SME
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)
AKTUALIZOVANÉ 22:36

Proces sudcu zaujal zahraničie

Diplomati nechodia na súdy často, v stredu si pojednávanie so sudcom Petrom Paludom nenechali ujsť.

Bývalý zástupca Slovenska v Eurojuste Peter Paluda je jedným z hlavných kritikov Štefana Harabina.Bývalý zástupca Slovenska v Eurojuste Peter Paluda je jedným z hlavných kritikov Štefana Harabina.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Ambasády sledujú, ako dopadne disciplinárne stíhaný kritik Harabina.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME

BRATISLAVA. Disciplinárne konania proti kritickým sudcom sleduje už aj zahraničie. Na pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Petrom Paludom včera preto prišli zástupcovia Spojených štátov, Veľkej Británie, Holandska a Dánska.

Sudca má prísť o funkciu, lebo podal trestné oznámenie na svojho šéfa Štefana Harabina. Domnieval sa, že zneužil právomoci. Súdna rada Paludu obviňuje, že trestné oznámenie postavil na polopravdách, jeho konanie malo byť neetické.
Diplomati o svojej účasti na pojednávaní mlčali. V oficiálnom stanovisku americké veľvyslanectvo uviedlo, že jeho zástupcovia „sledujú široké spektrum záležitostí týkajúcich sa ľudských práv vrátane súdnictva“.

Viac napovie každoročná správa Spojených štátov o dodržiavaní ľudských práv, ktorú zverejnia dnes. Chargé d'Affaires Keith Eddins naznačil, že z nej bude cítiť americké znepokojenie. Bývalý slovenský veľvyslanec v USA Martin Bútora pripomína, že podobné kroky robili diplomati v časoch Mečiarovej vlády.

„Odráža to znepokojenie a obavy,“ hovorí Bútora. Zahraničie sa v tomto prípade podľa neho zrejme obáva, či sankcie, ktoré sudcovi hrozia, budú stopercentne v súlade s princípmi demokratického štátu. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí nepovažuje takúto aktivitu za výnimočnú.

„Je to legitímny spôsob získavania informácií,“ povedal hovorca Peter Stano. Ministerstvo spravodlivosti by sa k účasti diplomatov malo vyjadriť dnes.

Odkaz zahraničia

„Nie je celkom štandardné, aby mali diplomati zapotreby zúčastňovať sa na pojednávaniach. Veď súdnictvo je predsa formálne nezávislé,“ hovorí bývalý slovenský veľvyslanec v USA Martin Bútora. Ambasády tak podľa neho dávajú najavo svoje znepokojenie a starosti, či sa naplno v tomto prípade splnia požiadavky spravodlivosti.

Sudca Paluda o účasti diplomatov vedel vopred. Jeho aj ďalších disciplinárne stíhaných kolegov už kontaktovali a zaujímali sa o ich prípady. „Chceli sme, aby sa Európa dozvedela, ako na Slovensku postupujú voči sudcom,“ hovorí Paluda. Je rád, že ich konečne vypočuli.

Výnimočnosť celému konaniu dodával aj diktafón, ktorý mal na nahrávanie pripravený senát, čo zvyčajne nerobí.
Veľa práce senát nemal, Paluda na úvod namietol jeho zaujatosť, pojednávanie museli odročiť.

Sudca má pochybnosti o nestrannosti senátu, keďže ho vytvára Súdna rada, ktorá zároveň podala disciplinárny návrh. „Neviem si predstaviť, že by si žalobca vytvoril súd a ten by rozhodoval. Veď každý by sa na to pozeral, že je to na objednávku,“ hovorí Paluda.


Je lepšie zlo znášať, ako ho tvoriť. Ja som túto noc spal dobre.

Peter Paluda
disciplinárne stíhaný sudca

Pred piatimi rokmi túto časť zákona namietal aj generálny prokurátor. Ústavný súd o podaní ešte nerozhodol. Vypovedať by mal aj prezident a premiér. Obom totiž Paluda poslal trestné oznámenie. Mali by sa teda vyjadriť, ako mohol v ich očiach znížiť dôstojnosť Harabina.

Spáva dobre

Otázne je, kto bude zastupovať Súdnu radu, pretože Paluda žiada vypočuť šestnástich jej členov, ktorí v septembri hlasovali za jeho disciplinárny návrh. Rada Paludovi vyčíta, že konal neeticky. Oznámenie vraj postavil na polopravdách a klamstvách. Paluda vraj umelo vytvoril a prispôsobil skutky.

„Je lepšie zlo znášať, ako ho tvoriť,“ povedal o konaní Paluda, ktorý dodal, že sa mu zrejme „spalo lepšie, ako tomu pánovi, ktorý je teraz v Austrálii“. Na služobnej ceste v Austrálii je práve Harabin. Paluda sa domnieva, že Harabin zneužil svoju moc. Polícia trestné oznámenie odmietla, sudca proti tomu podá sťažnosť.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

Téma: Súdy

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Súdy

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Ivan Mikloš

Aby nám nevládli Marťania (píše Ivan Mikloš)

Mečiarovi voliči z roku 1998 a 2002 sa chystajú voliť už o pár dní Fica a jeho stranu.

Predseda strany Smer Robert Fico.
Ilustračné foto.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Veľa šťastia s Kollárom

Boris Kollár nebude verný ani v koalícii.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Postavme sa za lepšiu krajinu: Objavil sa hnedý mor v zelenom šate

Zhromaždenie zorganizovala iniciatíva Lepšia krajina.

Šesťdesiat osobností sa postavilo za Andreja Kisku

Presvedčiť o účasti Kisku na podvode sa snažia videá anonyma.

Andrej Kiska.

Dopyt po dlhodobej starostlivosti bude podľa odborníkov dramaticky rásť

Väčšinu čakateľov o dlhodobú starostlivosť tvoria seniori.

Ilustračné foto.

Prezidentka sa k 13. dôchodkom vyjadrí až po voľbách

Čaputová nechce vstupovať do končiacej sa predvolebnej kampane.

Prezidentka Zuzana Čaputová.