Približne tisíc študentov a ich priaznivcov kričalo, že sú proti povinnej hymne.
BRATISLAVA. Heslá Hanba Slotovi, Hanba SNS či Vlastenci za poldeci a prvá sloha hymny ako dôkaz, že študenti ju ovládajú, sa včera ozývali na bratislavskom Hodžovom námestí. Protest proti vlasteneckému zákonu pred Prezidentským palácom prišlo podporiť asi tisíc žiakov, študentov, učiteľov, rodičov, ktorých doplnila aj neveľká skupina ich odporcov z organizácie Mládež SNS.
„Hymna by sa mala hrať iba pri výnimočných príležitostiach. Nie každý pondelok. Hymna nie je šláger, odrhovačka, ktorá je znevažovaná každý pondelok,“ rozbehol protest organizátor a študent Róbert Mihály (19).
Vlastenectvo označil za úprimný cit, nie nadiktovaný a nanútený. „Budem väčším vlastencom, ak budem urážať a znevažovať Maďarskú republiku a vyvolávať konflikty?“ Námestie skandovalo, že „určite nie“.
Slota: Sú to feťáci
Predseda SNS Ján Slota ľudí na námestí označil za feťákov. Tí totiž kričali, aby Slotovi, ktorý bol počas ich protestu za prezidentom lobovať za svojho ministra, dali fúkať. „Títo feťáci mi vôbec nevadia, neberiem to na vedomie. Neviem, či máte dojem, že by som potreboval si dať niekde fúknuť.“
Dav ešte predtým vyzval prezidenta, aby zákon nepodpísal a vrátil ho poslancom do Národnej rady, Ivan Gašparovič sa pre zaneprázdnenosť ospravedlnil, že za mladými nepríde. Je pripravený naplno využiť lehotu, ktorú mu zákon dáva na rozhodnutie, je to do 20. marca.
Potom sa vybrali k parlamentu, kde poslancov SNS vyzývali, aby vyšli medzi nich. Autori zákona Rafael Rafaj ani Ján Slota neprišli, a tak sa opäť vrátili za predsedom SNS pred Prezidentský palác.
Prišli aj učitelia
Študenti získali aj podporu poedagógov. „Nepáči sa mi, že každý pondelok má znieť hymna a nepáči sa mi, že striktne predpisujú pocity vlastenectva. Štátne symboly sú upravené v inom zákone . Je to veľmi diktátorské, veľmi nevhodné a veľmi protidemokratické,“ povedala učiteľka Sidónia Horvátová.
Predsedníčka Študentskej rady stredných škôl podporila protest za všetky študentské rady na Slovensku. „Odmietame umelo vyvolaný konflikt medzi občanmi maďarskej a občanmi slovenskej národnosti. Tento konflikt využila SNS čisto na predvolebnú kampaň a my študenti sme jednotní a odmietame, aby nás zneužívali na šírenie tejto kampane.“
Akcia v parlamente
SNS akciu študentov už od ohlásenia spochybňuje s tým, že je zaplatená a spolitizovaná. Do parlamentu včera prišla skupina mladých ľudí, ktorá pred Slotom na jeho výzvu jednohlasne deklarovala svoju podporu vlasteneckému zákonu. Keď sa denník SME začal na parlamentnom balkóne zaujímať odkiaľ skupina mladých ľudí prišla, právo hovoriť za nich si najprv osoboval podpredseda Mládeže SNS Dušan Strauss. Hovorca SNS tvrdil, že Mládež SNS stretnutie neorganizovala. „Organizovali to, predpokladám učitelia na ich školách,“ tvrdil hovorca SNS.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Protestujúcich podporili maďarskí poslanci
Odvahu predstúpiť pred dav mali len poslanci Béla Bugár (Most-Híd), Zsolt Simon(Most-Híd) a Miklós Duray (SMK). Mihály privítal poslancov s tým, že sú odvážnejší ako tí, ktorí zákon navrhovali. "Vidíte, my sa nebojíme nikoho," reagoval Bugár.
FOTO SME - TIBOR SOMOGYI
Líder Mostu-Híd vyjadroval študentom podporu s valaškou v ruke. "Vlastencom je ten, ktorý dodržuje zákony a určitým spôsobom ukazuje, ako sa to má robiť a to tí, ktorí to navrhli, určite nie sú, a to je jedno, či som opozičný alebo koaličný," kričal do megafónu Bugár. Na hlas z davu, že prišiel robiť opozičnú agitku, zareagoval, že nejde o kampaň a že proti vlasteneckému zákonu aj hlasoval. Bugár sa netajil, že mladým kritikom fandí. "Títo aspoň vedia, o čom ten zákon je, tamtí nevedia nič," ukazoval prstom na parlament.
Mladí podľa Bugára pochopili, že vlastenectvo treba vychovávať láskou a nie nátlakom. "Myslíte si, že mladí ľudia budú spievať hymnu, keď vidia tamtých, ktorí namiesto spievania hymny a namiesto robenia svojej práce robia niečo iné a chlascú?" pýtal sa novinárov Bugár. Povedal, že Slota a Rafaj sú v parlamente a bol ochotný sa staviť, že pred študentov neprídu.
Predkladatelia vlasteneckého zákona napokon pred dav neprišli, Slota mal na programe o 18:00 stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Mihály protestujúcim odporučil, aby sa spontánne opäť presunuli pred Prezidentský palác.
"Nemáme ohlásené zhromaždenie, tak tam skúste ísť sami za seba. Nikto vám to nemôže zakázať, keďže je to verejné priestranstvo," vyhlásil Mihály. Podobne ako pred prezidentovým sídlom, študenti zaspievali hymnu i pred Národnou radou SR. Ak prezident zákon na podporu vlastenectva podpíše, iniciatíva bude pokračovať v protestoch 1. apríla na celom Slovensku, nahlásené má už viaceré akcie. "Prídem podporiť každý takýto návrh," avizuje Bugár.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Beata
Balogová
