovorí, že škola sa
v minulosti pokúšala získať peniaze na školský rozhlas, no neúspešne. Teraz požiadajú opäť, je však zvedavá, či bude vlastenecký zákon presvedčivejším dôvodom ako bezpečnosť a prípadné poplachy.
Z vlastného rozpočtu to bude pre školy drahé. Firma Mavis z Vrábeľ ponúka najmodernejšie školské rozhlasy. Centrála stojí 1200 eur, reproduktory do každej triedy približne po 25 eur, k tomu treba prirátať inštaláciu káblov, meter by stál približne tri eurá.
Ján Vojtko z firmy Revos hľadá najlacnejšie možné riešenie vrátane akciových cien. Vychádza mu, že rozhlas do školy s desiatimi triedami by bez inštalácie káblov stál okolo 600 eur.

Beata
Balogová
