BANSKÁ BYSTRICA. Posilniť kvalitu vyučovania environmentálnej výchovy na stredných školách chce občianske združenie (OZ) Priatelia Zeme-CEPA. Robí to prostredníctvom pedagógov, ktorým na realizáciu tohto zámeru poskytlo metodicko-edukačný balíček k vedecko-populárnemu filmu Nepohodlná pravda. Americký film z roku 2006 hovorí o vplyve ľudskej činnosti na klímu Zeme a o pravdepodobných dôsledkoch globálneho otepľovania pre ľudstvo.
"Pedagógovia zo stredných škôl dostali edukačný balíček slúžiaci na prípravu série pútavých vyučovacích hodín o klíme a udržateľnej energetike. Pozostáva z DVD s filmom Nepohodlná pravda, manuálu Nepohodlná pravda v triede a Sprievodcu k manuálu v podmienkach Slovenska. Manuál Nepohodlná pravda v triede vyvinula americká organizácia Topics Education/Participant Productions v roku 2006 ako metodickú pomôcku pre učiteľov prírodných vied, občianskej náuky a praktického vyučovania v USA," informoval Stanislav Lacika z OZ Priatelia Zeme-CEPA.
Dodal, že spomínaný manuál je príkladom komplexného a participatívneho prístupu k vyučovaniu tém, ktoré zahŕňajú viacero vážnych environmentálnych, spoločenských, politických aj ekonomických súvislostí a ktoré sú v súčasnosti mimoriadne aktuálne. Súčasťou balíčka je aj Sprievodca, ktorý doplňuje manuál o aktuálne informácie o klimatickej zmene a ukazuje ich vzťah k dianiu na Slovensku. Zároveň pomáha slovenským pedagógom zorientovať sa v téme, ktorej sa u nás doteraz nevenovala dostatočná pozornosť.
Film Nepohodlná pravda získal viacero prestížnych medzinárodných ocenení a jeho protagonistom je laureát Nobelovej ceny za mier a bývalý viceprezident USA Al Gore. V Anglicku, Španielsku a Nemecku sa stal súčasťou učebných osnov vo verejných školách, intenzívne ho využívajú aj školy v USA, Austrálii, Škandinávii a v ďalších krajinách.
Priatelia Zeme-CEPA sú občianske združenie, ktorého poslaním je chrániť prírodu a krajinu, presadzovať sociálnu a ekonomickú spravodlivosť, podporovať vyvážený rozvoj regiónov a posilňovať účasť občanov na rozhodovaní o veciach verejného záujmu. Pôsobia na miestnej, regionálnej, národnej i medzinárodnej úrovni. Vyhľadávajú, podporujú a aktivizujú občanov a ich skupiny, rozvíjajú zručnosti a schopnosti svojich členov, pomáhajú vidieckym samosprávam pripravovať a realizovať projekty, ktoré podporujú trvalo udržateľný rozvoj a vyvíjajú osvetovú, publikačnú, konzultačnú, informačnú a vzdelávaciu činnosť. Organizácia sídli v Ponickej Hute v Banskobystrickom okrese a má pobočky v Banskej Bystrici a v Bratislave.