SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 21:30

Slota chvíľu kričal a opäť stíchol

Koalícia odvolanie ministra Štefanova prežije. SNS tvrdí, že Fico nemá rovnaký meter.

Štefanovovi dal Fico ulitmátum, aby podal demisiu. Štefanov najprv po hovorkyni odkázal, že to bude rešpektovať. Po rokovaní SNS svoj názor zmenil.Štefanovovi dal Fico ulitmátum, aby podal demisiu. Štefanov najprv po hovorkyni odkázal, že to bude rešpektovať. Po rokovaní SNS svoj názor zmenil. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Ráno sa síce zišlo predsedníctvo SNS a kritizovalo Smer aj HZDS, no niekoľko voči Smeru kritických vyhlásení nič nemení na tom, že SNS vo vláde zostáva a bude akceptovať rozhodnutie premiéra Roberta Fica, že rezort výstavby do júnových volieb povedie minister školstva, Ján Mikolaj z SNS.

Večer sa predseda SNS Ján Slota stretol s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Chcel ho presvedčiť, aby neprijal premiérov návrh na odvolanie Štefanova. Gašparovič však nemá na výber a podľa ústavy taký návrh akceptovať musí. Gašparovič podľa jeho hovorcu Mareka Trubača nemá záujem vec naťahovať. Štefanova odvolá pravdepodobne dnes.

Nikto nie je ako ľalia

„Javí sa nám to ako niečo, čo by malo pred slovenskou spoločnosťou vyzerať, že SNS sú tí zlí, ktorých treba naháňať po Slovensku a všetci ostatní sú čistí ako ľalia, ale to nie je pravda, to je hlboký klam," tvrdil ráno predseda strany Ján Slota. Vedenie zvolalo tlačovú besedu, na ktorú pozvalo len televíziu TA3.

SNS tvrdí, že nebude kydať na koaličných partnerov, zároveň však pripomenula kauzu Tipos, upratovací tender na ministerstve výstavby či sociálne podniky. Všetko kauzy v réžii ministrov Smeru. Fico podľa SNS nemá na všetkých rovnaký meter.

„Predseda pristupuje ku každému ministrovi vlády úplne rovnakým spôsobom," reagoval riaditeľ tlačového odboru úradu vlády Braňo Ondruš. Fico sa k odvolávaniu včera osobne nevyjadroval.

„Za celý tento cirkus už bol potrestaný môj predchodca a ja idem byť trestaný za to isté. Akokoľvek ďaleko do minulosti by sme išli, nikdy nepopravili človeka dvakrát, iba raz," povedal minister Igor Štefanov.

Nástenkový tender, pre ktorý odchádza, označil za bublinu. Daňových poplatníkov táto bublina stála 400 miliónov korún a mohla stáť 3,6 miliardy korún, keby tender vláda neprikázala zrušiť.

Predseda SNS označil Štefanova za odborne zdatného ministra s veľmi dobrými výsledkami. Práve Štefanov pritom vyberal víťaza tendra, ktorý Slota označil za nekonečnú kauzu a tajomne naznačil, že vie, kto stojí za tým, že sa o ňom stále píše.

HZDS odchod víta

Odchod Štefanova považuje za správny krok druhý člen koalície, HZDS. „Premiér konal na základe zobjektivizovaných faktov, výsledkov Najvyššieho kontrolného úradu," povedal predseda hnutia Vladimír Mečiar. Odvolanie je podľa neho „od začiatku opodstatnené". Mečiar vyhlásil, že pokiaľ by také chyby, aké urobil Štefanov, spravil minister za HZDS, nečakajú na premiéra a odvolajú ho sami. Ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu zodpovedného za škandalózne prideľovanie pôdy na pozemkovom fonde pritom HZDS tiež odmietalo odvolať a hrozilo odchodom z koalície.

„Nebude tu morálku kázať HZDS, ktoré je asociované v spoločnosti s veľmi temnou minulosťou a prítomnosťou a nevysvetlenými ohromnými majetkami," odkázala Mečiarovi podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.

S Ficom sa pozdravili

SNS na odchod z vlády nevidí dôvod. „To nemá absolútne zmysel. Chceme tu robiť akože gestá?" pýta sa minister školstva Ján Mikolaj.

Strana sa rovnako zachovala aj pri odvolávaní svojich predchádzajúcich ministrov. „Kým bude možné jeden špendlík ukradnúť, Slota zostane vo vláde," komentoval to vtedy predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

Štefanov bol v stredu na rokovaní vlády, mal tam aj vlastný bod - vypovedanie nájomnej zmluvy v Apolle, kde ministerstvo sídli. S Ficom si podľa neho podali ruky, no nerozprávali sa. Premiér sa včera k SNS nevyjadril a po Braňovi Ondrušovi len odkázal, že Štefanova odvolá.

Slotovi o odvolaní Štefanova Fico nepovedal. Predseda SNS sa to dozvedel až od ministra.
Nástenkový tender vyhrali firmy blízke SNS Avocat a Zamedia. Spolumajitelia Avocat Juraj Hatvany a Juraj Mravčák sú nominantmi štátu v štátnych podnikoch Železníc SR a Slovenskej pošty.

Ondruš na otázku, či to premiérovi neprekáža, povedal: „Toto je stanovisko predsedu vlády, ktoré som kompetentný vám tlmočiť."

Tento cirkus ma nepoloží

Minister IGOR ŠTEFANOV neplánuje z politiky odísť tak ako ani SNS z koalície.

Mala by SNS zostať v koalícii? „Áno."
Nie je to ponižujúce? „Nie, práve naopak."
Mala by SNS namiesto vás žiadať vymenovať nového ministra? „Nemyslím si o tomto nič."
Budete na kandidátke SNS do najbližších volieb? „Počkajte si na kandidátku, ešte ju nepoznám."
Dostali ste takú ponuku? „Nepoznám kandidátku, takže vám neviem odpovedať."
Určite viete, či ste dostali ponuku. „Zatiaľ ešte nie, nebavili sme sa o tom."
Máte ambíciu zostať ďalej v politike? „Uvidíme, ukáže čas."
Teraz to ako cítite? „Ak si myslíte, že ma tento cirkus láme a že mám záujem odísť, tak nezvyknem utekať z boja. Zatiaľ som stále ministrom a budem si plniť svoje povinnosti." Ak je to cirkus, prečo by komisia nepreplatila celý tender z eurofondov? „Pretože sme sa tak dohodli, preplatíme z toho niečo iné."
Prečo by ste sa tak dohadovali, keď je výhodnejšie to preplatiť z eurofondov a nie zo štátneho rozpočtu?
„Tak ste tam mali ísť vy dohodnúť niečo iné, my sme dohodli toto."
To bola vaša práca, aby bol ten tender transparentný.
„Čo je na ňom netransparentné, čo sa vám na tom nezdá? NKÚ ani ÚVO nepotvrdili porušenie zákona."
Potvrdili. „Nepotvrdili, čítali ste tie veci?"
Pán minister, vy ste v tendri vyberali víťaza, vaša zodpovednosť je nespochybniteľná.
„To tvrdíte vy, ja som nevyberal víťaza."
Boli ste predsedom výberovej komisie. „Víťaz normálne vyšiel zo súťaže, ktorá bola vtedy podľa zákona."
Tomu hovoríte súťaž? „Áno, to bola súťaž."
Oznam na nástenke, za zatvorenými dvermi, o ktorom nikto nevie?
„Nemáte nejakú inú otázku? Stále dokola to isté, nič iné vám na to nepoviem. Podľa mňa to bolo v poriadku."

mož
HZDS opakuje: Nástenka je podvod

BRATISLAVA. SNS chce žalovať poslanca HZDS Jána Kovarčíka za to, že nástenkový tender opakovane označil za podvod.

„Beriem to ako nepodložené tvrdenie. Podvod predsa definuje trestný zákon. A príslušné zákony Slovenskej republiky definujú aj nosenie miliónov v igelitke od nejakých starcov, dôchodcov, ktorí žijú z huby do úst," tvrdila včera podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Či pôjde o trestné oznámenie alebo o občianskoprávnu žalobu, nespresnila.

„To, že to bol jasný podvod, dokázali napríklad výsledky NKÚ. Skutočne sa teším na to trestné oznámenie," reagoval Kovarčík. „Silné slová neprehlušia pravdu," reagoval zasa na SNS šéf HZDS Vladimír Mečiar.

knm

Podľa Slotu nemá zmysel odísť z vlády

Predseda SNS Ján Slota je presvedčený, že odchod národniarov z vlády po prípadnom odvolaní ich ministra výstavby Igora Štefanova by nemal absolútne žiaden zmysel. Domnieva sa totiž, že by išlo len o gesto, čo považuje za pokrytecké. Práve Štefanov dnes informoval, že zo svojho postu napriek výzve predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer) za nástenkový tender neodstúpi, keďže mu to odporučilo Predsedníctvo SNS.

"My sme tu nejakí pohoniči tiav? Čo nás má kto vyháňať z vlády? My sme tu odpracovali nejaké roky a premiér nie je nijaký pán Boh," upozornil. Podľa jeho slov má SNS na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja skutočne veľmi dobré výsledky a "teraz by mal niekto prísť a prezentovať sa našou prácou. Robiť tri mesiace pred voľbami zmeny na ministerstvách, to sa mi zdá vysoko nezodpovedné," povedal.

Tvrdí, že momentálne je na ťahu premiér a "v každom prípade budeme možno musieť akceptovať to, že zastupujúcim ministrom bude podpredseda vlády Ján Mikolaj (SNS)". Národniari budú tento stav rešpektovať, pretože podľa Slotu nechcú, aby rezort ovládol niekto zo Smeru-SD.

Premiér s demisiou počítal

Premiér Fico požiadal ministra výstavby Igora Štefanova o odchod z funkcie v utorok 9. marca podvečer. Reagoval tak na zistenia NKÚ, ktorý počas svojej druhej kontroly nástenkového tendra zistil pochybenia súvisiace s účelnosťou vynaloženia prostriedkov štátneho rozpočtu.

"Dostali sme správu o vykonaní kontrolnej činnosti NKÚ. Požiadal som pána ministra, aby prebral osobnú politickú zodpovednosť za výsledky tejto kontroly," vyhlásil v utorok Fico. Predpokladal pritom, že Štefanov požiada prezidenta SR Ivana Gašparoviča o uvoľnenie z funkcie už dnes. Rezort výstavby mal podľa Fica do júnových parlamentných volieb riadiť podpredseda vlády a minister školstva Ján Mikolaj (SNS).

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Berényi: Slovensko pôjde do volieb s niečím ako úradnícka vláda

Slovensko pôjde podľa podpredsedu SMK Józsefa Berényiho do júnových parlamentných volieb s vládou, ktorá by sa dala nazvať úradníckou. Berényi to uviedol dnes pre TASR v reakcii na vyhlásenie SNS, že neodporúča svojmu ministrovi výstavby a regionálneho rozvoja Igorovi Štefanovovi splniť utorkovú (9.3.) výzvu predsedu vlády Roberta Fica a podať demisiu. Štefanov následne oznámil, že nevidí dôvod, prečo by mal byť odvolaný za veci, za ktoré nesie zodpovednosť jeho predchodca.

Berényi očakáva, že premiéra tieto vyhlásenia národniarov a ich nominanta nezastavia. "Pravdepodobne bude konať a dá podnet na odvolanie prezidentovi. A predpokladám, že on Štefanova odvolá," poznamenal Berényi, podľa ktorého "sa tým pádom vládna koalícia rozpadla a do volieb ideme v úvodzovkách s úradníckou vládou". Tvrdí totiž, že vládna koalícia je odo dneška nefunkčná.

Zároveň je presvedčený, že Štefanov by mal z funkcie odstúpiť, pretože pri "nástenkovom tendri" podpísal všetky patričné dokumenty na jeho realizáciu. "Takže zodpovednosť za to nesie. NKÚ poukázalo práve na chyby v realizácii projektu," pripomenul.

Snaha SNS smiešna a detinská, tvrdí KDH

Podpredseda KDH Július Brocka považuje dnešné gesto SNS za smiešne a detinské. "Namiesto toho, aby sa zachovali štandardne, paradoxne ešte pomáhajú tomu, kto im 'ubližuje', Ficovi. Lebo ten nemôže urobiť nič iné, iba ministra odvolať a on to rád urobí, ešte na tom bude aj profitovať," vysvetlil. SNS podľa neho svojím správaním len ukazuje, "že nevie vyvolať ani zmysluplný konflikt, iba vykrikovať neslušne na Maďarov".

Exminister financií a súčasne podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš si myslí, že SNS pri odvolávaní Štefanova nepomôže ani to, že SNS chce ísť za prezidentom Ivanom Gašparovičom, aby ho požiadala neprijať prípadný návrh premiéra Fica na odvolanie ministra výstavby.

Mikloš: Za nástenku je zodpovedný aj Fico

"To sú len také tanečky, pretože predpokladám, že pán Slota vie, že pán prezident tento návrh musí prijať," uviedol pre TASR Mikloš, ktorý očakáva, že pri odvolávaní Štefanova a tiež po ňom sa "do volieb ešte dozvieme zaujímavé veci od jednotlivých koaličných strán o svojich partneroch".

Podľa Mikloša aj dnešné konanie SNS ukazuje, "že táto koalícia nebola založená na žiadnych spoločných hodnotách, na žiadnom spoločnom programe, len s cieľom byť za každú cenu pri tom a rabovať". Dodal, že "toto je len jasný dôkaz toho, na čom je a bola založená koalícia Fico - Mečiar - Slota".

"Robert Fico je zodpovedný aj za škandály SNS. On si ich vybral do vlády, štyri roky spolu vládli, hlasovali, rozdeľovali si zisky, nech sa dohodnú aj teraz," doplnil predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš.

Ako Robert Fico plní sľub odvolať ministra do 24 hodín v prípade pochybenia

Čo sľúbili: Fico uviedol, že jeho ministri budú v prípade, že urobia chybu, odvolaní do 24 hodín. Podľa neho by sa potom nemali vrátiť ani do parlamentu, ak boli zvolení. "Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu," vyhlásil Fico. Dôvodom na odchod by podľa neho malo byť aj podozrenie z pochybenia ministra s tým, že ak by sa podozrenie nepreukázalo, bol by "rehabilitovaný".

Zdroj: Pravda, 3.7.2006, názov článku: "Fico do vlády berie hovorcov aj podnikateľov"


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odvolávanie ministrov do 24 hodín v prípade pochybenia či iba podozrenia z pochybenia by ohrozovalo stabilitu a akcieschopnosť vlády. Sporné je, či je možné odvolaného ministra dostatočne „rehabilitovať" v prípade, že sa podozrenie z pochybenia nepotvrdí.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Od nástupu súčasnej vlády do úradu vzniklo podozrenie z vážneho pochybenia ministeriek Tomanovej a Kramplovej a ministrov Jahnátka, Jureňu, Kašického, Počiatka, Izáka, Harabina, Janušeka, Štefanova a Chrbeta, v prípade ministrov Počiatka a Harabina dvakrát . Odvolaní boli Jureňa, Izák, Kramplová, Janušek, Chrbet a Turský, s výnimkou ministra Izáka premiér konal až týždne či v prípade Janušeka dokonca mesiace po medializácii káuz. Ostatní ministri zotrvali vo funkciách.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 30 936
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 830
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 889
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 297
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 793
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 11 358
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 276
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 908
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 759
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 095
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Strana SNS

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Naď zverejnil podrobnosti plošného testovania (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 prípadov nákazy novým koronavírusom pri 5 899 testoch. Pribudlo 11 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, celkový počet obetí je 176. Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 34 872.

Minister obrany SR Jaroslav Naď.
Vládna limuzína, v ktorej sedel predseda parlamentu Boris Kollár, a ktorá havarovala za Slovnaftom na ulici Mramorova v Bratislave v sobotu 24. októbra 2020.
Scenáristka a spisovateľka Hana Lasicová.
Cynická obluda

Poľovnícka výnimka

Zatiaľ čo matky nemôžu ísť ani kočíkovať do parku, poľovníci môžu hromadne chodiť strieľať na všetko, čo sa pohne.

Neprehliadnite tiež

Po konflikte v pôrodnici natočili video. Vyjadril sa lekár, ktorý mal službu

Ostatné mamičky o Covid teste: Pohoda, je to bezbolestné.

Areál nemocnice.
Nemocnica v Spišskej Novej Vsi.

Odvolávanie rektora STU malo podľa Čaputovej od štandardného procesu ďaleko

Prezidentka pri svojich ďalších krokoch zváži všetky okolnosti rozhodnutia.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Ilustračná fotografia.