BRATISLAVA. Slovenská republika zriadi od 1. januára 2011 Slovenský historický ústav v Ríme (SHÚR). Počíta s tým návrh SNS, ktorý dnes schválili poslanci Národnej rady SR. Národniari pripomínajú, že potrebu historických archívov v metropole Talianska si uvedomili všetky naše susedné štáty, ale aj mnohé iné krajiny Európy.
Ústavy týchto štátov sa "venujú aj bádaniu v odboroch archeológie, umenovedy či knižných vied, pričom každý má svoju pevnú štruktúru, štatút a rozpočet". V dôvodovej správe sa tiež uvádza, že zároveň vykazujú významnú publikačnú činnosť, organizujú medzinárodné semináre, kolokviá, konferencie a zverejňujú dosiahnuté výsledky.
Ústav zaťaží rozpočet
Národniari sú presvedčení, že absencia slovenskej vedy v citlivom a prestížnom rímskom a vatikánskom vedeckom a kultúrnom prostredí spôsobuje našej krajine veľkú škodu a znemožňuje slovenským historikom skúmať bohaté vatikánske a rímske historické pramene. Tiež má podľa nich za následok, že naše dejiny sú v rímskom vedeckom prostredí prakticky neznáme alebo prítomné iba v rôznych nie nezainteresovaných interpretáciách a stavia SR do pozície nekultúrnej krajiny, neschopnej vlastnej vedeckej prezencie na medzinárodnom poli.
"Je evidentné, že tento zákon zaťaží štátny rozpočet. Potrebné prostriedky môžu byť v rozpočte nájdené tak, že vláda SR bude zriadenie, prevádzku a činnosť SHÚR považovať za jeden z prioritných štátnych záujmov," upozorňujú predstavitelia SNS. Možnosti financovania však vidia aj v prerozdelení prostriedkov poskytovaných viacerým etablovaným inštitúciám, ustanovizniam či organizáciám "na mnohé, neraz pochybné a nedôveryhodné projekty, kde sú neefektívne využívané a iba sa premrhávajú".
Bádať plánujú aj vo vatikánskom archíve
Medzi úlohy SHÚR bude okrem iného patriť systematické skúmanie archívneho materiálu akejkoľvek povahy so vzťahom k Slovensku a Slovákom vo Vatikánskom tajnom archíve či v archívoch orgánov Rímskej kúrie a jej kongregácií, ako aj systematické skúmanie historických knižných fondov so vzťahom ku Slovensku a Slovákom, napr. vo Vatikánskej apoštolskej knižnici. Ústav sa bude venovať aj publikačnej činnosti a vydávať Zvesti Slovenského historického ústavu v Ríme či Slovak Studies, teda vedeckú ročenku, v ktorej by publikoval odborné rozpravy, state a príspevky.
Orgánmi SHÚR budú vedecká rada, predstavenstvo, riaditeľ volený na sedem rokov a kontrolný orgán. Riaditeľovi bude patriť mesačne odmena vo výške platu vedúceho zahraničného úradu, členom predstavenstva o pätinu menej. Vedecká rada bude môcť riaditeľovi a členom predstavenstva určiť aj príplatok.