Pôvodnú správu tlačových agentúr sme doplnili o autorský článok SME
BRATISLAVA. To, čo sa týkalo poradia kandidátov SNS, z veľkej časti jej predseda Ján Slota pred novinármi vo štvrtok utajil. Keď prišlo na politikov z opozície, ale aj koalície, strácal zábrany.
Na záver tlačovej konferencie o sebe dokonca hovoril v tretej osobe. „Jano Slota je vždy čestný. Nikdy nerobí intrigy a nikdy nerobí zákernosti. Toto by mal mať každý poriadny chlap na Slovensku a možno by sa tu inak žilo.“
Nervózny Slota kandidátku odmietol novinárom čítať ďalej ako po desiate miesto. „A prečo nie druhú dvadsiatku? Alebo všetkých 150? Prečítal som vám prvú desiatku, tak som asi chcel prečítať prvú desiatku.“ V tej sú podľa neho ťahúni predvolebnej kampane.
Exminister výstavby Igor Štefanov sa ocitol na deviatom mieste – hneď za najvplyvnejšími členmi vedenia strany. Na kandidátke majú byť do tridsiateho miesta všetci odvolaní ministri – Ján Chrbet, Jaroslav Izák, Marian Janušek aj Viliam Turský. Všetci vraj boli odvolaní nespravodlivo „za niečo virtuálne“.
Majú športové osobnosti Kandidáti SNS 1. Ján Slota
2. Anna Belousovová
3. Ján Mikolaj
4. Rudolf Pučík
5. Dušan Švantner
6. Štefan Zelník
7. Rafael Rafaj
8. Igor Štefanov
9. Ivan Šaško
10. Ján Slabý
Na kandidátke budú aj osobnosti zo športovej oblasti – bývalý hokejista Vincent Lukáč, niekdajší pretekár Jozef Studenič, ktorý kandidoval za HZDS v roku 1998 na 109. mieste, a bývalý futbalista Jozef Čapkovič, ktorý vlani za SNS neuspel vo voľbách do VÚC.
„Rátame s dvojciferným výsledkom, v percentách,“ hovoril Slota a o chvíľu dodal, že ak ho zavolajú do televíznej debaty, preferencie im poskočia aj na 15 percent.
Podľa posledného prieskumu MVK má SNS podporu len 4,9 percenta. Väčšina analytikov predpokladá, že sa do parlamentu dostane a aj pri výsledku len mierne nad päť percent by strana mohla získať okolo desať poslancov.
Urážal, koho mohol Slota pôsobil agresívne a znova sa vo vulgaritách upriamil na poslanca KDS Františka Mikloška. „Pánovi Mikloškovi sa tie mužské zadky asi nejak moc páčia.“
O Smere a ich spolupráci povedal, že „dúfam, že nás nakoniec nepostrieľajú“. Necitlivo mohli jeho slová padnúť Lukáčovi, ktorého manželka nedávno zomrela na prasaciu chrípku. „Viacerí mali prasaciu chrípku. Ja som mal obyčajnú chrípku. A tie prasce poniektoré aj zomreli.“
Podľa Lipšica sa prekračujú hranice
"Môžeme sa sporiť na mnohých veciach a mnohých témach v politike, ale sú už isté neprekročiteľné hranice," zhodnotil vyjadrenia poslancov za SNS Lipšic. Ako dodal, " ak sa chce niekto správať horšie ako vo veľmi škaredých prostrediach a mýli si to s parlamentnom, mal by byť odkázaný tam, kam patrí, na okraj spoločenského záujmu."
Lipšicovi sa nepáči, že na vulgarizmy nezareagoval ani Tibor Cabaj (ĽS-HZDS), ktorý v tom čase predsedal rokovaniu. Ako Lipšic informoval, po slovnej prestrelke išiel za ním a keď sa ho pýtal, či pre opozíciu a koalíciu platia iné pravidlá, Cabaj mu odpovedal, že áno. To, či sa kresťanskí demokrati obrátia na mandátový a imunitný výbor, aby sa výrokmi zaoberal, preberú na poslaneckom klube.
Podľa lídra kresťanských demokratov Jána Figeľa je miera vulgárnosti v slovenskej politike, a osobitne v parlamente, nebývalá. Figel je presvedčený, že je to téma pre parlament ako inštitúciu, aby hľadal v disciplinárnych nástrojoch opatrenia na zamedzenie takýmto hrubým osočovaniam.
"Boli sme nedávno svedkami prípadu v Európskom parlamente, za oveľa menej vulgárne prejavy bol konkrétny poslanec veľmi rýchlo potrestaný, čo znamená, že samotný parlament takéto správanie neakceptuje," dodal.

Beata
Balogová
